BRATISLAVA. Slovenskí politici si v stredu pripomínajú šieste výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila pamiatku zavraždenej dvojice pri pamätníku na Námestí SNP v Bratislave a uviedla, že túžba po slušnom a spravodlivom Slovensku, ktorú dala spoločnosť najavo po tejto vražde, je aktuálna aj dnes.
"Nezabúdam na smrť Jána a Martiny, nezabúdam na to, že boli zavraždení pre Jánovu novinársku prácu, práve pre to, lebo hľadal a odhaľoval pravdu a prinášal ju nám, občanom. Už šesť rokov chýbajú svojim rodinám, blízkym a chýbajú nám všetkým. Napriek tomu, že uplynulo šesť rokov, stále počujeme vyhrážky novinárom, útoky na občiansku spoločnosť, slová o vláde tvrdej ruky," zhodnotila prezidentka.
Vyhnať zlo z politiky
Predseda PS Michal Šimečka zdôraznil, že zlo v politike aj v spoločnosti treba vedieť včas odhaliť a zastaviť.
Podľa SaS je našou úlohou, aby sa nezabudlo na odvahu dvoch mladých ľudí a aby ich odkaz pokračoval ďalej. Poslanci SaS si symbolicky pripomenuli výročie vraždy zapálením sviečky pri pamätníku Jána a Martiny na bratislavskom Námestí SNP.
Strana sa zároveň poďakovala novinárom zo serióznych médií, ktorí naďalej robia svoju prácu veľmi dobre.
Šimečka pripomenul, že dvoch mladých nevinných ľudí zavraždili iba preto, že nezištne a poctivo robili to, čomu verili. "Objednávatelia ich vraždy si mysleli, že sú beztrestní a môžu všetko," napísal na sociálnej sieti.
"Je našou povinnosťou robiť maximum preto, aby sme takéto zlo v politike a spoločnosti vedeli včas odhaliť, zastaviť, premôcť," doplnil.
Premlčané skutky, o ktorých písal Kuciak
KDH hovorí o neodpustiteľnej vražde, ktorá zmenila Slovensko. Výročie si v parlamente pripomenula aj poslankyňa a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.
"Vládna koalícia pošliapala ich spomienku mafiánskou novelou zákona, kde mnohé skutky, o ktorých písal Ján Kuciak, budú premlčané," dodala.
Výročie si na sociálnej sieti pripomenuli aj viacerí poslanci Národnej rady z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.

Iniciatíva Za slušné Slovensko informovala, že pri príležitosti výročia vraždy budú vo viacerých mestách na Slovensku aj v zahraničí spomienkové zhromaždenia. V Bratislave bude zhromaždenie na Námestí slobody o 17.00 h.
Vláda si Kuciaka nepripomenula
Minúta ticha za zavraždeného novinára a jeho snúbenicu podľa na rokovaní vládneho kabinetu nebola, povedal minister dopravy Jozef Ráž mladší.
„Už som sa to dozvedel z médií, že dneska je šieste výročie tejto tragédie. Mne prekážajú všeobecne všetky násilné trestné činy. Myslím si, že tragédií sa deje každý deň na svete veľa," vyjadril sa Ráž.
Dodal, že považuje za potrebné pracovať na tom, aby sa násilné trestné činy eliminovali. „Neviem vám povedať, že či som sa špeciálne tejto tragédii nejako v mojej mysli venoval, lebo som o tom počul v médiách," vyjadril sa šéf rezortu dopravy.
Šéf rezortu financií Ladislav Kamenický konštatoval, že smrť mladých ľudí je vždy tragédiou, no zdôraznil, že bývalá vláda, i všetky ostatné, vykonávali maximum pre to, aby bola vraždy Kuciaka a Kušnírovej vyšetrené.
„Na druhej strane musím povedať, že táto téma sa aj v minulosti zneužívala, a myslím si, že sa ešte aj zneužíva," podotkol.
Doplnil, že každý by si podľa neho mal uctiť ich pamiatku, no nepovažuje za potrebné vyrábať z toho veľkú politickú tému.
„Chcete ma tu do niečoho dotlačiť. Ja si myslím, že terče sú tu hlavne politici a Smer. Vlastne predstavitelia Smeru tu boli vždy najväčším terčom médií," reagoval na novinársku otázku o tom, či poniektorí politici nerobia z novinárov v súčasnosti terče.
Minister spravodlivosti Boris Susko zdôraznil, že sám je rodičom a je mu ľúto, čo sa stalo, no poznamenal, že ho mrzí, ako sa daná téma zneužíva na politické účely.
Dodal, že v súčastnosti sú podľa neho slovenské právne predpisy nastavené takým spôsobom, že dokážu ochrániť všetkých vrátane novinárov a nepovažuje za potrebné sprísňovanie legislatívy v tomto smere. Pripustil existenciu individuálnych zlyhaní, no tie podľa neho nie je možné vyriešiť samotnou právnou úpravou.
Matovič je sklamaný z ľudí aj novinárov
Pri pamätníku v centre Bratislavy boli aj poslanci hnutia Slovensko. Igor Matovič uviedol, že ľuďom je ukradnutá „Kuciakova obeta", čo vyjadrili aj v parlamentných voľbách uplynulý rok.
Dodáva, že okrem ľudí zabudli na Kuciakov odkaz aj viacerí novinári. „Novinár by mal vždy hľadať pravdu, nemal by sa tváriť, že je jej majiteľom a nemal by manipulovať s ľuďmi," povedal.
Matovičovi sa zdá, že mnohí ľudia na Slovensku zabudli na to, čo Kuciak a Kušnírová obetovali preto, aby sme žili v krajine, ktorej „nevládne mafia".
„Kuciak celý svoj profesionálny život venoval odhaľovaniu zločinov vtedajšej vládnej moci, vlády Roberta Fica. Na faktoch a argumentoch postavil svoje odhalenia o tom, ako títo ľudia zneužívali svoju moc na to, aby sa obohacovali na úkor obyčajných ľudí," povedal Matovič.
Súčasne adresoval predsedovi vlády Ficovi výzvu, aby „konečne" povedal, kto je objednávateľom vraždy novinára a jeho snúbenice. Matovič pripomenul, že Fico pred istým časom uviedol, že meno objednávateľa pozná.
„Verejne na proteste v Nitre v roku 2022 pred davom pár tisíc ľudí povedal, že celé Slovensko sa bude veľmi čudovať, keď povedia Slovensku, kto je skutočným objednávateľom vraždy," tvrdí Matovič.
Druhú výzvu poslanec adresoval novinárom, aby prestali uplatňovať princíp „falošnej kolegiality voči ľuďom, ktorí sa novinárskej brandži spreneverujú".
Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Najpravdepodobnejším motívom bola podľa polície jeho investigatívna žurnalistická práca.
V prípade sú právoplatné tri rozsudky. Vykonávatelia vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.