Tri roky ho pripravovalo Občianske združenie Refugium z Trenčína. Podľa riaditeľa združenia Vladimíra Chlebanu celkové náklady na hospic a stacionár predstavujú asi 37 miliónov korún.
Občianske združenie kúpilo budovu v areáli strojárskeho podniku Trens. S podporou od ministerstva zdravotníctva, mesta a darcov ju zrekonštruovalo a zariadilo. V hospici bude 20 lôžok pre nevyliečiteľne chorých. Na izbách budú väčšinou po dve postele. O obyvateľov sa bude starať 20-členný personál, zložený z rádových sestier so zdravotníckym aj lekárskym vzdelaním.
V budove chcú otvoriť aj stacionár pre ľudí, ktorí sú sebestační, ale z rôznych dôvodov nemôžu zostať sami doma. Na jeho zariadenie im chýba ešte pol milióna korún.
Prevádzka hospicu bude financovaná zdravotnými poisťovňami a z platieb od klientov. Zariadenie sa nachádza v areáli, kde má výrobné prevádzky viacero firiem. Chlebana si nemyslí, že klienti hospicu budú rušení. Javí sa mi to tu ako oáza pokoja. Nejaké hlučné prevádzky sa neprejavili, hovorí.
Občianske združenie eviduje zatiaľ asi 10 žiadostí o prijatie. Podľa Chlebanu je záujem väčší, ale nechceli žiadosti prijímať skôr, než bude hospic vybudovaný.
V hospici ľuďom garantujú, že nebudú trpieť neznesiteľnou bolesťou, že bude rešpektovaná ich ľudská dôstojnosť a v poslednej chvíli života nezostanú opustení. Chlebana hovorí, že hospic je alternatívou k eutanázii. Odmieta tvrdenie, že do hospicov sa chodí umierať: Náš názor je, že do hospicu sa chodí naplno žiť. Tí ľudia väčšinou vedia, že majú život ohraničený nevyliečiteľnou chorobou, a preto nechceme, aby v stresoch a depresiách čakali na smrť. V hospici sa im sústavne vytvára program a niekto sa o nich stará.
Chlebana hovorí, že Slovensko by malo podľa medzinárodných záväzkov vytvoriť 565 hospicových lôžok. Okrem hospicu v Trenčíne sú už len dve takéto zariadenia na východnom Slovensku.