BRATISLAVA. Nominant Smeru na riaditeľa Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar by ju mohol začať už čoskoro riadiť aj bez súhlasu prezidentky Zuzany Čaputovej.
Najskôr vláda na svojom rokovaní vo štvrtok predpoludním schválila zmenu štatútu tajnej služby bez vysvetlenia podrobností, následne premiér Robert Fico (Smer) v parlamente na hodine otázok proaktívne povedal, že situácia v SIS bude do niekoľkých dní vyriešená.
„Nie sme malé deti (...), SIS bude mať riadne vedenie so všetkým, čo k tomu patrí,“ povedal Fico s odkazom na prezidentku, ktorá nateraz neplánovala Gašpara na post riaditeľa vymenovať. Tvrdil, že ak nebude konať hlava štátu, „bude konať vládna koalícia“.
Opozícia zvažuje právne kroky, ako obídenie prezidentky zastaviť.

Vláda má teoreticky dve možnosti, ako ihneď dostať Gašpara do čela SIS. Jednou je zmena zákona o SIS, kde vládnej koalícii stačí jednoduchá väčšina, aby z procesu vymenovania riaditeľa služby vynechala prezidentku. Jej 79 poslancov jej umožňuje takýto krok presadiť.
Podobná úprava už platila počas tretej vlády premiéra Vladimíra Mečiara z HZDS, keď riaditeľa SIS na návrh premiéra vymenovala vláda. Aj vtedy bolo motiváciou obídenie prezidenta Michala Kováča, ktorý odmietal vymenovať za riaditeľa SIS Ivana Lexu. Takýto postup však vo vládnej koalícii zablokovala koaličná strana Hlas.
Líder strany a zároveň prezidentský kandidát Peter Pellegrini o tom už pred týždňom hovoril s Ficom.
„Predstavte si, že sme takúto debatu už aj mali a ja som sa k tomu postavil tak, že to tak nebude. A postavím sa k tomu tak aj druhýkrát,“ povedal Pellegrini v relácii TV Joj Na hrane. Fico to vraj rešpektoval a „jednoducho to prestala byť téma“.
Smeru tak zostala len druhá možnosť – v spolupráci so súčasným vedením SIS zmeniť štatút služby tak, aby ju mohol riadiť s plnými kompetenciami aj nižšie postavený člen vedenia. Tým by sa mohol stať práve Gašpar, ktorý je dnes štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti.
Jeho nomináciu ešte pred týždňom v stredu schválila vláda. Išlo o pomerne prekvapivý krok, keďže politici vládnej koalície dosiaľ v tejto súvislosti spomínali skôr meno jeho otca, bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Je však známe, že toho by prezidentka zrejme nevymenovala, keďže je nielen obvinený, ale je na neho podaná aj obžaloba v kauze Očistec.
Nový námestník
Spôsob, akým môže vláda dostať do vedenia SIS Gašpara juniora, je pomerne jednoduchý. Stačilo by, aby upravila štatút SIS v pasáži týkajúcej sa delegovania právomocí na námestníka riaditeľa.
Tým je aj Tomáš Rulíšek, ktorý bol námestníkom ešte za éry ostatného riaditeľa SIS Michala Aláča. Ten ho poveril vykonávaním kompetencií v plnom rozsahu v čase jeho neprítomnosti. A práve na základe toho na Rulíška prešli právomoci dočasného riaditeľa vlani v auguste po tom, ako Aláča obvinili v kauze Rozuzlenie a zo SIS musel odísť.
Rulíšek je však naďalej len povereným námestníkom, nie riaditeľom služby. Zmenou štatútu by sa dalo urobiť napríklad to, aby z tejto pozície mohol sám poveriť svojím zastupovaním iného námestníka služby. Aktuálne má SIS troch námestníkov, avšak Rulíšek je jediný s plnými kompetenciami.

Po opísanej zmene by stačilo, aby Gašpara prijali do služobného pomeru v SIS a spravili z neho námestníka. Následne by mu Rulíšek odovzdal plné kompetencie a či už on sám, alebo napríklad Bezpečnostná rada štátu by určila, že dočasné vedenie by prešlo na Gašpara.
Ani jeden z týchto krokov nedokáže prezidentka ovplyvniť, keďže na to nemá právomoci.
Rulíšek by však pri tomto riešení musel byť sám aktívny a bez jeho súčinnosti by popísané riešenie nebolo možné. Vláda totiž upravuje štatút SIS na základe návrhu SIS. Presne to sa stalo v piatok ráno, keď vláda na Rulíškov návrh schválila v utajenom režime zmenu štatútu SIS:
Rulíšek by aj po strate poverenia riadiť službu naďalej mohol ostať jedným z jej námestníkov.
Presné znenie doteraz platného štatútu SIS či aktuálnych zmien v ňom známe nie je, keďže dokumenty tohto druhu patria k utajovaným materiálom.
O zmeny v ňom sa aktuálne zaujímajú už aj opoziční poslanci, ktorých takisto zaujal Ficov štvrtkový výrok na hodine otázok v parlamente. Osobitný kontrolný výbor na kontrolu SIS zasadal zhodou okolností aj vo štvrtok, no opozícia sa od koaličných poslancov nedozvedela žiadne vysvetlenie avizovaných zmien vo vedení SIS.

Aj z tohto dôvodu zvolala predsedníčka výboru Mária Kolíková (SaS) na utorok ďalšie, tentoraz mimoriadne rokovanie výboru. Jeho členovia sa na ňom plánujú oboznámiť aj so znením štatútu služby, ku ktorému zatiaľ prístup ešte nemali.
„Zistíme, čo je jej obsahom, a na základe toho zvážime ďalšie právne kroky,“ avizuje Kolíková. Myslí si , že zmena, ktorá by pri vymenovaní riaditeľa obchádzala zákon a právomoci prezidenta, by nemohla obstáť.
Poslanci PS už vopred vyzvali koalíciu, aby rešpektovala aktuálny právny stav, ktorý ráta s tým, že riaditeľa SIS vymenúva prezidentka či prezident.
„Máme vážne obavy, že sa vládna koalícia chystá uniesť SIS a obísť riadny proces menovania riaditeľa tejto spravodajskej služby. Tieto obavy nám iba potvrdili informácie, ktoré dnes zazneli na osobitnom kontrolnom výbore SIS a ktoré takisto podliehajú utajeniu,“ upozornilo Progresívne Slovensko.
SIS o štatúte nehovorí
Štatút Slovenskej informačnej služby upravuje jej zameranie, organizáciu a riadenie. Ide o neverejný dokument. Podlieha utajeniu pod stupňom vyhradené.
SIS to odôvodňuje tým, že neoprávnenou manipuláciou so štatútom by hrozilo poškodenie jej právom chránených záujmov, čo by „mohlo byť nevýhodné pre záujmy Slovenskej republiky“.
Štatút podľa zákona o SIS schvaľuje vláda na návrh riaditeľa. Z dostupných informácií je známe, že štatút upravuje aj spôsob určovania námestníkov a ich kompetencií.
Keď Čaputová v auguste minulého roka odvolala z postu šéfa SIS obvineného Aláča, nastúpil na jeho miesto spomínaný námestník Rulíšek. Prezidentská kancelária vtedy oznámila, že „v súlade so štatútom SIS“ bude Rulíšek vykonávať právomoci riaditeľa v plnom rozsahu.

Štatút však podľa informácií SME doteraz neupravoval možnosť, že by zastupujúci riaditeľ (Rulíšek, pozn. red.) mohol svojimi kompetenciami poveriť iného námestníka.
Rulíšek nebol v SIS ako politický nominant. Nastúpil tam ešte v roku 2003. Námestníkom sa stal v roku 2012, keď službe šéfoval nominant Smeru Ján Valko. Na starosť mal Rulíšek medzinárodné vzťahy. Po určení nového zastupujúceho šéfa SIS sa môže na rovnakú pozíciu vrátiť.
SIS na otázky SME odpovedala vyhýbavo. Vyhla sa aj tomu, či sa na základe jeho zmeny bude môcť ujať riadenia služby niekto iný než Rulíšek.
"Štatút Slovenskej informačnej služby je utajovanou skutočnosťou chránenou zákonom, a preto sa spravodajská služba k tejto otázke nesmie verejne vyjadrovať. Rovnako a konzistentne sa spravodajská služba verejne nevyjadruje k akýmkoľvek personálnym otázkam,” povedala hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.

Beata
Balogová
