Slovenskí poľnohospodári protestujú proti politike Európskej únie. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Okolo 2200 traktorov brzdilo vo štvrtok premávku v 37 slovenských mestách. Najväčší protest farmárov v histórii Slovenska sa len zhodou okolností konal za štvrtej vlády Smeru.
Organizátori z dvoch najväčších poľnohospodárskych komôr (SPPK a AKS) si dávali pozor, aby politikov zo Smeru nekritizovali.
Kolóna traktorov mala v Bratislave dve zastávky. Prvú pred budovou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, pretože sa protestovalo najmä proti Bruselu. Druhú pred Národnou radou, ktorá vraj tiež symbolizuje dlhodobo zlý stav slovenského poľnohospodárstva.
Poľnohospodárske komory protestovali proti zelenej politike Únie, bruselskej byrokracii či lacnému dovozu z Ukrajiny a tretích krajín. Štvrtou požiadavkou bolo urýchlené vyplatenie priamych platieb za rok 2023.
Predseda SPPK Emil Macho povedal, že za meškanie platieb viní z polovice eurokomisiu a z druhej polovice predchádzajúce vlády, ktoré systém nastavovali.
Menší farmársky protest (okolo tristo traktoristov) sa konal aj v pondelok, no ten už bol otvorene namierený aj proti vláde. Organizovali ho združenia malých farmárov.
Rozpory medzi malými a veľkými farmármi majú dlhodobú tradíciu. Vlády sa pridávajú raz na jednu, raz na druhú stranu.
Keď napríklad v roku 2020 nastúpil ako minister za OĽaNO Ján Mičovský, otvorene podporoval malých farmárov.
„Snažili sme sa prehodiť výhybky v prospech menších farmárov na úkor veľkých. Ale tí sa tomu bránili,“ spomína.

Aj v novej agropolitike na roky 2023 - 2027 tlačila Únia na väčšie prerozdeľovanie v prospech malých farmárov. Dotácie im viac pomáhajú, aby prežili a tiež pestujú plodiny, ktoré sú dôležitejšie pre tzv. potravinovú sebestačnosť.
Dnes sa zdá, že Smer má skôr bližšie k veľkým farmárom. Macho tvrdí, že sa zatiaľ s novým ministrom zhodnú.
Richard Takáč štvrtkový protest podporil v Nových Zámkoch aj osobne, hoci nebol oficiálne pozvaný. O pondelkovom proteste sa vyjadril ako o „pomýlenom“.
„Nie je nič výnimočné na tom, že sa ministri pridávajú k požiadavkám farmárov voči Európskej únii,“ hovorí Macho.
Vláda v januári odpustila farmárom na pol roka sociálne odvody. Pomôže to len firmám so zamestnancami, teda väčším farmám. Menšie rodinné farmy obvykle nemajú zamestnancov.
„Každý farmár by mal mať rovnaké práva. Ja robím na živnosť 32 rokov. Prečo má mať jedna skupina odpustené odvody a druhá nie,“ hovorí organizátor pondelkového protestu Ján Jele.