BRATISLAVA. „Je nevídané, že na sankčnom zozname je občan SR a Európskej únie za to, že rád jazdí na motorkách," obhajoval premiér Robert Fico zo Smeru európskeho šéfa Nočných vlkov Jozefa Hambálka v januári na stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
Ani nie o mesiac agentúra Reuters informuje, že Hambálka a dvoch ruských podnikateľov zo sankčných listín začiatkom marca zrejme vyradia.
Pôvodne o to, aby bol Hambálek na sankčnom zozname, žiadalo Nemecko. Fico zrejme na stretnutí s kancelárom Scholzom vyrokoval, aby ho zoznamu stiahlo. Premiér priznal, že o Hambálkovi hovoril aj s predsedníčkou eurokomisie Ursulou von der Leyenovou.
Fico mohol vyškrtnutím Hambálka zo zoznamu podmieniť napríklad svoj hlas pre 50-miliardový balíček pomoci pre Ukrajinu. Za napokon hlasoval, hoci je to v rozpore s tým, čo hovorí doma svojim voličom.

Oblastný šéf prokremeľského ruského motorkárskeho spolku však ešte nemá vyhraté. Jeho vyradenie musí v Rade spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky odsúhlasiť všetkých 27 členských krajín Európskej únie.
K Nočným Vlkom bol v minulosti láskavý aj ďalší člen Smeru, dnes podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha, ktorý navštívil ich centrálu v Moskve.
V článku sa dočítate:
- čo sa stalo po tom, ako sa Hambálek na sankčný zoznam dostal,
- prečo za to nemôže bývalý minister zahraničia Ivan Korčok,
- kto všetko mohol za Hambálka lobovať,
- ako prebieha zaradenie a vyradenie zo sankčného zoznamu EÚ.
„Pochopil som, že nie ste žiadni extrémisti, či už pravicoví alebo ľavicoví," písal Blaha ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu. "Takto vás nálepkujú iba slovenské korporátne médiá, ktoré sú platené za to, aby šírili primitívnu rusofóbiu.“ Jeho príspevok sa dá dodnes vyhľadať na stránke Smeru.
Trénoval bojovníkov, píše Rada EÚ
V rozhodnutí o zaradení na sankčnú listinu Rada EÚ o Hambálkovi napísala, že môže byť napojený na ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších zástupcov ruskej vlády.
„Je verejne známy tým, že budoval európske ústredie Nightwolves MC na bývalej vojenskej základni na Slovensku, pričom použil vyradené vojenské vybavenie, vrátane tankov,“ píše sa v rozhodnutí, ktorým Hambálka pridali na zoznam 21. júla 2022.
Hambálek podľa rozhodnutia ostatných členov klubu trénoval na boj na Ukrajine. Označili ho za šíriteľa ruskej propagandy a bezpečnostnú hrozbu pre Európu.
„Jozef Hambálek je fyzickou osobou, ktorá materiálne alebo finančne podporuje konanie narúšajúce alebo ohrozujúce územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny,“ stojí v rozhodnutí. Hambálek to označil za „kolosálny nezmysel“.
Keď sa dostal na sankčný zoznam, Hambálkovi zablokovali jeho majetok, aj majetok jeho firmy. V Trnave prevádzkoval jednu z najväčších predajní motoriek na Slovensku. Obmedzili mu aj vlastnícke právo na rodinný dom. Okrem toho Európska únia Hambálkovi zhabala zbrane, zmrazila účty a zakázala cestovať po Únii.
Hospodárske noviny nedávno informovali, že sankcie mali dopad aj na Hambálkove firmy v Česku, kam sa údajne snažil vycestovať. S Marekom Radkovičom z českých Nočných vlkov podľa denníka plánoval pri Brne vybudovať strelnicu. Z plánov však nateraz vzišlo.
Radkovič stihol deň predtým, ako bol Hambálek sankcionovaný, majetok prepísať.
Kto za to môže
Hambálek je jediným občanom členského štátu Európskej únie, ktorého meno sa ocitlo na doplnenom sankčnom zozname. V konšpiračných médiách sa ho zastal aj minister obrany Robert Kaliňák zo Smeru, s ktorým sú dlhoroční známi. Podľa Kaliňáka sa intenzívne pátra, kto Hambálka na sankčný zoznam navrhol.
"My sme dostali informácie z Európskej únie, že Nemecko požiadalo o zaradenie a cez ministerstvo zahraničných vecí si vypýtalo stanovisko Slovenskej republiky,“ vysvetľuje bývalý minister obrany Jaroslav Naď, dnes zo strany Demokrati.

Ministerstvo zahraničia sa podľa neho obrátilo na políciu, vojenské spravodajstvo, či tajné služby. „Podklady išli do Bruselu a potom sa hlasovalo, a bol zaradený,“ hovorí Naď.
Ministrom zahraničia bol vtedy dnešný kandidát na prezidenta Ivan Korčok. Hambálek aj Fico mu to dávajú za vinu.
„Bol tam taký boom: všetko, čo sa týka Ruska, treba dať na sankčné zoznamy, tak sa tam dostal aj pán Hambálek,“ povedal po sumite v Bruseli Fico. Ministerstvo podľa neho poslalo nepravdivé informácie.
„Žiaden členský štát nikdy počas diskusií nespochybnil dôvody a opodstatnenosť jeho zaradenia na sankčný zoznam,“ povedal o Hambálkovi Korčokov hovorca Peter Koles. Pripomenul, že zariadenie na zoznam navrhovala iná členská krajina.
Ako sa môže zo zoznamu dostať
Cieľom sankcií je dosiahnuť zmenu v politike, činnosti štátov či jednotlivcov mimo Európskej únie, ktorí sa správajú „škodlivo“. Rada EÚ má predchádzať konfliktom, podporovať medzinárodný mier, bezpečnosť, demokraciu, právny štát a ľudské práva.
Sankcie môžu mať formu zbrojného embarga, jednotlivcom Európska únia zakazuje vstup, zmrazí aktíva, či uloží finančné obmedzenia.
Hambálek už žiadal, aby ho Rada EÚ zo zoznamu vyradila, no nevyhovela mu. Zmena postoja musela byť zapríčinená niečím iným, napríklad intervenciou premiéra či ministra zahraničia.

Návrh na vyradenie môže poslať aj ministerstvo zahraničia, ktoré dnes riadi Juraj Blanár zo Smeru. Ministerstvo na otázky neodpovedalo. Rozhodnutie o návrhu na vyradenie človeka zo zoznamu sankcionovaných sa nezverejňuje.
Návrh by museli odobriť aj ministerstvá vnútra, financií, obrany, ale aj tajná a vojenská tajná služba.
Návrh na vyradenie po schválení zašle príslušnej pracovnej skupine Európskej únie.
Až potom nasleduje schvaľovanie v Rade EÚ. Ak Hambálka zo zoznamu vyškrtnú, môže dostať finančnú náhradu za spôsobenú škodu.

Beata
Balogová
