BRATISLAVA. Premiér a šéf Smeru Robert Fico deklaroval, že zmenu vedenia Slovenskej informačnej služby (SIS) vyrieši zákonne a demokraticky. Postup viac nešpecifikoval.
Zopakoval, že do desiatich dní bude mať tajná služba nové vedenie na základe výsledkov parlamentných volieb. Urobil tak v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.
"Môžem garantovať, že SIS bude mať do desiatich dní vedenie, ktoré bude zodpovedať výsledkom parlamentných volieb. To je základ, to je celé. A bude to podľa zákona, demokratické, všetko, ako má byť," vyhlásil premiér. Plánovaný postup vlády nešpecifikoval. Podčiarkol, že SIS je tajná služba.
Použije všetky legálne prostriedky
Opätovne kritizoval postoj prezidentky, ktorá už informovala o úvahách, že menovanie nového riaditeľa nechá na svojho nástupcu. Pripomenul, že v uplynulých rokoch čelili dvaja riaditelia SIS obvineniam a aktuálne tajná služba nemá riadne vedenie, len povereného námestníka.

Trvá na tom, že nová vláda má právo navrhnúť vedenie SIS a mal by to byť niekto blízky kabinetu. Preto nominovali súčasného štátneho tajomníka rezortu spravodlivosti Pavla Gašpara. Podotkol tiež, že ich nominant nečelí žiadnej obžalobe či obvineniu.
Fico presne nepovedal, kedy bude novela Trestného zákona zverejnená v Zbierke zákonov. Namiesto toho opäť obviňoval prezidentku Zuzanu Čaputovú, že chráni špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po nástupe do funkcie postavil mimo služby.
„My použijeme všetky legálne prostriedky, aby novela účinnosť nadobudla," uviedol v diskusnej relácii Sobotné dialógy verejnoprávnej televízie RTVS.
Zároveň tvrdí, že premlčacie lehoty pri znásilnení sa nedostali do novely nedopatrením, ale boli jej súčasťou od začiatku. Podľa Fica však premlčacia doba nie je podstatou zmeny Trestného zákona, tou je práve zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Polícia by mala podľa Fica vyšetriť aj ďalšie verzie týkajúce sa vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zopakoval, že odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.
"Verím, že keď urobíme poriadok na Národnej kriminálnej agentúre a Úrade špeciálnej prokuratúry, musia sa vrátiť policajti k verziám, ktoré neboli vôbec prešetrované, teda kto vlastne za tým je," povedal premiér.

Ukrajinu v NATO nechce
Fico trvá na tom, že vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie. Zdôraznil takisto, že vstup ruských vojsk na Ukrajinu bol porušením medzinárodného práva. Apeloval na mier, naďalej odmieta aj vojenskú pomoc Ukrajine.
"Je naivné sa domnievať, že jadrovú veľmoc, ako je Ruská federácia, môže niekto poraziť v konvenčnej vojne," podotkol premiér. Skonštatoval, že na Ukrajine boje zamrzli.
Fico chce, aby sa hľadala dohoda tak, aby sa na jednej strane rešpektovali požiadavky Ukrajiny a na druhej by sa dali bezpečnostné záruky Rusku. V tejto súvislosti zdôraznil svoj nesúhlas so vstupom Ukrajiny do NATO.

Avizoval tiež, že na výjazdovom rokovaní vlády v Košiciach plánujú rokovať o urýchlení zapojenia cudzincov v slovenskom priemysle. Premiér podľa vlastných slov pozval na Slovensko aj ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa.
Chce s ním a ukrajinskou vládou rokovať o civilnej spolupráci, napríklad pri železničnej doprave a obnove hraničného priechodu Vyšné Nemecké. Rovnako tu vidí priestor na diskusiu o tom, ako pomôcť odídencom z Ukrajiny aj tým, že ich budeme efektívnejšie zapájať na slovenskom trhu práce.