BRATISLAVA. Ak by sa do druhého kola volieb dostala dvojica Pellegrini - Korčok, predseda parlamentu má stále väčšiu šancu zvíťaziť ako bývalý diplomat.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý zrealizovala pre reláciu Na telo televízie Markíza v období od 14. februára do 21. februára na vzorke 1 025 respondentov.
Zatiaľ, čo Petra Pellegriniho by volilo 39,6 percenta voličov, Ivanovi Korčokovi by svoj hlas odovzdalo 32,5 percenta opýtaných.
Pellegriniho základňu tvoria najmä voliči Hlasu - 72 percent, Korčok má podobné šance u voličov Progresívneho Slovenska – 71 percent.
Agentúra nakombinovala aj ďalšie možné dvojice kandidátov, ktoré by mali potenciálnu šancu ocitnúť sa v druhom kole prezidentských volieb.
Prvé kolo volieb sa uskutoční 23. marca. V prípade, že prezident nebude zvolený, druhé bude 6. apríla.
Ak by sa Pellegrini v druhom kole stretol so Štefanom Harabinom, porazil by ho s podporou 76 percent voličov, ak s Igorom Matovičom, podpora šéfa Hlasu by sa ešte zvýšila na 80,6 percenta a ak s Andrejom Dankom, získal by 83,6 percenta hlasov.

Podobné scenáre agentúra vykreslila aj pri Ivanovi Korčokovi. Ak by sa do druhého kola dostal s Harabinom, získal by 62,8 percent hlasov, ak s Matovičom – 86,5 percent hlasov a ak s Dankom, Korčoka by volilo 66,9 percent opýtaných.
Čo ovplyvnilo voličov Pellegriniho
Prieskum meral nálady voličov od 14. do 21. februára. Ovplyvniť mienku voličov mohol teda napríklad Pellegriniho postoj k slovenským hokejistom hrajúcim v ruskej KHL.
Predseda parlamentu totiž minulý týždeň vyzval Slovenský zväz ľadového hokeja, aby prehodnotil svoj postoj v súvislosti s ich neúčasťou v reprezentácii na tohtoročných majstrovstvách sveta v hokeji.
V KHL aktuálne pôsobí deväť slovenských hráčov. Vlani hokejisti z ruskej ligy Slovensko na svetovom šampionáte nereprezentovali.

„Vyzývam Slovenský zväz ľadového hokeja, aby dôsledne zvážil svoje stanovisko a neunáhlil sa prijať také rozhodnutie, ktoré pod nezmyselným mediálnym a politickým tlakom opozičných strán ako PS a SaS znemožní týmto hokejistom reprezentovať našu vlasť,“ uviedol Pellegrini.
Táto rétorika by mu mohla zaručiť konzervatívnych, nacionalistických, alebo až proruských voličov, ktorých by mohol získať zo základne jeho protikandidáta Štefana Harabina.
O dva dni na to sa Pellegrini naoko postavil premiérovi Robertovi Ficovi pri voľbe riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Pellegrini odmietol Ficovi asistovať pri odobratí právomoci prezidentke šéfa SIS menovať.
Vláda by si v kresle predstavovala Pavla Gašpara, ktorý je synom obžalovaného poslanca Smeru Tibora Gašpara. Premiér avizoval, že aj vláda Gašpara do vedenia tajnej služby presadí aj bez účasti prezidentky, zmenila kvôli tomu štatút SIS. Gašpar by sa tak mohol stať najskôr námestníkom a potom aj riaditeľom.
V neposlednom rade názor voličov posledné dva týždne ovplyvňovala novela Trestného zákona, ktorá bola schválená bez odbornej diskusie a v skrátenom legislatívnom konaní.

Jej zverejnenie v Zbierke zákonov teraz Pellegrini brzdí. Je to snaha o skrátenie času Ústavnému súdu, ktorý má o novele rozhodnúť. Na zverejnenie Pellegrinimu ostáva čas do štvrtka, 29. februára. Ústavný súd by tak mal na rozhodnutie o prípadnom pozastavení účinnosti novely dva týždne.
Čo ovplyvnilo voličov Korčoka
Aj bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok reagoval na Slovákov v KHL, no celkom opačne ako predseda parlamentu.
Pellegrinimu zakontroval, že „stráca zábrany, rozoštváva vášne aj cez šport a toto je jeho predstava o tom, ako chce šíriť pokoj“.
„Chcem veriť, že aj SZĽH má jasne nastavený morálny kompas a postoje, v tomto prípade voči lige, ktorá je otvoreným propagandistickým nástrojom diktátorského režimu, ktorý vedie agresívnu vojnu proti nášmu susedovi,“ nechal sa počuť Korčok.

Korčokovi vyjadrilo minulú sobotu podporu aj Kresťanskodemokratické hnutie. Postoj KDH - podporiť Korčoka už pred prvým kolom prezidentských volieb - môže byť napriek pochybnostiam hnutia jedným z podstatných faktorov, ktoré ho môžu priblížiť k víťazstvu.
Korčok sa na rozdiel od Pellegriniho ako občiansky kandidá nevyskytuje v médiách tak často. Napriek tomu predsedu parlamentu kritizuje najmä na svojich sociálnych sieťach a opakovane ho nabáda na vzájomnú konfrontáciu v diskusných reláciách. Pellegrini však zatiaľ záujem neprejavil.
Korčok svojho hlavného súpera posledné dva týždne kritizoval napríklad pre novelu Trestného zákona, či postoj k vojne na Ukrajine.
Prvé kolo
V prvom kole by Pellegrini získal 35,2 percenta hlasov, bývalého ministra zahraničia by volilo rovných 34 percent voličov. Tretí by skončil Štefan Harabin s jedenástimi percentami a za ním Igor Matovič s piatimi percentami.
Prieskum zachytil aj Jána Kubiša, ktorý by získal 4,3 percenta hlasov. Za ním sa umiestnili predseda SNS Andrej Danko (3,2), Krisztián Forró (3,1), Marian Kotleba (2,4), Patrik Dubovský (1,3) a Milan Náhlik s pol percentom.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
