BRATISLAVA. Slovensko nebude na bilaterálnej báze ponúkať Ukrajine možnosť spolupráce v podobe účasti slovenských vojakov na území Ukrajiny. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer) po pondelkovom rokovaní bezpečnostnej rady.
Z téz rokovania európskych lídrov v Paríži, ktoré sa koná v pondelok podvečer, podľa premiéra vyplýva, že viaceré členské štáty NATO a EÚ uvažujú o tom, že na bilaterálnej báze pošlú na územie Ukrajiny svojich vojakov. Fico je však nateraz jediným európskym lídrom, ktorý tvrdí, že súčasťou rokovaní v Paríži má byť aj vyslanie vojakov na Ukrajinu.
Česká ministerka obrany Jana Černochová v reakcii na Ficovo vystúpenie uviedla, že nepočula o tom, že by niektoré členské krajiny NATO a EÚ chceli na Ukrajinu posielať svojich vojakov.

Zbrane a náboje Fico posielať odmieta
Na postoji, s ktorým ide Fico do Paríža, sa zhodli všetci koaliční partneri. Na rokovanie bezpečnostnej rady a následne aj vlády prišli lídri koaličných strán - šéf Hlasu Peter Pellegrini a predseda SNS Andrej Danko.
Slovensko podľa Ficových slov vylučuje prípadnú účasť slovenských vojakov na území Ukrajiny. Slovensko podľa premiéra vidí obrovské bezpečnostné riziká v bilaterálnych dohodách s členskými štátmi NATO a EÚ. Prítomnosť cudzích vojakov na Ukrajine podľa neho vytvára pre Slovensko bezpečnostné riziká.
Vláda však bude rešpektovať, pokiaľ k tomuto kroku pristúpi niektorý z členských štátov EÚ a NATO.
"Dohodli sme sa, že nebudeme podávať nikdy žiadny návrh na vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu," povedal Fico.
Fico zopakoval, že konflikt u našich východných susedov nemá vojenské riešenie. Slovensko sa bude podľa neho naďalej orientovať na pomoc civilného a nesmrtiaceho charakteru. Vláda chce naďalej pomáhať Ukrajine pri odmínovaní.
"Uvažuje sa o ďalších strojoch, ktoré by mohli pomôcť. Je to nesmrtiaca pomoc," dodal s tým, že Slovensko bude pomáhať, "pokiaľ ide aj o tréning ľudí tu na Slovensku". Deklaruje, že Slovensko nebude na Ukrajinu posielať žiadne zbrane ani náboje.
Rokovanie európskych lídrov v Paríži
V Paríži sa má podľa Fica rokovať o "novej kvalite, novom rozsahu podpory Ukrajiny v nasledujúcom období." Tézy rokovania svedčia podľa neho o tom, že na Ukrajine to ani zďaleka nejde tak, ako sa očakávalo.
Rokovanie v Paríži označil slovenský premiér za "bojovú" poradu.
"Pre mňa je dnešná porada potvrdením, že stratégia Západu úplne zlyhala, pokiaľ ide o Ukrajinu. Napriek tomu chcem ísť na toto rokovanie v konštruktívnej atmosfére a konštruktívne pripravený. Hoci z téz, o ktorých sme rokovali, ide mráz po chrbte," priblížil.
Fico nekonkretizoval, na aký účel by boli na územie Ukrajiny vyslaní vojaci na základe bilaterálnych dohôd.
Pellegrini a Danko vidia riziko eskalácie
S postojom vlády sa plne stotožňuje aj predseda parlamentu a líder koaličného Hlasu Peter Pellegrini. Zároveň súhlasí, aby pomoc Slovenska Ukrajine pokračovala ako doteraz.
"V prípade, že dôjde k takémuto posunu a na Ukrajine budú umiestnené vojenské systémy, obsluhované vojakmi z cudzích krajín, to osobne považujem za eskaláciu napätia. Takže plne podporujem vládu v postoji, že Slovensko nepošle na Ukrajinu žiadneho vojaka, ale bude naďalej pokračovať v rozumnej a konštruktívnej spolupráci ako doteraz," uviedol.
Pellegrini považuje za chybu, že v materiáli nebola ani zmienka o začatí mierových rokovaní.
V prípade, že by jednotlivé vlády posielali individuálne na Ukrajinu svojich vojakov, podľa podpredsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka by hrozilo bezpečnostné riziko. Stotožňuje sa s postojom Roberta Fica.
"Verím, že premiér má podporu väčšiny tohto národa a že si všetci uvedomujeme bezpečnostné riziko, ktoré by z individuálnych dobrodružstiev jednotlivých vlád, ak by tak konali a posielali by tam vojakov, hrozilo nám všetkým, pretože nič horšie ako, nedajbože, ohrozenie našej kolektívnej bezpečnosti by sa nemalo stať," poznamenal.
Česká ministerka o ničom nevie
Česká ministerka obrany Jana Černochová tvrdí, že nepočula o tom, že by niektoré členské krajiny NATO a EÚ chceli na Ukrajinu posielať svojich vojakov.
"Nič také som zatiaľ nečítala, nepočula. Počkám, s čím príde pán premiér (Petr Fiala) a s čím nás ako ministrov a Bezpečnostnú radu štátu oboznámi, a podľa toho budeme o týchto záležitostiach ďalej diskutovať," povedala šéfka českého rezortu obrany.
Na konferencii v Paríži budú lídri podľa nej určite diskutovať o ďalších formách pomoci Ukrajine. Ako príklad uviedla odmínovaciu koalíciu či zapojenie sa do projektu financovania munície, ktorú Česko po svete zháňa.
"Ja som nečítala poznámky, ktoré čítal pán premiér Fico. Ja len chcem, aby sa konečne európske krajiny dohodli na naozaj silnej podpore Ukrajiny. A pokiaľ tá silná podpora Ukrajiny bude v tom zmysle, že budeme ako krajiny viac participovať na bezpečnostných opatreniach, rozhodne nebudem proti," dodala ministerka.
Pošliapavanie záujmu Slovenska, vraví Korčok
Vláda podľa občianskeho kandidáta na prezidenta Ivan Korčoka konšpiráciami a útokmi na spojencov pošliapava základný záujem Slovenska v zahraničnej politike.
"Mám dojem, že premiér za asistencie Petra Pellegriniho chce úplne otočiť verejnú mienku proti našim spojencom a spochybňovať naše členstvo v Európskej únii a NATO," uviedol Korčok.
Vyjadrenia Fica o Ukrajine podľa neho Slovensku spôsobujú obrovské škody.
Poznamenal, že to, čo ponúka premiér a predseda parlamentu Pellegrini bude mať obrovské škody aj pre slovenskú ekonomiku. Spojenci sa budú podľa neho pýtať, prečo majú takejto vláde posielať peniaze.
Korčok preto zdôraznil, že cez prezidentský úrad Slovensko potrebuje rovnováhu, inak sa prevrhne.
Podľa PS ide o falošnú kampaň
Premiér hazarduje s verejnou mienkou a predvádza falošnú marketingovú operáciu s cieľom odviesť pozornosť od domácich problémov, povedal šéf PS Michal Šimečka.
Poslanec Tomáš Valášek zdôraznil, že aj keď Fico naznačoval možnú spojeneckú operáciu, nič podobné sa neplánuje.
"Minulý týždeň som strávil tri dni služobne v NATO, v diskusiách s diplomatmi a predstaviteľmi Aliancie. Žiaden plán na nasadenie vojakov do bojov neexistuje. V hre je vraj rozšírenie súčasnej pomoci s technikou, možno aj na území Ukrajiny, ale Slovensku nehrozí žiaden postih, ak sa k tejto dobrovoľnej iniciatíve nepridá," skonštatoval Valášek.
Podľa šéfky Za ľudí Remišovej Fico klame a straší ľudí. "Robert Fico odporným spôsobom klame a straší ľudí, keď tvrdí, že Slováci budú musieť ísť bojovať na Ukrajinu. Táto otázka nikdy nebola na stole a je to absurdné klamstvo, ktoré Fico používal na šírenie strachu a nenávisti, aj keď bol v opozícii," uviedla v stanovisku Remišová.
Tvrdí, že Fico straší, aby prekryl to, že vláda napríklad nerieši vysoké ceny potravín a palív. Dodala, že vláda vystavuje Slovensko riziku izolácie a medzinárodnej hanby.
Hnutie Slovensko reagovalo, že premiér by mal odstúpiť z funkcie. "Verejne sa zaviazal, že slovenských vojakov nevyšle na Ukrajinu, aj keby ho to stálo funkciu predsedu vlády. Keďže Slovenská republika sa očividne nechystá vyslať svojich vojakov na Ukrajinu, mal by celý svoj verejný záväzok dodržať a odstúpiť z funkcie," uviedlo hnutie.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine