BRATISLAVA. Matica slovenská sa verejne zastala ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej a jej Slovenské národné noviny šíria provládnu propagandu. Ministerstvo kultúry jej zas zvýšilo rozpočet o štvrtinu.
Články v matičných novinách pripomínajú rôzne konšpiračné weby, ktoré sa tiež po zmene vlády zmenili na provládne.
Schválenie trestnej novely a rušenie špeciálnej prokuratúry komentovali noviny slovami, že sa končí činnosť „Matovičovho komanda“ na postihovanie vtedajšej opozície a nedotknuteľnosť „čurillovcov“.
„Končí sa aj éra udavačov, zvaných ‚kajúcnici‘, ktorých si predchádzajúca moc v štáte vydržiavala na likvidáciu politických oponentov,“ napísali zase v decembri.
Noviny chvália koalíciu za to, že chce zmeniť rokovací poriadok parlamentu, aby zabránila opozičným obštrukciám. „Parlament totiž musí konečne, rázne a rýchlo dostávať Slovensko z katastrofálneho stavu, do ktorého ho uvrhla moc Igora Matoviča, Eduarda Hegera, Ľudovíta Ódora, ale aj Daniela Lipšica či Zuzany Čaputovej,“ píšu.
Noviny útočia na štandardné médiá, ktoré „neuveriteľne besnia“ a ignorujú podľa nich výsledky volieb a opozíciu, ktorá má iba „program deštrukcie“. Opoziční europoslanci sú vraj zase „mimoriadne aktívni v donášaní účelových spolitizovaných lží, poloprávd a neprávd do Bruselu“.
Podobný slovník používajú najmä politici Smeru a konšpiračné médiá.
Správca Matice a šéfredaktor novín Maroš Smolec, bývalý asistent poslanca HZDS Jána Cupera, odmieta, že by Slovenské národné noviny boli provládne. Vraj len obhajujú také vládne aktivity, ktoré „smerujú k podpore slovenského vlastenectva a k budovaniu lásky a úcty k slovenskému národu“.
Tvrdí, že predchádzajúce vlády nemali takú mieru zápalu pre vec.
Z dvojmiliónovej štátnej dotácie ide vyše 300-tisíc eur na vydavateľské aktivity Matice. Platí z nich aj redakciu, honoráre pre externých autorov či vydávanie novín.
Plánujú reformu Matice
Keď sa v januári časť umelcov búrila proti ministerke Martine Šimkovičovej a 188-tisíc ľudí podpísalo petíciu za jej odvolanie, matičiari sa jej zastali.
„Objektívne nový kolektív pracovníkov ministerstva kultúry nemohol za také krátke obdobie veľa vykonať a už čelí nevyberanej kritike i dokonca návrhu na odvolanie ministerky,“ napísalo predsedníctvo Matice.
Slovenské národné noviny napísali, že petíciu odštartovala „nespokojná štvorpercentná menšina homosexuálov a lesieb“.
Podpora bola vzájomná. „Napriek sťaženým podmienkam, ktoré mala Matica slovenská za posledné roky pod liberálnym vedením ministerstva, stále plnila svoje poslanie,“ povedala Šimkovičová v rozhovore pre Pravdu.
Vláda sa vo svojom programe zaviazala, že pripraví inštitucionálnu reformu Matice, a že jej budúcnosť „vidí vo viacerých sektorových politikách“.
Smolec povedal, že zatiaľ žiadna diskusia s ministerstvom o budúcnosti Matice neprebehla. Nebráni sa jej, no upozorňuje, že Matica je nezávislá, a tak by to malo zostať.
Vo februári sa matičiari posťažovali, že na nových občianskych preukazoch a ŠPZ sú príliš malé štátne znaky a že na prednej strane nového vodičského preukazu má gotický štít znaku ružovú farbu namiesto červenej.
Matica tvrdila, že to potláča „národnú identitu a postupne degraduje štátnu suverenitu“.

Iní sa musia uskromniť
Od roku 2010 dostávala Matica zo štátneho rozpočtu asi 1,5 milióna eur. Bez tejto dotácie by neprežila.
Prenájom majetku či predaj vlastných produktov a služieb tvorili dohromady v poslednej zverejnenej účtovnej závierke príjmy len okolo 150-tisíc eur.
Ďalšie dotácie na organizáciu podujatí dostávajú od samospráv miestne pobočky Matice.
V tomto roku dostala Matica zo štátneho rozpočtu dva milióny eur. „Požadovali sme síce viac, ale chápeme vážnu ekonomickú situáciu,“ hovorí Smolec.
Uskromniť sa museli iné inštitúcie, ktoré patria pod ministerstvo kultúry. Parlament ešte v decembri znížil príspevok pre verejnoprávnu RTVS z 0,19 percenta na 0,12 percenta HDP. Šéf SNS Andrej Danko RTVS opakovane kritizuje a chce z nej urobiť štátnu televíziu.
Ministerstvo kultúry zvažuje, že RTVS opäť rozdelí na televíziu a rozhlas. Vláda by sa tak mohla zbaviť súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja.
Rozpočtové problémy má aj Pamiatkový úrad. Ministerstvo mu schválilo rozpočet, ktorý počíta s prepúšťaním niekoľkých desiatok pamiatkarov.
Matica chce vyššiu dotáciu minúť na plošné zvýšenie platov o 11 percent. Platy v inštitúcii podľa Smoleca vraj už niekoľko rokov stagnovali a minulý rok dosahovali len tri štvrtiny priemernej mzdy v hospodárstve.
Na opravu budov pôjde 84-tisíc eur, 130-tisíc zas na podporu kultúrnych podujatí.

Beata
Balogová
