BRATISLAVA. Týždne vyzýva prezidentský kandidát Ivan Korčok svojho hlavného súpera Petra Pellegriniho na diskusný duel pred kamerami. Rovnako dlhý čas sa Pellegrini verejnej debate s Korčokom vyhýba.
Podľa zistení SME už Pellegrini dostal niekoľko ponúk, kde sa s diplomatom a bývalým ministrom zahraničia mohol pred voličmi ukázať. Do každej z nich neprijal účasť a v tejto stratégii chce pokračovať.
"Do paláca sa chce evidentne premlčať," tlačí na predsedu koaličného Hlasu a šéfa parlamentu Korčok. Pellegrini už odmietol diskusiu jeden na jedného v Denníku N 1. februára. Neprijal pozvanie ani do diskusie všetkých prezidentských kandidátov 15. februára, ktorú organizovala Rada mládeže Slovenska.
Od 19. januára, keď Pellegrini oficiálne ohlásil svoju kandidatúru, uplynulo už takmer šesť týždňov a kandidát strany Hlas a Smer odvtedy debatoval len raz - v televízií Joj ešte 7. februára.
V tejto diskusii však sedel bez oponenta, hodinu odpovedal na otázky moderátorky Lenky Ježovej. Keď sa po diskusii moderátor v štúdiu pýtal politológa Samuela Spáča, aký mal dojem z diskusie, nepriamo povedal, že keby bola debata ostrejšia a Pellegrini čelil konfrontačnejším otázkam, zrejme by vôbec neprišiel.
"Pellegrini rád komunikuje v situáciách, keď vie mať pod kontrolou to, čo ide hovoriť," hodnotil Spáč z katedry politológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Dodal, že Pellegrini si sám určuje podmienky, za ktorých bude rozprávať.
"Aj preto si myslím, že rozhovorov s ním nebude veľa a už vôbec si nemyslím, že sa bude výrazne zúčastňovať debát (s ostatnými kandidátmi, pozn. red.)," dodal politológ.
Tento predpoklad sa podľa zistení SME zatiaľ napĺňa a je možné, že pre Pellegriniho kampaňovú stratégiu voliči vôbec nedostanú možnosť vidieť schopnosti Korčoka a Pellegriniho vo vzájomnej konfrontácii jeden na jedného.
Pellegriniho taktika: Nedať Korčokovi priestor ukázať sa
Pellegrini odmietol účasť vo všetkých prezidentských diskusných formátoch, ktoré sa vo februári konali. Už prvý deň mesiaca - 1. februára - dostal ponuku na spoločný duel s Korčokom. Diskusiu chcel organizovať Denník N.
"Pellegrini povedal, že nepríde a odmieta prísť aj na ďalšiu diskusiu, ktorú organizujeme o dva týždne," vysvetľuje šéfredaktor Matúš Kostolný.

Podobne odmietol pozvanie aj do plánovaných prezidentských debát SME, ktorému naposledy poskytol rozhovor v máju 2021.
Na 15. februára dostal Pellegrini ponuku zúčastniť sa diskusie so všetkým prezidentskými kandidátmi. Túto debatu organizovala Rada mládeže Slovenska. "Vyslovene pozvanie odmietol pán Pellegrini a tiež pán Andrej Danko (SNS). Tvrdili, že majú iné pracovné povinnosti," opisuje riaditeľ Rady Juraj Lizák.
Korčok bol zároveň jediným kandidátom, ktorý účasť potvrdil v stanovenom termíne.
Pellegrini neprejavil záujem ani o debatu organizovanú portálom Postoj. Redakcia ho ešte koncom januára pozývala do formátu Pellegrini, Korčok a kandidát Patrik Dubovský. K dispozícii mu dali viaceré termíny vo februári alebo v marci.
"Odpísal, že nateraz na ponuku nebudú reflektovať," hovorí šéfredaktor Postoja Martin Hanus.
Denník SME sa Pellegriniho pýtal osobitne na dôvody svojej neúčasti pre každú z doterajších debát jednotlivo. Z odpovede, ktorú zaslala Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková vyplýva, že líder Hlasu bude debaty odmietať aj naďalej.
"Účasť vo volebných diskusiách je slobodným rozhodnutím každého jedného kandidáta. Peter Pellegrini sa zúčastní na debatách, ktoré umožnia zmysluplnú diskusiu o vízii budúcnosti Slovenska, tak svojím formátom, ako aj hostiteľským médiom," sprostredkovala hovorkyňa Pellegriniho postoj.
Nespresnila, aký "formát" a "hostiteľské médium" je pre Pellegriniho ešte prijateľné a na základe akých kritérií si účasť vyhodnocuje.
Pellegrini podľa Korčoka využíva, že ako predseda parlamentu má zabezpečenú medializáciu "priamo z úradu, na ktorý sa mu skladajú daňoví poplatníci."
Apeluje na Pellegriniho česť, aby išiel do "normálnej debaty". Analytici Václav Hřích z agentúry AKO a Mikuláš Hanes z NMS Market Research hovoria, že Pellegrinimu môže priama konfrontácia s Korčokom uškodiť.
Korčok navyše stále bojuje s nízkou poznateľnosťou medzi voličmi. Za posledný mesiac si síce polepšil, keď má o ňom "dostatok informácií" alebo aspoň niekoľko konkrétnych znalostí 69 percent opýtaných. Vyplýva to z meraní agentúry NMS Market Research pre SME.
Takmer tretina voličov ho stále nepozná vôbec, alebo nevedia spojiť tvár s menom.
Impulzom pre Korčoka by boli práve duely s Pellegrinim, predpokladá analytik NSM Mikuláš Hanes. "Kým nedostane jeho kampaň nový impulz, narazil na strop," tvrdí. Korčok v prieskumoch za Pellegrinim zaostáva pred prvým kolom o 1,6 (NMS) až štyri percentá podporvateľov (Ipsos).
RTVS ide cestou nižšieho odporu, Markíza chce duel
Pellegriniho prístup k debatám ohrozuje aj grand finále prezidentskej volebnej kampane, ktorým sú tradične televízne volebné diskusie bezprostredne pred volebným moratóriom. To sa začína dva dní pred konaním volieb.
Televízia Markíza, ktorú vládni politici zo Smeru označujú spolu so SME, Denníkom N a portálom Aktuality za "nepriateľské médium", organizuje napriek Pellegriniho odmietaniu duelov práve diskusie zložené z dvojíc kandidátov.
Na základe prieskumov viacerých agentúr tak finálová diskusia Pellegriniho a Korčoka pripadá na pondelňajší večer 18. marca. Podľa informácii SME Pellegrini zvažuje neúčasť v tejto diskusii.
Naopak, líder prieskumov by sa mal zúčastniť poslednej volebnej diskusie RTVS. Verejnoprávne médium čelí čoraz intenzívnejším útokom najmä od politikov Smeru a SNS, ktoré zavažujú zmeniť právnu formu média, aby mohli vymeniť jej vedenie.
Televízia sa rozhodla pre formát, ktorý osobitnú debatu Korčoka s Pellegrinim neumožní. Vysielať chce totiž dve diskusie - v utorok 19. a v stredu 20. marca. Do nich rozdelí jedenásť prezidentských kandidátov.
RTVS nezverejnila, na základe akého kľúča sa kandidáti kvalifikujú do najdôležitejšej druhej debaty. Médiá si zvyčajne stanovujú hranicu popularity, ktorú musí kandidát prekročiť, aby sa dostal do poslednej diskusie.
Verejnoprávne médium si podľa informácii SME stanovilo také podmienky, ktoré neumožnia vo finálovej diskusií duel Pellegriniho a Korčoka. Kandidátov bude v štúdiu možno až šesť.
RTVS tvrdí, že ak by umožnila finálový duel, jeho účastníci by dostali väčší priestor pred voľbami, než ostatní kandidáti. "Ich časový priestor by nezodpovedal pravidlám," tvrdí hovorkyňa Zuzana Vicelová. Televízia pritom mohla napríklad trvanie diskusie primerane skrátiť.
Svoje veľkú diskusiu bude mať aj televízia Joj. Plánuje podobný formát ako RTVS. Dve diskusie s kandidátmi rozdelených podľa popularity odvysiela v pondelok 18. a v utorok 19. marca.
Ta3 vzájomnú debatu prezidentských kandidátov pred prvým kolom volieb neohlásila.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
