BRATISLAVA. Poslanci okrem hlasovaní o viacerých návrhoch zákonov hlasovali aj o uznesení o KĽDR, rezolúcii k Európskeho parlamentu a odsúdili aj útok militantného hnutia Hamas na Izrael.
Národná rada uznesenie europarlamentu, ktoré sa týkalo novely Trestného zákona a rušenia niektorých inštitúcií na Slovensku, odsúdila.
Vyplýva to z uznesenia, ktoré poslanci schválili a ktoré na rokovanie predložil zahraničný výbor.
Opozícia v reakcii predložila svoj návrh uznesenia k rezolúcii EP, ten však na hlasovaní neprešiel.
Z prijatého uznesenia okrem odsúdenia rezolúcie vyplýva aj apel národnej rady na europarlament, aby "svojimi ideologickými uzneseniami prestal spochybňovať výlučné právomoci členských štátov Európskej únie a prestal šíriť dezinformácie o SR".

Znepokojený parlament
Parlament zároveň vyjadril znepokojenie nad "protislovenským konaním poslancov EP zastupujúcich slovenskú opozíciu, ktorí iniciovali a sformulovali lživý a zavádzajúci text, čím vážne ohrozili národné záujmy SR".
Snemovňa tiež vyzvala EP, aby rešpektoval, že úprava Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je "suverénnym rozhodnutím demokraticky zvolenej vlády SR", ktoré sa žiadnym spôsobom nevymyká právnej praxi v EÚ.
Opozícia odmietnutým uznesením navrhovala, aby parlament vzal rezolúciu na vedomie. Docieliť chceli, aby snemovňa vyjadrila znepokojenie nad spôsobom, akým sa vláda rozhodla prijať zmeny Trestného zákona.

Uznesením by podporili Ukrajinu
Poslanci zároveň neprijali uznesenie k ruským útokom severokórejskými balistickými strelami na Ukrajinu.
Poslanci SaS požadovali, aby parlament odsúdil vývoz balistických rakiet zo Severnej Kórey a ich obstaranie Ruskom, ako aj použitie týchto rakiet Ruskom proti Ukrajine.
Prijatím uznesenia by parlament vyjadril súhlas s tým, že použitie týchto zbraní ešte väčšmi zvyšuje utrpenie ukrajinského ľudu a podporuje ruskú útočnú vojnu. Súčasne by vyslovil súhlas s tým, že export balistických rakiet spolu s inými zbraňami zo Severnej Kórey do Ruska zjavne porušuje viaceré rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.
Prijatím uznesenia mala Národná rada podporiť zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach a trvala by na okamžitom zastavení ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine.
Taktiež by vyzvala vládu, aby sa pridala k 48 štátom, ktoré doposiaľ v spoločnom vyhlásení odsúdili ruské útoky severokórejskými balistickými strelami na Ukrajinu.

Vyzývajú na zastavenie ostreľovania Izraela
Národná rada odsúdila útok hnutia Hamas na Izrael a uznala právo Izraela na primeranú sebaobranu. Zároveň však parlament označil spôsob vojenskej reakcie Izraela za neprimeraný a neakceptovateľný, pričom poukázal na civilné obete.
Vyplýva to z uznesenia, ktoré predložil predseda zahraničného výboru Marián Kéry (Smer) a ktoré parlament schválil.
Uznesenie hovorí, že parlament odsudzuje "bezprecedentný teroristický útok hnutia Hamas na Izrael".
Zároveň vyzýva na okamžité zastavenie pokračujúceho ostreľovania Izraela a jeho obyvateľov, na prepustenie rukojemníkov a ich bezpečný návrat domov. Parlament tiež uznesením odsudzuje šíriacu sa vlnu antisemitizmu, vyjadruje ľútosť nad stratami na životoch a solidaritu a podporu Izraelu v jeho práve na primeranú sebaobranu.
Uznesenie tiež zdôrazňuje, že "rázna reakcia voči terorizmu nesmie viesť k zbytočným stratám na nevinných ľudských životoch a eventuálne k vojnovým, respektíve zločinom proti ľudskosti". Parlament zároveň odsúdil "nevyprovokované násilie izraelských osadníkov voči palestínskym obyvateľom Západného brehu" a vyzval izraelskú vládu, aby voči páchateľom násilia rázne zakročila.
V zmysle uznesenia poukazuje parlament na "katastrofálnu humanitárnu situáciu palestínskeho civilného obyvateľstva v pásme Gazy". Podotýka, že situáciu nebude možné uspokojivo vyriešiť, pokiaľ nebudú bojové operácie ukončené prímerím alebo inou primeranou formou.