BRATISLAVA. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) zmaril možnosť zasadnutia výboru na kontrolu činnosti SIS. Počas rokovania parlamentu nedal prestávku na to, aby sa sa poslanci mohli stretnúť s povereným riaditeľom SIS, ktorý bol už na ceste.
„Keďže prestávka, ktorá mala byť o dvanástej, bola zrušená, tak výbor jednoducho nemohol zasadať,“ vysvetlila predsedníčka výboru Mária Kolíková (Sas). Výbor sa pokúsi otvoriť v stredu ráno, môže sa však zopakovať rovnaká situácia.
Poslanci mali s povereným námestníkom Tomášom Rulíškom diskutovať o zmene štatútu tajnej služby, ktorú vo štvrtok schválila vláda. Zmenou vláda podľa Kolíkovej dosadí na čelo SIS Pavla Gašpara, a tak obíde prezidentku, ktorá jeho vymenovanie odkladala.

Práve Rulíšek musel zmenu štatútu vláde predložiť. Štatút doteraz neupravoval možnosť, že by zastupujúci riaditeľ mohol svojimi kompetenciami poveriť iného námestníka.
Kolíková sa Rulíška chcela opýtať, ako sa vyrovnal so zákonnosťou. Nový štatút podľa nej mení to, čo hovorí samotný zákon o Slovenskej informačnej službe.
Zmenou štatútu vláda docielila, že na čelo SIS sa môže dostať Pavol Gašpar, na ktorého by Ruslíšek mohol preniesť svoje kompetencie. Zatiaľ nie je jasné, či je dokument napísaný tak, aby sa Gašpar mladší mohol stať aj povereným riaditeľom, alebo by SIS riadil iba z pozície námestníka.
V článku sa dočítate:
- prečo poslanci pochybujú o Pavlovi Gašparovi,
- čoho by sa musel vzdať, ak by nastúpil do SIS,
- ako Pellegrini zmenil názor.
Po oboznámení sa so štatútom člen výboru Martin Dubéci (PS) potvrdil, že obavy verejnosti a odborníkov sú oprávnené. "Snaha vládnej koalície obísť dvojstupňový výber šéfa SIS a ovládnuť spravodajskú službu nápadne pripomínajú éru Vladimíra Mečiara," uviedol.
Ani Kolíková ani Dubéci nemohli byť konkrétnejší, pretože informácie sú v takzvanom utajenom režime.
Pochybnosti o Gašparovi
Ak sa Gašpar dostane do SIS, musí sa vzdať pozície štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti.
Predsedníčka výboru Kolíková však pochybuje o tom, či by mal Gašpar vôbec dostať bezpečnostnú previerku. „Tak, ako sa domnievam, že by tou previerkou nemal prejsť v súčasnosti obžalovaný poslanec, jeho otec,” uviedla.
Blízky vzťah Pavla Gašpara s jeho obžalovaným otcom - Tiborom podľa nej dokazuje aj to, že má otcov portrét vytetovaný na ruke. „Aj s ohľadom na jeho vyjadrenia z poľovníckej chaty, prehlásenia o pomste a vyhrážky na facebooku aj voči mne, sa ukazuje, že táto osoba nemôže byť spôsobilá viesť SIS,” dodala Kolíková s pochybnosťou, či je Gašpar mladší vôbec schopný dodržiavať zákon.
Poslanci PS už avizovali, že ak Gašpar previerku dostane, bude ich zaujímať, či boli splnené všetky zákonné kritériá. Obrátia sa zrejme na prokuratúru. Kolíková naopak tento priestor nevidí a zvažuje skôr podanie na generálnu prokuratúru v súvislosti so štatútom SIS.
„Mohol by to byť priestor pre generálneho prokurátora na podanie protestu, ak by sa stotožnil s výkladom, že je v rozpore so zákonom,“ uviedla Kolíková. Povereniu Gašpara riadením SIS by to však nateraz nezabránilo.
Ako Pellegrini zmenil postoj
Zmenu štatútu SIS schválila vláda na rokovaní vo štvrtok bez vysvetlenia podrobností. Námestník Rulíšek musel vláde asistovať a zo svojej pozície zmenu štatútu na vládu predložiť. Dá sa tak očakávať, že nebude robiť problémy ani s tým, aby na Gašpara preniesol svoje kompetencie. Podľa slov premiéra Roberta Fica by to malo trvať už len pár dní.
„SIS bude mať riadne vedenie so všetkým, čo k tomu patrí,“ povedal Fico ešte minulý týždeň. Bol to odkaz pre prezidentku, ktorá chcela vymenovanie šéfa SIS nechať na nového prezidenta.
Premiér tvrdil, že ak nebude konať hlava štátu, „bude konať vládna koalícia“. Kandidát na prezidenta a predseda Hlasu Peter Pellegrini však nesúhlasil s tým, aby vláda zobrala prezidentke kompetencie menovať šéfa SIS.

„Ja som sa postavil vtedy k tomu tak, že to tak nebude a postavím sa k tomu tak aj druhýkrát, nemusíte sa tu nad tým zavdušňovať,“ hovoril v relácii Na hrane lídrovi PS Michalovi Šimečkovi ešte v polovici februára.
Následne však obísť prezidentku zmenou štatútu SIS Pellegrinimu neprekážalo. V pondelok po rokovaní vlády svoje kroky ospravedlňoval tým, že zmenou štatútu môže vláda len dočasne „poriešiť“ nečinnosť prezidentky. Zuzana Čaputová sa ešte v polovici februára vyjadrila, že sa s vymenovaním Gašpara nebude ponáhľať.
„Vláda nemôže vymenovať vedenie SIS, to stále ostalo v kompetencii prezidentky,“ uviedol Pellegrini. Dodal, že jeho postoj neodoberať prezidentovi takéto kompetencie naďalej platí. „Ja si myslím, že takýto zmenený štatút sa v prípade normálnej komunikácie medzi vládou a prezidentským palácom do budúcna ani nebude musieť uplatniť,“ povedal.
Štatút a Rulíšek
Štatút Slovenskej informačnej služby upravuje jej zameranie, organizáciu a riadenie. Ide o neverejný dokument. Podlieha najnižšiemu stupňu utajenia - vyhradené. Niektorí členovia výboru si preto myslia, že by bolo vo verejnom záujme dokument odtajniť.
Prezidentka považuje zmenu v štatúte za účelovú zmenu, prostredníctvom ktorej môžu byť obídené jej právomoci. "Keďže v prípade štatútu SIS ide o zmenu interného dokumentu, jeho preskúmanie je podľa prezidentky veľmi problematické," uviedol pre SME hovorca prezidentskej kancelárie Jozef Matej.
Naša právna úprava totiž nepočíta s možnosťou, že by vláda nerešpektovala právomoci prezidenta. "Je dôležité tiež pripomenúť, že tento postup sa vláda rozhodla spustiť len pár dní potom, ako prezidentke doručila meno kandidáta na riaditeľa SIS, ktorého však sama vyberala takmer štyri mesiace," doplnil Matej.
Keď Čaputová v auguste minulého roka odvolala z postu šéfa SIS obvineného Michala Aláča, nastúpil na jeho miesto spomínaný námestník Rulíšek. Prezidentská kancelária vtedy oznámila, že „v súlade so štatútom SIS“ bude vykonávať právomoci riaditeľa v plnom rozsahu.
Rulíšek nebol v SIS ako politický nominant. Nastúpil tam ešte v roku 2003. Námestníkom sa stal v roku 2012, keď službe šéfoval nominant Smeru Ján Valko. Na starosť mal Rulíšek medzinárodné vzťahy. Po určení nového zastupujúceho šéfa SIS sa môže na rovnakú pozíciu vrátiť.

Beata
Balogová
