BRATISLAVA. Kauza Rozuzlenie hovoriaca o cielenom spochybňovaní dôležitých káuz môže byť v ohrození.
Generálna prokuratúra zrušila cez paragraf 363 obvinenie expríslušníkovi SIS Martinovi Ciriakovi a spochybnila procesný postup pri obvinení ďalších dvoch ľudí.

Denníku SME to potvrdili obhajcovia dotknutých aktérov kauzy.
„Prokurátor zrušil obvinenie v celom rozsahu,“ povedal Ciriakov obhajca Namir Alyasry. Rozhodnutie mu doručili len v utorok, a to krátko pred uplynutím polročnej lehoty.
Ciriak bol dosiaľ obvinený zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a taktiež z marenia spravodlivosti.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka má ešte však na stole obdobné žiadosti aj od ďalších ľudí stíhaných v tejto kauze, a to vrátane exšéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského a tiež stále aktívneho riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného. Sám však v prípade nekoná a o 363-kách rozhoduje jeho námestník Jozef Kandera.
O Ciriakovi rozhodovala generálna prokuratúra ako o prvom z dôvodu, že ako jediný zo šestice obvinených nepodával proti obvineniu z augusta minulého roka sťažnosť.
Polročná lehota na rozhodnutie o 363 sa mu tak končila práve v týchto dňoch.
Žiadosti o 363 si však podali prakticky všetci obvinení v Rozuzlení. A to dokonca tak, že napokon ani nečakali na rozhodnutie špeciálnej prokuratúry o sťažnostiach voči obvineniu, akú si Ciriak ani nedával. „Skratku“ k Žilinkovi namiesto čakania si napokon zvolili v novembri.
Spomedzi týchto zvyšných žiadostí o 363 vybavila generálna prokuratúra aj ďalšie dve, a to vo vzťahu k dvojici aktérov vojny v polícii Petrovi Koščovi alias Pánovi X a Jánovi Kaľavskému.
Kandera im 363 vrátil s tým, že o nich zatiaľ ešte nebolo možné rozhodnúť. Vysvetlil to tak, že im obvinenie nebolo vznesené správnym spôsobom.
Ako problém sa ukazuje, že Košč aj Kaľavský sa dlhodobo na úteku v zahraničí, no slovenské orgány súčasne majú informácie o tom, kde sú. Neprávoplatne odsúdený Kaľavský je v Bosne a Hercegovine, odkiaľ už aj vypovedal na súdoch cez telemost a Košč je zas zrejme v Kanade, s ktorou Slovensko komunikuje o jeho možnom vydaní.
Generálna prokuratúra teraz vytkla policajnému vyšetrovateľovi a špeciálnej prokuratúre, že postupovali tak, akoby sa s Koščom a Kaľavským nedalo komunikovať.
„Tým, že uznesenie o vznesení obvinenia nebolo doručené obvineným, to podľa generálnej prokuratúry nie je právoplatné,“ zhrnula Eva Mišíková, ktorá je právnou zástupkyňou Košča a Kaľavského.
Všetko by pritom bolo inak, ak by v prípade Košča a Kaľavskému začali konanie ako proti ušlým, čo sa však nestalo. V takom prípade by pritom stačilo všetky písomnosti doručovať obhajcom, ktorí majú plnú moc.
Menil sa vyšetrovateľ
Generálna prokuratúra rozhodnutia o 363 nechce komentovať a cez hovorkyňu Zuzanu Drobovú odkázala, že sa k téme nebude v tomto štádiu vyjadrovať.

Špeciálna prokuratúra, ktorá prípad Rozuzlenie dozoruje zas reagovala, že doterajší postup ovplyvnilo najmä to, že bolo nutné rozhodnúť o množstve námietok, žiadostí o preskúmanie postupu vyšetrovateľov, ale aj ďalších žiadostí zo strany obvinených a obhajcov, či ďalších subjektov trestného konania.
Následne už musela predložiť spis generálnej prokuratúre kvôli rozhodovaniu o návrhoch na 363. To je podľa nej aj dôvodom, prečo o sťažnostiach proti obvineniu ani nebolo rozhodnuté.
"V neposlednom rade je rýchlosť prípravného konania ovplyvnená aj zmenou konajúceho vyšetrovateľa Policajného zboru a potrebou naštudovania spisu novým vyšetrovateľom," odkázal dozorový prokurátor zo špeciálnej prokuratúry.
"Postup vo veci je primeraný objektívnym okolnostiam bezprostredne súvisiacim s vykonávaným trestným konaním," dodal prokurátor.
Špeciálna prokuratúra však s odkazom na neverejnosť prípravného konania nechce povedať, ako sa postaví k chybe pri vznášaní obvinenia Koščovi a Kaľavskému.
Možnosťou je podľa Mišíkovej aj to, že by ich obvinili nanovo, avšak tým by mohli vzniknúť pochybnosti okolo platností doterajších výsluchov v prípade.
„V prvom rade budú musieť obvinenie doručovať mojim klientom, alebo v Rozuzlení začať konanie proti ušlému,“ hovorí Mišíková.
Pre ďalšie napredovanie kauzy bude kľúčové taktiež to, ako dopadnú ďalšie podané 363. Ak by totiž Žilinkova prokuratúra zrušila obvinenie aj Pčolinskému a padlo by aj obvinenie Košča či Kaľavského, existenciu zločineckej skupiny by sa len ťažko dokazovalo, keďže by nemala mať akých členov.
Jediný zo skupiny obvinených, ktorý sa nepokúšal cez 363 zbaviť obvinenia, je exšéf SIS Michal Aláč. Ten sa však pre zmenu domáhal zásahu prokuratúry voči rozhodnutiu o nevylúčení konajúceho vyšetrovateľa.
Aláč pre kauzu skončil
Kauzu Rozuzlenie otvorila polícia vlani v auguste. Nik zo skupiny obvinených pre ňu nešiel do väzby, no Aláč musel pre obvinenie prakticky hneď skončiť vo funkcii šéfa SIS. Naopak, na čele NBÚ naďalej ostal Konečný, ktorý je prakticky neodvolateľný.
Nové obvinenie praktiky nič nezmenilo na pozícii Košča a Kaľavského. Obaja mali totiž problémy už predtým.
Bývalého šéfa bratislavských operatívcov Kaľavského ešte v júli minulého roka odsúdil špecializovaný súd v neprítomnosti na sedem rokov väzenia a finančný trest päťtisíc eur, a to za prijímanie úplatkov a vynášanie informácií z polície.
Košča zas aktuálne takisto v neprítomnosti súdia spolu s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, a to v kauze 50-tisícového úplatku v knihe. Prvostupňový verdikt mal padnúť koncom januára tohto roka, no sudca Michal Truban na poslednú chvíľu termín pojednávania zrušil. Až vtedy vyšlo najavo, že Košč je zrejme v Kanade a že slovenské úrady aktuálne zasielajú tamojšiemu ministerstvu spravodlivosti podklady potrebné pre extradičné konanie.
Na Košča je vydaný medzinárodný zatykač už takmer tri roky. V uplynulých týždňoch vyšlo najavo, že komunikácia s Kanadou prebieha už niekoľko mesiacov, čo bolo prekvapením aj pre obhajobu v kauze Košča a Kováčika. V prípade to pritom môže oddialiť verdikt. Sudca Truban napríklad aktuálne vypracúva odpoveď pre kanadskú stranu a čaká sa na úradný preklad.
Obhajcovia stíhaných ľudí z kauzy Rozuzlenie hovorili od začiatku prípadu o nevine klientov a pôvodne avizovali, že proti obvineniam podávajú sťažnosti. K ich stiahnutiu napokon došlo skôr, než o nich stihla špeciálna prokuratúra rozhodnúť.
Práve aj dlhé čakanie na vybavenie sťažností mohlo patriť k dôvodom ich stiahnutia. Tento dôvod udával v minulosti aj guvernér NBS Peter Kažimír. Napokon na neho špeciálna prokuratúra podala obžalobu skôr, než na Generálnej prokuratúre rozhodli o jeho žiadosti o postupe podľa 363.
Bývalý policajný prezident Štefan Hamran prezentoval akciu Rozuzlenie ako zásadnú akciu, ktorá bola "rozuzlením" diania v uplynulých mesiacoch, najmä problémov, do ktorých sa dostali vyšetrovatelia okolo policajta Jána Čurillu.

Beata
Balogová
