BRATISLAVA. Nalákali ich do novej kliniky, tak hromadne podali výpovede. Teraz ich zase stiahnu, lebo otvorenie kliniky sa posúva.
V Univerzitnej nemocnici Bratislava v Petržalke podalo 23 zdravotníkov koncom januára výpovede, aby mohli nastúpiť do novej gastroenterologickej kliniky v Nemocnici sv. Michala. Riaditeľ Ladislav Kužela ju chcel otvoriť 1. apríla. Obe nemocnice sú štátne.
Po mesiaci je všetko inak. Lekári a sestry z Petržalky sa vrátia na kliniku na Antolskej, ale len do konca septembra. Prečo sa Kužela rozhodol posunúť štart novej gastroenterologickej kliniky, nevysvetlil. Zámer otvoriť ju oznámil minulý týždeň.
Hneď si za to vyslúžil kritiku, že z kliniky v Petržalke chce zobrať väčšinu zdravotníkov. Lekárski experti hovoria, že ju to môže zničiť.
Zdravotnícki experti mu tiež vyčítajú, že u sv. Michala plánuje robiť len lukratívne výkony a stratové chce nechať univerzitnej nemocnici. Obe výčitky Kužela aj Nemocnica sv. Michala odmietajú.
Prvá nemocnica patrí pod ministerstvo zdravotníctva, druhá pod ministerstvo vnútra. V istom zmysle si konkurujú.
Podobná situácia nastala v roku 2017, keď odišiel z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave prednosta kliniky diagnostickej a intervenčnej rádiológie Ivan Vulev s desiatimi zdravotníkmi. Mierili však do súkromného nového centra neurochirurgie Cinre, ktoré patrí Pente.
V roku 2006 Kužela kandidoval za stranu Nádej, ktorú podľa spisu Gorila založil bývalý partner Penty Jaroslav Haščák.
Kuželova manželka ešte za slobodna, keď sa volala Jirková, pracovala pre túto finančnú skupinu ako právnička. Teraz je majiteľkou gastroenterologického centra Assiduo. Sídli oproti nemocnici, ktorej šéfuje jej manžel.
Za prvej vlády Roberta Fica poslanci Smeru presadili hradenie skríningu z dychu, ktorý na Slovensku robilo len vtedajšie Kuželovo gastroenterologické centrum Thalion.
Okrem toho, že je Kužela šéfom Nemocnice sv. Michala je aj dekanom Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Sv. Michal je jedinou novou nemocnicou, ktorú štát postavil po novembri 1989. V roku 2015 ju odovzdal do užívania vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. Dnes je ministrom obrany. Nemocnica je sčasti určená pre ozbrojené zložky, teda pre policajtov a vojakov.
V článku sa dočítate
- akí zdravotníci dali výpovede,
- prečo ich stiahnu,
- odkedy by mohla byť otvorená nová gastroenterologická klinika,
- prečo si experti myslia, že si Kužela chce vyberať hrozienka zo zdravotníctva.
Zmluvy do konca septembra
V gastroenterologickej klinike na Antolskej dalo výpoveď 11 lekárov, tri endoskopické, štyri ambulantné a jedna praktická sestra, dvaja zdravotnícki asistenti a jeden pracovník pre zdravotnú dokumentáciu.