KOŠICE. Ústavný súd pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov.
Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku.
Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Martina Ferencová.
Ústavný súd zároveň prijal návrhy prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie.
Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry súd nevyhovel.

Novela Trestného zákona prijatá v decembri vládnou koalíciou mala nadobudnúť účinnosť 15. marca.
Pozastavenie účinnosti v prípade Trestného poriadku sa týka ustanovenia o zavedení procesného pravidla, podľa ktorého majú orgány činné v trestnom konaní a súd možnosť použiť dôkaz získaný nezákonným spôsobom v prípade, ak sa použije iba v prospech obvineného.
Ďalšia pozastavená časť sa týka predĺženia lehoty na podanie dovolania v neprospech obvineného zo šiestich mesiacov na tri roky.

K uzneseniu a jeho odôvodneniu pripojili odlišné stanovisko ústavní sudcovia Peter Straka a Robert Šorl.
Dobrá správa pre demokraciu
Rozhodnutie Ústavného súdu je podľa prezidentky Čaputovej dobrou správou pre demokraciu a právny štát na Slovensku.
Rýchle rozhodnutie o pozastavení účinnosti novely podľa nej svedčí o tom, že zásah do ústavou garantovaných práv občanov touto novelou by mohol byť natoľko závažný, že ústavní sudcovia považovali za dôležité preskúmať ho ešte predtým, akoby novela nadobudla účinnosť.
„Systém bŕzd a protiváh zafungoval, a to je asi najdôležitejší odkaz všetkým občanom Slovenska. Samozrejme, treba pripomenúť, že ide rozhodnutie o pozastavení účinnosti niektorých častí novely, a nie o meritórne rozhodnutie ústavného súdu. Je však dobrou správou pre poškodených trestnou činnosťou, lebo nateraz nebudú negatívne dotknuté ich práva domôcť sa odškodnenia a spravodlivosti,“ povedala prezidentka.
Zároveň je to podľa nej aj potrebný odkaz našim zahraničným partnerom, že financie európskych daňových poplatníkov zostávajú na Slovensku primerane chránené.
Znamená to však aj náročnú úlohu pre generálneho prokuratúra, aby po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry zabezpečil plynulý prechod prokurátorov a presun spisov na nové pôsobiská bez toho, aby prišlo k prieťahom v konaniach, dodala prezidentka.
Existencia prokuratúry nie je v Ústave
Rozhodnutie Ústavného súdu ktorým pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov, oceňujú aj prokurátori Úradu špeciálnej prokurátori
Prokurátori ÚŠP pripomenuli, že ako prví upozornili na mimoriadne riziká drastického znižovania trestných sadzieb za ekonomickú a korupčnú trestnú činnosť a výrazného skracovania premlčacích dôb.
"Vo vzťahu k Úradu špeciálnej prokuratúry sme nepozastavenie účinnosti príslušných zákonov očakávali, keďže existencia ÚŠP nemá ústavnoprávny rozmer," uviedli.
Zdôraznili, že napriek tomu si každý deň plnia svoje povinnosti v prípravnom konaní a súdnom konaní.
"Za necelé dva mesiace od začiatku roka sme podali obžaloby na 63 osôb a návrhy na schválenie dohôd o vine a treste na 14 osôb," priblížili. Dodali, že rešpektujú rozhodnutie aktuálnej parlamentnej väčšiny, ale chcú sa poďakovať za podporu verejnosti, ktorú v ostatných troch mesiacoch intenzívne vnímali.
Ukázal silu
Rozhodnutie vzbudzuje nádej, že v kritických chvíľach pre demokraciu sa ukazuje ako silná inštitúcia. Vyslal tiež signál, že víťaz nemôže všetko.
Reagovala exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Súd podľa nej ukázal osobitné nasadenie, ocenila jeho rýchlosť.
Kolíková priblížila, že rozhodnutie ÚS zamedzilo účinkom časti novely, ktorá sa týkala otvárania Trestného zákona. "Všetkého, čo súviselo s tým, čo chcela vládna koalícia určiť, že má byť trestným činom, tiež stanovenia od buka do buka výšky škody, podľa čoho sa má určovať, čo je trestným činom a jeho závažnosť. Potom skracovanie premlčacích dôb, čomu nikto nerozumel, prečo to vládna koalícia robí," uviedla s tým, že koalícia si sama uvedomila, že skracovanie premlčacích dôb bola chyba.

Ústavný súd tiež podľa Kolíkovej zamedzil tomu, aby minister spravodlivosti otváral spätne dohody o vine a treste tak, ako si to predstavovala vládna koalícia. Zamedzil tiež, aby sa nezákonné dôkazy mohli používať v trestnom konaní v prospech obvinených. "To sú kľúčové veci, ktoré vyplývajú z rozhodnutia Ústavného súdu," dodala.
Ústavný súd tiež podľa Kolíkovej vyslal odkaz predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu aj ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer), že je kľúčové, aby orgány spolupracovali a mali konať bezodkladne pri zverejnení zákona.
"Keď je zrejmé zo zákona, že je dôležité, aby bol verejne známy 15 dní predtým, ako je účinný, má urobiť všetko pre to, aby bol vyhlásený v Zbierke zákonov," priblížila. Je presvedčená, že toto rozhodnutie ÚS bude včas zverejnené v Zbierke zákonov.
Nie je to víťazstvo opozície
Predseda opozičného hnutia Slovensko a poslanec parlamentu Igor Matovič víta rozhodnutie Ústavného súdu. Odmieta však, že by toto rozhodnutie bolo víťazstvom opozície.
Matovič zdôraznil, že aj keď sudcovia ÚS boli zvolení za vlády Smeru, ich rozhodnutie je prejavom toho, že majú vlastnú integritu, rozhodli sa byť osobnosťami v otázkach práva a Slovensku dávajú nádej, že novelu Trestného zákona vyhlásia za protiústavnú.
"Ústavný súd chránil verejný záujem, práva nás všetkých a najmä práva obetí trestných činov," povedal Matovič.
Rozhodnutie považuje poslankyňa Veronika Remišová (hnutie Slovensko, KÚ, Za ľudí) za kľúčové, pretože podľa nej pozastavil účinnosť pri najperfídnejších zmenách, ktoré chcela presadiť koalícia. "Pokus o zmenu premlčacích lehôt, udelenie amnestie svojim ľuďom a nebezpečným zločincom...," priblížila.
Poslanec Gábor Grendel (hnutie Slovensko, KÚ, Za ľudí) vníma rozhodnutie ÚS ako dobrú aj zlú správu. "Zlou správou je, že Úrad špeciálnej prokuratúry zanikne. Tušili sme to, pretože špeciálna prokuratúra nie je priamo v ústave spomenutá a nie je ani ústavným zákonom zriaďovaná," uviedol Grendel.
Dobrou správou podľa neho je existencia nádeje, že sa vládnej koalícii nepodarí doručiť beztrestnosť vybraným, vplyvným ľuďom.