BRATISLAVA. Líder prieskumov zo svojich bilbordov hlása, že Slovensko už potrebuje pokoj, no sám aktívne vyvoláva voči sebe odpor desiatok tisíc ľudí na verejných zhromaždeniach.
Ďalší kandidát si svojím bilbordovým sloganom pýta prerábky od satirických stránok s narážkami na jeho nedávnu zrážku so semaforom. Kandiduje aj bývalý "atómofkový" premiér, ktorý bilbordy nebude mať vôbec, lebo napriek kandidatúre na post prezidenta ním vôbec nechce byť.
Máločo lepšie dokresľuje aktuálne mdlú kampaň len 18 dní do prvého kola prezidentských volieb, ako bilbordové heslá kandidátov. Plnia síce účel, aby bol kandidát na očiach, ale realitou a faktmi zostali často nedotknuté.
Záplava bilbordov, najmä od očakávaných favoritov volieb, sa v týchto voľbách nekoná aj pre pomerne prísny limit 500-tisíc eur, ktorý môžu kandidáti minúť pre prvé aj druhé kolo volieb dokopy.
Kandidáti s nízkym výtlakom a obmedzenými príjmami ich zrejme nebudú mať vôbec.
Čítate ôsme vydanie Prezidentského denníka. Každý deň prinášame prehľad najdôležitejších správ o prezidentských voľbách. Dnes kandidáti v ankete SME odpovedajú na otázku, či by ako prezidenti vycestovali do Moskvy. Krátko po druhom výročí ruskej invázie na Ukrajinu sa minulý týždeň s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktorý je aj na sankčných zoznamoch EÚ, stretol šéf rezortu diplomacie zo Smeru Juraj Blanár.
Pellegriniho (ne)pokoj
Sloganom "Slovensko už potrebuje pokoj" sa z bilbordov voličom už niekoľko týždňov prihovára predseda Hlasu Peter Pellegrini. Spoločným postojom so stranami Smer a SNS k trestnej politike štátu pritom aj on sám nahnal do ulíc desiatky tisíc ľudí na protivládne zhromaždenia opozície.
Pellegrini, ktorý sa najskôr komentovaniu zmien presadzovaných koalíciou vyhýbal, sa neskôr prihlásil ku kritizovanej novele Trestného zákona. Priamo sa podieľal aj na obštrukcii voči Ústavnému súdu, keď nevidel dôvod na to, prečo by sa mal ponáhľať s poslaním novely na zverejnenie v Zbierke zákonov.
Okrem sloganu o potrebe pokoja, no zato v súlade s Ficovými postojmi, Pellegrini verejne nadhadzuje tvrdenia nepriamo spochybňujúce postup Ústavného súdu, ktorý rozhodol o pozastavení účinnosti viacerých častí novely.
Hovorí, že by to bol problém, ak by sa "niekto stretával s niekým poza chrbát", jedným dychom však dodáva, že si to tvrdiť nedovolí, lebo na to nemá dôkazy a nechce súd spochybňovať.
Pokoj je motívom aj novej série Pellegriniho vizuálov, ktoré začali v uliciach pribúdať nedávno a hlásajú: "Dajme Slovensku pokoj, hrdosť a dôstojnosť."
Korčokove okuliare
Na sídlisku Dlhé diely v Bratislave ktosi domaľoval kandidátovi Ivanovi Korčokovi okuliare, hoci je s nimi už odfotený. Kým do pondelka by sa to dalo chápať ako prejav vandalizmu alebo nesúhlasu s Korčokom, posledné dva dni by si voliči mohli pomyslieť, že niekto chce Korčokovi pomôcť.
Od pondelka sa jeho podporovatelia na sociálnych sieťach fotia v okuliaroch - podľa Korčokovho vzoru, ktorý ich má výrazné.
Domino efekt podpory sa spustil po tom, čo herečka Kristína Tormová v blogu opísala, ako jej pri výrobe relácie pre jednu z televízií prikázali zložiť si okuliare s argumentom, že podprahovo robí Korčokovi kampaň. Virál ostal živý aj napriek tomu, že sa nepotvrdila pôvodná domnienka, podľa ktorej Tormovú cenzurovala RTVS. V skutočnosti ju o zloženie okuliarov žiadala externá firma, s ktorou herečka spolupracuje na tvorbe relácie.
Bývalý minister zahraničných vecí nominovaný SaS má už tiež v uliciach druhý vizuál bilbordov. Kým okuliare ostávajú, posunul svoj slogan na "Slúžiť ľuďom a nie politikom" z prvého hesla: "Slušne, ale rázne".
Korčok nimi pláva na vlne, ktorú v kampani pred parlamentnými voľbami už vyšliapali niektoré politické strany. Chceli sa vymedziť proti chaotickej vláde lídra OĽaNO Igora Matoviča, v ktorej neskôr pod Hegerovým vedením pôsobil za SaS aj Korčok do svojho odchodu v septembri 2022. Vymedzovali sa aj proti čoraz viac extrémnemu vystupovaniu silnejúceho Fica.
Danko: Prezident, ktorý nezradí (-zí)
V čase, keď polícia nezvyčajne dlho vyšetruje dopravnú nehodu Andreja Danka, dáva predseda SNS vlastnými bilbordmi námet svojim kritikom na výrobu paródií.
Po zbúraní stĺpa so semaforom sa voličom Danko prihovára heslom: "Prezident, ktorý nezradí." Výmena jediného písmenka na: "Prezident, ktorý nezrazí", pritom stačí na pripomenutie si Dankovej kurióznej nehody.
Polícia ju neuzavrela ani na ôsmy týždeň.
Špeciálna kategória Matovič
Špeciálnou kategóriou je predseda strany Slovensko Igor Matovič, ktorý síce kandiduje, no na kampaň, a teda ani na bilbordy, nechce minúť ani euro. Lebo, ako sám hovorí, on sa prezidentom určite nestane.
"Žiadnu kampaň nerobím, ani sa ju nechystám robiť," povedal aj v aktuálnom predvolebnom rozhovore pre SME.
Matovič pritom opakuje vlastnú teóriu bez opory v dátach prieskumov, že kladením kritických otázok v kampani Ivanovi Korčokovi mu nechce škodiť, ale nahnať vlastných voličov.
Bilbordy nechystá ani kandidát Štefan Harabin, ktorý aj po výraznom zaostávaní v prieskumoch za dvojicou Korčok a Pellegrini verí, že voľby vyhrá.
Sto až 150 bilbordov má po celom Slovensku vylepených aj kandidát Ján Kubiš, ktorý sa v prieskumoch drží od troch do 4,9 percenta. Nie práve najjednoduchším sloganom "Vzdelané, zdravé a bohaté Slovensko", odkazuje na to, že by sa chcel ako prezident stretávať s vládou a riešiť s ňou aj témy vzdelávania či zdravotníctva.
Kubiš si vraj aj sám uvedomuje, že prezident nemá právomoc predkladať návrhy na zmenu zákonov, no aj tak by chcel tieto témy ako prezident "nastoľovať", a preto ich propaguje na bilbordoch.
Čo dnes ešte potrebujete vedieť:
- Peter Pellegrini aj v utorok pokračoval vo svojej pracovnej ceste na Cypre. K vyjadreniam svojho koaličného partnera a premiéra Roberta Fica o tom, že by mal z postu šéfa Ústavného súdu odísť Ivan Fiačan, sa zatiaľ nevyjadril. "Keby som mal tú právomoc, odvolám ho,“ povedal Fico v utorok po tom, ako Ústavný súd minulý týždeň rozhodol o pozastavení účinnosti viacerých častí kritizovanej novely Trestného zákona. Dôvodom vraj je, že o rozhodnutí súdu vedeli "nepriateľské médiá" skôr ako účastníci. Fico tiež po prvý raz doteraz najvýraznejšie spochybňoval Ústavný súd otázkami o politickom tlaku, po ktorom sudcovia o pozastavení účinnosti rýchlo rozhodli.
- Igor Matovič v rozhovore k prezidentským voľbám pre SME nemal odpoveď na otázku, či má politický vzor spomedzi slovenských politikov od roku 1990. Napokon však dodal, že jeho politickým vzorom je Ježiš. Rozhovor nájdete tu, v stredu denník SME vydá rozhovor s ďalším prezidentským kandidátom Jánom Kubišom.
- Ivan Korčok reaguje na dezinfoweby, ktoré Korčokovo stretnutie so Sergejom Lavrovom z minulosti prirovnávajú k tomu, ktoré minulý týždeň absolvoval Blanár. „Každý vie, že v minulosti som sa s Lavrovom stretol. Bolo to však za dramaticky odlišných okolností ako v prípade ministra Blanára - pred tým, než Rusko rozpútalo nevyprovokovanú útočnú vojnu proti Ukrajine,“ píše Korčok.
Anketa kandidátov: Vycestovali by ste na návštevu Moskvy, resp. považovali by ste to za problém?
Igor Matovič: Nie. Kým Rusko neskončí s agresiou na Ukrajine, neospravedlní sa za zabíjanie nevinných ľudí a nenahradí všetky spáchané škody.
Ivan Korčok: Nie. Nemám dôvod cestovať na návštevu do krajiny, ktorá pošliapala medzinárodné právo a vedie vojnu proti nášmu susedovi.
Štefan Harabin: Západ umelo považuje Ruskú federáciu za hrozbu, nepriateľa. Vyvoláva strach, aby získal peniaze pre vojenský priemysel USA a ďalších. Vždy si budem ctiť obete hrdinskej Červenej armády, ktoré nás zachránili pred nacistickým Nemeckom. Ruskú federáciu vidím ako spoľahlivého partnera v hospodárskych vzťahoch, ktoré sú ešte aj dnes pre nás výhodné. Práve pre dojednanie lacných energií pre občanov by som navštívil Moskvu.
Krisztián Forró: Ak by si to záujem občanov Slovenskej republiky vyžadoval, zvážil by som túto možnosť.
Patrik Dubovský: V súčasnej situácii nie, mohlo by sa to považovať za legitimizáciu ruského režimu. S ruským režimom však treba komunikovať, musia to nekompromisne robiť vplyvní lídri, spolu s hrozbami tomuto režimu a jeho kritikou.
Ján Kubiš: V dnešnej situácii nevidím dôvod ani nejaký prínos takej cesty, skôr naopak.
Marián Kotleba: Áno. Nevidím v tom žiadny problém.
Róbert Švec: Áno.
Milan Náhlik: Áno, vycestoval. Nemusíme vždy a so všetkým súhlasiť vo vzťahu k politike mocností typu USA, Rusko, Čína a pod., ale sú to silní geopolitickí hráči a ignorovať tento fakt je nešťastný diplomatický krok.
Kandidát Peter Pellegrini sa odmietol na ankete SME zúčastniť. Kandidát Andrej Danko na žiadosť o účasť v ankete nereagoval.

Beata
Balogová
