SME

Invázny komár tigrovaný prenáša ochorenia, ktoré u nás nie sú bežné

Nie každý komár tigrovaný musí byť infikovaný a zdraviu nebezpečný.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/CDC)

BRATISLAVA. Úrad verejného zdravotníctva v súvislosti s potvrdením výskytu nebezpečného invázneho ázijského komára tigrovaného (Aedes albopictus) na území Slovenska uviedol, že komár prenáša ochorenia, ktoré u nás zatiaľ nie sú bežné.

Úrad verejného zdravotníctva však zároveň informoval, že nie každý komár tigrovaný musí byť infikovaný a zdraviu nebezpečný.

„Ochorenia ako západonílska horúčka, dengue, chikungunya či Zika sa na Slovensku či v okolitých krajinách zatiaľ bežne nevyskytujú. V súčasnosti je preto málo pravdepodobné, že by tigrované komáre vo veľkom šírili tieto choroby aj medzi populáciou na Slovensku,“ dodal úrad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové ochorenia zatiaľ nie sú rozšírené

Úrad verejného zdravotníctva informoval, že tigrovaný komár začne na Slovensku predstavovať vážnejšie riziko pre verejné zdravie vtedy, keď stúpne počet ľudí, ktorí sú infikovaní vírusmi, ako sú západonílsky vírus, dengue, chikungunya, Zika alebo pôvodca žltej zimnice. Komár sa tak stane významným vektorom prenosu a ochorenie bude ďalej prenášať.

Súvisiaci článok Na Slovensku zaznamenali jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára Čítajte 

„Zjednodušene povedané, komár sa nakazí vtedy, ak sa nacicia krvou infikovaného človeka, prípadne zvieraťa. Až takto infikovaný komár môže ochorenie šíriť aj na svoje ďalšie obete. Platí, že čím viac ľudí je infikovaných, tým je pravdepodobnejšie, že sa choroba bude ďalej šíriť prostredníctvom komárov,“ uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad uviedol, že základom prevencie pred komárom tigrovaným na Slovensku je nevytvárať vo svojom okolí podmienky pre liahnutie komárov.

„Množí sa v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy, kanalizácia, odpad naplnený vodou a z vrchnáčiku od plastovej fľaše sa môže vyliahnuť až 200 lariev tohto druhu,“ Viktória Čabanová, samostatná vedecká pracovníčka BMC SAV a odborníčka na komáre.

Západonílska horúčka má mierny priebeh

Úrad verejného zdravotníctva SR taktiež upozornilo, že zo spomenutých ochorení na Slovensku prichádza do úvahy západonílska horúčka, keďže v minulosti už boli zaznamenané dva prípady ochorenia (v roku 2019 a 2022).

Inkubačný čas západonílskej horúčky je 2 – 15 dní. Približne 80 percent infekcií u človeka prebieha bez príznakov a nie je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. U chorých sa západonílska horúčka v prevažnej väčšine prejaví ako chrípkové ochorenie s miernym priebehom.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti úrad zároveň pripomenul, aby občania nepodceňovali riziko pri návšteve krajín, kde sú ochorenia rozšírené.

„Pri návšteve exotických destinácií je dobré poznať, aké sú príznaky ochorení, ktoré môžu prenášať lokálne sa vyskytujúce komáre. Proti niektorým je možné dať sa zaočkovať už pred cestou (žltá zimnica, japonská encefalitída, dengue). Po uštipnutí komárom je vhodné sledovať svoj zdravotný stav, v prípade jeho zhoršenia odporúčame kontaktovať svojho všeobecného lekára,“ doplnil na záver Eliáš.

Komáre

Komár tigrovaný môže prenášať na človeka vyše 20 druhov vírusov.

Najviac prípadov infekcie bolo zaregistrovaných v regiónoch na severe krajiny.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  3. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  4. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  5. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  6. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  3. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  5. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  6. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  1. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 8 671
  2. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym 4 453
  3. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 4 026
  4. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 3 506
  5. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 3 470
  6. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 3 428
  7. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 2 855
  8. Slovenská značka získala Obal roka 2025 2 613
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu