BRATISLAVA. Jeho súčasťou by mala byť nielen stredná zdravotnícka škola, ale aj cvičná nemocnica, internát či telocvičňa. Zdravotnícky kampus by mal na severozápade Bratislavy pri Nemocnici Bory patriacej Pente začať fungovať najskôr od roku 2027.
Do projektu je okrem Penta Hospitals International (PHI) zapojený aj Bratislavský samosprávny kraj a Slovenská zdravotnícka univerzita (SZÚ). Projekt výstavby kampusu je jednoduchý. Penta dá naň pozemok a župa ho s pomocou eurofondov postaví a bude prevádzkovať. Praktické sestry, ktoré by v kampuse mali prioritne študovať, budú praxovať v Boroch.
V memorande medzi Pentou a župou sa píše, že Bratislavský kraj má pripraviť projekt kampusu tak, aby vychádzal v ústrety potrebám Nemocnice Bory. Vyvoláva to dojem, ako by kampus mal byť akýmsi náborovým strediskom sestier pre nemocnicu finančnej skupiny.
Nemocnica Bory sestry skutočne akútne potrebuje. Takmer rok od otvorenia jej ich stále chýba približne tretina. Sestry však chýbajú aj v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Vzniká preto otázka, prečo by Bory mali byť takto zvýhodňované?
Z projektu výstavby kampusu však nakoniec nič nemusí byť. Župa tvrdí, že Penta aktuálne prehodnocuje svoje záväzky z projektu, a naznačuje, že kampus môže byť nakoniec úplne niekde inde. Penta neodpovedala na otázku, v čom je problém.
Vzdelávací kampus mal byť pôvodne súčasťou novej univerzitnej nemocnice na Rázsochách, avšak jej výstavba je v nedohľadne. Minuloročná štúdia ministerstva zdravotníctva, ktorú spolufinancovala Penta, vidí umiestnenie novej univerzitnej nemocnice dokonca v Ružinove.
V článku sa dozviete
- aké záväzky týkajúce sa kampusu Penta prehodnocuje,
- ako by mal vyzerať nový kampus,
- či ho Penta chce využiť exkluzívne pre Nemocnicu Bory.
Váhanie Penty
„Penta Hospitals International ako partner projektu aktuálne prehodnocuje svoje záväzky,“ odpovedala hovorkyňa bratislavskej župy Lucia Forman na otázky SME ohľadom výstavby kampusu. Čo to konkrétne znamená, nešpecifikovala. Dodala len, že nakoniec môže stáť výučbové centrum pre sestry a ostatný ošetrovateľský personál aj niekde úplne inde.
Na otázku, v čom je problém, neodpovedá ani Penta. „O detailoch je predčasné hovoriť,“ odpísala Bibiana Ovečková, hovorkyňa PHI.
Z memoranda medzi Pentou a župou a z dokumentov, ktoré na túto tému vznikli za posledné dva roky, sa dajú preto vyčítať len z nich vyplývajúce záväzky pre finančnú skupinu, ktoré prehodnocuje.

Prvým je, že Penta má pre projekt kampusu poskytnúť vhodný pozemok za symbolickú hodnotu.
Šéfka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov bratislavskej župy Barbora Lukáčová na zastupiteľstve kraja v roku 2022 povedala, že Penta vybrala tri pozemky, na ktorých by kampus mohol stáť.
Zdravotnícky kampus
- Mal by stáť pri Nemocnici Bory
- Jeho súčasťou by mala byť zdravotnícka škola, cvičná nemocnica, internát, telocvičňa a športoviská
- Kapacita by mala byť 1200 až 1600 študentov
- Mali by v ňom študovať sestry, záchranári či laboranti
- Výstavba by mala stáť desať až pätnásť miliónov eur
- Otvorený by mal byť najskôr v roku 2027
V dokumente o ideovom zámere vybudovania zdravotníckeho kampusu Bory z 31. marca 2023 je pozemok preň vyznačený na severovýchod od nemocnice Penty pri diaľnici D2 v smere na Česko.
„Je to za symbolickú sumu, teda očakávame za euro, nie je možné dať to zadarmo, tým, že to bude prechádzať do nášho vlastníctva,“ povedala o cene pozemku pre kampus v roku 2022 Lukáčová.
Ďalšou podmienkou, ktorú by Penta teoreticky mohla prehodnocovať, je záväzok, že sestry a ostatný zdravotnícky personál budú praxovať v jej Nemocnici Bory.
Avšak ani na strane bratislavskej župy nejde všetko tak, ako bolo plánované. Pôvodne mal byť projektový zámer kampusu hotový do konca roka 2023. Najnovšie sa jeho dokončenie posunulo na jún 2024. Na otázku, prečo sa tak stalo, kraj neodpovedal.
Ako by mal vyzerať kampus
Hoci ešte nie je hotový projektový zámer, z ideového sa dá získať približne predstava, ako by mal zdravotnícky kampus vyzerať a na čo by mal slúžiť. Ideový zámer schválili bratislavskí samosprávni poslanci vlani na konci marca.
Do kampusu by sa mali presťahovať študenti dvoch stredných zdravotníckych škôl, ktorých zriaďovateľom je bratislavská župa. Konkrétne ide o stredné zdravotnícke školy na Strečianskej a na Záhradníckej ulici v Bratislave. Kapacita kampusu by mala byť 1200 až 1600 žiakov.
„Nosným študijným odborom kampusu bude odbor praktická sestra, ktorý je vo vzťahu k odborom stredných zdravotníckych škôl a situácii na trhu práce najnedostatkovejším,“ píše sa v ideovom zámere projektu.
Okrem sestier by mali v kampuse študovať aj záchranári, sanitári, laboranti či opatrovatelia.

Doplnkovým komplexom ku škole by malo byť simulačné centrum. Zjednodušene by to mala byť cvičná nemocnica, v ktorej sa budú zdravotníci aj pomocou rôznych trenažérov učiť poskytovať zdravotnú starostlivosť. Okrem toho by mali však praxovať priamo aj v nemocnici Bory.
O internáte, ktorý má byť súčasťou komplexu sa v ideovom zámere nepíše nič bližšie. Spolu s telocvičnou by súčasťou kampusu mali byť aj viaceré športoviská.
Stále nie je jasné, koľko by vybudovanie celého kampusu malo stáť. Existuje len odhad.
„Teraz to nie je, že definitívna suma celého kampusu, ale rátame zo zdrojmi niekde medzi desiatimi a pätnástimi miliónmi, ale to určí, samozrejme,, projektová dokumentácia,“ povedala v roku 2022 Lukáčová. V ideovom zámere projektu sa píše, že táto suma by mala byť financovaná prostredníctvom eurofondov.
Exkluzívne pre Pentu?
Všetkým, ktorých denník SME oslovil sa myšlienka kampusu páči, niektorí sa však zamýšľajú nad tým, prečo by mal byť práve pri nemocnici Bory. Kladú si otázku, či nepríde takto Penta lacno k sestrám, ktoré v zdravotníckom zariadení potrebuje a nemá ich.
Nemocnica Bory neodpovedala denníku SME na otázku, koľko jej ešte chýba sestier. Avšak jej hovorca Tomáš Kráľ na konci februára pre Denník N povedal, že „do plného stavu potrebujeme ešte 200 kolegýň či kolegov v ošetrovateľstve“.
O stovkách chýbajúcich sestier hovorí aj Eva Kliská, ktorá je hovorkyňou Univerzitnej nemocnice Bratislava. Je to najväčšia a koncová nemocnica na Slovensku.
Obavy z toho, že kampus by mal exkluzívne pokrývať potreby Penty sa snažil na zastupiteľstve bratislavskej župy v apríli 2022 rozptýliť medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory Róbert Hill. „Rozhodne nejde o projekt, kde by sme si vychovávali sestry a lekárov len pre nemocnicu Bory,“ povedal vtedy pred župnými poslancami.

Napriek jeho vyjadreniu memorandum, ktoré o mesiac neskôr – 23. mája podpísala Penta a župa takéto pochybnosti vyvoláva.
V stati o tom, aké záväzky plynú župe z tohto projektu sa okrem iného píše, že má „zadefinovať rozsah spolupráce pri poskytovaní stredoškolského vzdelávania vo výučbovom a vedecko-výskumnom centre s cieľom poskytovať stredné odborné vzdelávanie a prípravu pre vykonávanie odborných zdravotníckych činností s prepojením na potreby Nemocnice Bory“.
Bratislavský kraj ani Penta neodpovedali na otázku, či v kontexte tejto formulácie budú sestry v kampuse „vychovávané“ pre Nemocnicu Bory.
„Takéto riziko tu jednoznačne existuje,“ reaguje na túto otázku Kliská.
„Ak by som si chystal miesto, ktoré by mi vychovávalo stredný zdravotný personál do nemocnice, nevyzeral by ten projekt inak, ako vyzerá projekt kampusu, o ktorom hovoríme,“ vraví lekár a župný poslanec Jakub Vallo. Je to brat primátora Bratislavy Matúša Valla. Ako jediný z poslancov kraja sa pri hlasovaní o ideovom zámere na vybudovanie kampusu na Boroch zdržal. Ostatní hlasovali za alebo boli neprítomní.
„Nenapadol by mi ideálnejší scenár pre Pentu, ako keď VÚC komplexne vybuduje a prevádzkuje celý kampus, presťahuje doň obe svoje stredné zdravotnícke školy, ktorých študenti budú praxovať najmä v jej Nemocnici Bory,“ vraví aj zdravotnícka analytička Jana Ježíková. Takýmto modelom sa podľa nej vytvorí prioritná pozícia pre nemocnicu v Boroch vyberať si minimálne z absolventov týchto stredných škôl.
„Samozrejme, že Bory budú mať výhodu, ale zároveň neexistujú formálne bariéry, aby sestry mohli ísť pracovať do univerzitnej nemocnice,“ vraví župný a parlamentný poslanec za PS Oskar Dvořák. V župnom parlamente hlasoval za kampus na Boroch.
Fakt, že by mal byť kampus pri Nemocnici Bory, zásadne neprekáža šéfke komory sestier Ivete Lazorovej. Takto kampusy podľa nej fungujú aj v západnej Európe. S tým súhlasí aj Vallo, ktorý podotýka, že Bory sú „nepochybne to najmodernejšie, čo v okolí máme, a preto sestry, ktoré tam budú môcť praxovať, dostanú kvalitné vzdelanie a z blízkosti nemocnice budú profitovať“.
Ježíková však pripomína, že štandardné je, keď sa takéto spolupráce prioritne vytvárajú medzi samosprávami a štátnymi nemocnicami.
Na to poukazuje aj UNB, ktorá sa slovami jej hovorkyne pýta, prečo bratislavský samosprávny kraj neoslovil s myšlienkou kampusu ju. „Zdravotnícky kampus by pokojne mohol stáť na pozemkoch, ktoré vlastní BSK alebo bratislavský magistrát, ktoré sa nachádzajú aj v tesnej blízkosti Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Petržalke (UNB),“ vraví Kliská.
Fakt, že kampus by mal byť mimo UNB, sa nepáči ani Jakubovi Vallovi, ktorý v tejto nemocnici pracuje. Jeho zdržanie sa pri hlasovaní o kampuse v Boroch bolo podľa jeho slov vyjadrením smútku nad tým, že nebude súčasťou UNB.
UNB nie je však jediná dôležitá štátna inštitúcia, ktorú kraj a Penta pri príprave kampusu vynechali. Hoci Lukáčová v roku 2022 spomínala ako spoluinvestora Univerzitu Komenského, dekan jej lekárskej fakulty Juraj Payer vraví, že ich tiež neoslovili.

Beata
Balogová
