BRATISLAVA. Ktorý z prezidentských kandidátov by sa ani v čase vojenskej invázie na Ukrajine neštítil vycestovať do Moskvy?
Denník SME oslovil všetkých jedenástich kandidátov so sériou otázok z oblastí zahraničnej politiky, trestnej a bezpečnostnej politiky štátu a tiež s niekoľkými otázkami k slovenskej histórii a názorom na problematiku sexuálnych menšín.
Ankety sa zúčastnilo deväť z nich. Kandidát Peter Pellegrini sa odmietol zúčastniť na ankete SME. Kandidát Andrej Danko na žiadosť o účasť v ankete nereagoval.
Otázky:
- Mala by sa Ukrajina vzdať časti svojho územia v záujme dosiahnutia mieru?
- Vycestovali by ste na návštevu Moskvy? (Resp. považovali by ste to za problém?
Igor Matovič:
1. Nie. Putin sa nikdy nezastaví a bude v besnení pokračovať ďalej. Ustúpiť mu teraz by bolo Pyrrhovo víťazstvo s istotou, že raz sa nezastaví ani na našich hraniciach.
2. Nie. Kým Rusko neskončí s agresiou na Ukrajine, neospravedlní sa za zabíjanie nevinných ľudí a nenahradí všetky spáchané škody.
Ivan Korčok:
1. Nie. Zároveň dodávam, že je na Ukrajine, aké podmienky mieru akceptuje, prvým predpokladom na to, aby sme mohli hovoriť o nejakom mierovom riešení je, že ruské rakety prestanú dopadať na ukrajinské školy a nemocnice.
2. Nie. Nemám dôvod cestovať na návštevu do krajiny, ktorá pošliapala medzinárodné právo a vedie vojnu proti nášmu susedovi.
Štefan Harabin:
1. Ukrajina nie je suverénnym štátom. Jej kroky riadia Washington a Londýn. Ruská federácia od roku 2014 robila pokusy ukončiť krvavé operácie kyjevského režimu proti vlastnému obyvateľstvu ruskej národnosti: vyše 14-tisíc civilných obetí.
Minské dohody - Západom brzdené. Mierový dohovor v Istanbule -premiér Johnson zakázal Kyjevu prijať. Zneužitá Ukrajina už nerozhodne o svojej budúcnosti.
2. Západ umelo považuje Ruskú federáciu za hrozbu, nepriateľa. Vyvoláva strach, aby získal peniaze pre vojenský priemysel USA a ďalších. Vždy si budem ctiť obete hrdinskej Červenej armády, ktoré nás zachránili pred nacistickým Nemeckom.
Ruskú federáciu vidím ako spoľahlivého partnera v hospodárskych vzťahoch, ktoré sú ešte aj dnes pre nás výhodné. Práve pre dojednanie lacných energií pre občanov by som navštívil Moskvu.
Krisztián Forró:
1. O tom má rozhodnúť Ukrajina.
2. Ak by si to záujem občanov Slovenskej republiky vyžadoval, zvážil by som túto možnosť.
Patrik Dubovský:
1. Nie. Bol by to nebezpečný precedens a ústupok agresii. Reálne, ak by malo prísť k nejakej forme zamrznutého konfliktu, malo by medzinárodné spoločenstvo presadiť prítomnosť medzinárodných pozorovateľov OSN alebo OBSE, Červeného kríža... na okupovanom území. Samozrejme, v spojitosti s oveľa prísnejšími sankciami proti RF a s úplným zákazom vývozu zbraňových komponentov so Západu do RF, spojeného s prísnou kontrolou a sankciami voči firmám za jeho porušovanie.
2. V súčasnej situácii nie, mohlo by sa to považovať za legitimizáciu ruského režimu. S ruským režimom však treba komunikovať, musia to nekompromisne robiť vplyvní lídri, spolu s hrozbami tomuto režimu a jeho kritikou.
Ján Kubiš:
1. To je otázka, na ktorú si musí nájsť odpoveď Ukrajina. Zdôrazňujem, že Ukrajina, ale aj spojenci, vrátane Slovenska, vidia nutnosť riešenia, ktoré predpokladá zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny.
2. V dnešnej situácii nevidím dôvod ani nejaký prínos takej cesty, skôr naopak.
Marián Kotleba:
1. Ukrajinsko-ruský konflikt nie je otázkou Slovenska, a preto nevidím dôvod rozdúchavať vášne. Na akom priebehu hraníc sa Rusko s Ukrajinou dohodne, tak to bude. A názor Slovenska na tom nič nezmení.
2. Áno. Nevidím v tom žiadny problém.
Róbert Švec:
1. Nie.
2. Áno.
Milan Náhlik:
1. Áno. V záujem dosiahnutia mieru to bude nevyhnutné. Rusko svojím potenciálom značne prevyšuje Ukrajinu vo všetkých úrovniach vedenia vojny, t.j. od ľudskej sily až po kľúčové zdroje, ktoré sú potrebné na dosiahnutie vojenských cieľov.
2. Áno, vycestoval. Nemusíme vždy a so všetkým súhlasiť vo vzťahu k politike mocností typu USA, Rusko, Čína a podobne, ale sú to silní geopolitickí hráči a ignorovať tento fakt je nešťastný diplomatický krok.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
