Slovensko sa pýši vyše dvadsiatimi kúpeľnými miestami, ktorých priaznivé klimatické podmienky či prírodné liečivé vody majú pozitívny efekt pri liečbe rôznych ochorení a stavov po operáciách a úrazoch.
Ochorenia, na liečbu ktorých sa jednotlivé kúpele na Slovensku špecializujú, uvádza Indikačný zoznam kúpeľnej starostlivosti. Poisťovňa schváli hradenú kúpeľnú liečbu ochorenia len v tých kúpeľoch, ktoré sa podľa indikačného zoznamu na dané ochorenie zameriavajú.
V článku sa dočítate:
- Čo sa na Slovensku lieči najčastejšie.
- Významné liečivé vody a termálne pramene.
- Do ktorých kúpeľov ísť na liečenie (prehľad podľa diagnóz).
Čo sa lieči najčastejšie
Kúpeľné miesta na Slovensku sú definované v zákone o prírodných liečebných vodách a prírodných liečebných kúpeľoch.
Patria medzi ne tieto: Bardejov, Brusno, Červený Kláštor, Číž, Dudince, Korytnica, Kováčová, Kunerad, Liptovský Ján, Lučivná, Lúčky, Nimnica, Piešťany, Rajecké Teplice, Sklené Teplice, Sliač, Smrdáky, Štós, Trenčianske Teplice, Turčianske Teplice, Vysoké Tatry (Horný Smokovec, Nový Smokovec, Dolný Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Kotlina, Tatranská Polianka, Tatranské Matliare) a Vyšné Ružbachy.
V roku 2022 sa dospelí pacienti v slovenských kúpeľoch liečili najčastejšie s chorobami pohybového ústrojenstva (74 percent), nasledovali netuberkulózne choroby dýchacích ciest (12,4 percenta) a choroby obehového ústrojenstva (5,1 percenta).
Detskí pacienti sa kúpeľoch liečili najmä s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest (42,2 percenta), s chorobami pohybového ústrojenstva (33,8 percenta) a s nervovými chorobami (9,7 percenta). Uvádza to posledná štatistika kúpeľnej starostlivosti, ktorú pravidelne zverejňuje Národné centrum zdravotníckych informácií.
Liečivé vody
Prírodné liečivé, a často aj termálne pramene, sú základom kúpeľnej liečby v mnohých slovenských kúpeľoch.
Za jeden z najsilnejších minerálnych prameňov na Slovensku sa považuje Prameň Herkules v Bardejovských Kúpeľoch. Ide o silno mineralizovanú vodu s vysokým obsahom kysličníka uhličitého a jódu. Pomáha pri rôznych ochoreniach, ako sú napríklad cukrovka, choroby žalúdka či dýchacie ťažkosti.

Vo svete je známych len pár kúpeľných miest, v ktorých vyvierajú pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom kysličníka uhličitého. Iba jeden z takýchto prameňov sa nachádza v strednej Európe, a to v kúpeľoch Sliač. Kúpele Sliač a neďaleká Kováčová sú známe liečebnými výsledkami najmä v oblasti liečenia srdcovo-cievnych chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva.
Pitie sírnej minerálnej vody z Dudiniec, ktorá je povestná nie príliš vábnym zápachom, zase priaznivo pôsobí pri rôznych ochoreniach pečene, pri dne či chorobách zažívacieho traktu.
Vodu podobného zloženia – ojedinelú kombináciu oxidu uhličitého a sírovodíka - nájdeme v Európe už len vo francúzskom meste Vichy.
Termálne pramene
Termálna minerálna voda s teplotou 67 až 69 stupňov Celzia sa nachádza v Piešťanoch. Obsahuje aj liečivý sírovodík a 1500 miligramov minerálnych látok v jednom litri.
Sírne bahno sa vďaka pôsobeniu termálnej vody, siníc a sírnych baktérií využíva ako prírodný prostriedok na liečbu a ochranu chrupaviek, kĺbov a medzistavcových platničiek.
Na prirodzené vývery teplých minerálnych prameňov je bohaté aj okolie Bojníc. Teplota vody sa pohybuje od 28 až do 52 stupňov Celzia. V Trenčianskych Tepliciach sa nachádza päť prameňov prírodnej sírnej liečivej vody s teplotou od 37 do 40 stupňov Celzia, pri liečbe využívajú tiež prírodnú rašelinu a pitný prameň termálnej sírnej vody.
Termálna minerálna voda je rozhodujúcim činiteľom aj pri kúpeľnej liečbe v Lúčkach. Prameň Valentína s teplotou 32 stupňov Celzia a termálna voda z prameňa HGL-3 sa v prirodzenej forme používa v bazénoch aj vo všetkých kúpeľoch.
Priaznivá klíma
Tradícia v liečbe ochorení dýchacích ciest v Tatranskej Polianke siaha až do 19. storočia. Leží v nadmorskej výške 1005 metrov, v pásme lesa v mierne chladnej oblasti. Jej klíma sa vyznačuje suchým vzduchom, priaznivými pomermi slnečného žiarenia, zníženým tlakom vzduchu a miernou dennou teplotou bez väčšieho kolísania.