BRATISLAVA. Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan by mal odstúpiť z funkcie. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Robert Fico (Smer).
Dôvodom je podľa neho skutočnosť, že médiá, ktoré sú podľa Fica nepriateľské voči vláde, mali rozhodnutie súdu o novele Trestného zákona k dispozícii skôr ako strany v konaní. Podľa Fica by mal Fiačan v tejto súvislosti vyvodiť zodpovednosť.
PS: Takéto správanie je neprijateľné
Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka považuje za nehorázne, aby sa premiér Robert Fico (Smer) vyhrážal Ústavnému súdu. V demokratickej spoločnosti to považuje za neprijateľné.
"Teraz Fico, keď nedostal, čo chcel, tak kope okolo seba a úplne neprijateľným spôsobom sa vyhráža predsedovi ústavného súdu," povedal Šimečka s tým, že to si nedovolil ani expremiér Vladimír Mečiar.

Podľa neho je jasné, že vládna väčšina sa znovu pokúsi o novelizáciu Trestného zákona. Dodal, že PS ako súčasť opozície urobí všetko pre to, aby im to druhýkrát nevyšlo.
Poslankyňa Zuzana Števulová uviedla, že PS považuje rozhodnutie Ústavný súd za správne, dôležité a odvážne. Ústavný súd svojím rozhodnutím podľa poslankyne Lucie Plavákovej ochránil svoju ústavnú funkciu.
SaS: Útoky považujeme za pomstu
Voči útokom na predsedu Ústavného súdu sa ohradili aj liberáli a označili ich za neprijateľné. SaS to považuje za snahu o osobnú pomstu a útok na ústavné inštitúcie.
"Útoky na Ústavný súd zo strany Roberta Fica považujeme za neprijateľné a absurdné, keďže 11 z 12 sudcov bolo zvolených práve za vlády Smeru. Fico pol roka po voľbách nerieši nič iné, iba deštrukciu právneho štátu a sám seba," vyhlásil predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling.

Podotkol, že Fiačan sa stal predsedom Ústavného súdu ešte za predchádzajúcej vlády Smeru.
"Tlačová beseda, na ktorej premiér krajiny dlhé minúty nadával na predsedu Ústavného súdu len preto, že nekoná podľa jeho ľubovôle, bola skutočne za čiarou," uzavrel Gröhling.
Slovensko: Fico sa správa ako diktátor
Predseda vlády a Smeru Robert Fico pohŕda Ústavným súdom, čo robia len diktátori, ktorí nemajú čo hľadať v demokratickej spoločnosti. Vyhlásil to líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič.
"Napriek tomu, že Robert Fico tvrdí, že rešpektuje rozhodnutia Ústavného súdu, jeho ďalšie vyjadrenia hovoria o opaku," zdôraznil Matovič.
"Vyhráža sa predsedovi Ústavného súdu, čo je v demokratickej spoločnosti neprijateľné," povedal poslanec parlamentu Gábor Grendel (hnutie Slovensko). Hovorí o nervozite predsedu vlády.
KDH: Premiér by si mal priznať chybu
Kresťanskodemokratické hnutie vyzýva premiéra Roberta Fica, aby nepokračoval v rozklade fungujúcich inštitúcií, ku ktorým Ústavný súd patrí.
Hnutie podotklo, že premiérovi neprináleží kádrovať predsedu Ústavného súdu, ani ho odvolávať či vyzývať na demisiu.
"Predpokladom fungovania štátu je to, aby každý verejný funkcionár poznal svoje miesto v systéme a konal v jeho stanovených limitoch. Ak chce premiér Fico prekryť vyhláseniami k Ústavnému súdu zlyhanie svojej vlády pri reforme trestnej politiky štátu, tak by si mal vybrať inú tému, a nie pokračovať v rozklade fungujúcich inštitúcií, medzi ktoré nepochybne patrí aj Ústavný súd," uviedol člen KDH Viliam Karas.
Líder KDH Milan Majerský označil činnosť Ústavného súdu za dôkaz, že Slovensko je stále právny štát, kde funguje právny systém.
"Kabinet Roberta Fica si mal priznať chybu a uvedomiť si anomálie novely Trestného zákona, na ktoré sme v opozícii od začiatku upozorňovali. Novela sa mala prijímať po širokej odbornej diskusii pre zvýšenie bezpečnosti všetkých ľudí na Slovensku, a nie s cieľom zabezpečiť pre pár vyvolených bezpečnosť a beztrestnosť," skonštatoval.