BRATISLAVA. Vláda odvolala Pavla Gašpara z funkcie štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti.
Kabinet o tom rozhodol na stredajšom rokovaní.
Návrh na odvolanie predložil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). Gašpar je odvolaný z funkcie dňom 6. marca 2024.
Vláda ešte na februárovom rokovaní vyjadrila súhlas s menovaním Gašpara na riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS).
Prezidentka Zuzana Čaputová informovala o úvahách, že menovanie nového riaditeľa tajnej služby nechá na svojho nástupcu.

Vláda následne prišla na rokovanie s utajovaným materiálom meniacim štatút SIS. Ako uviedol Tibor Gašpar, zmenou štatútu vláda len reagovala na vzniknutú situáciu.
Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) považuje za zrejmé, že zmena štatútu je účelová a súvisí s návrhom na vymenovanie nového riaditeľa SIS. Nevidí dôvod, aby bol dokument utajený.
Vláda ďalej rokovala o:
- Na poste splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti nahradí Filipa Vagača Simona Zacharová. Personálnu výmenu schválil kabinet na rokovaní. Vagača odvolal k dnešnému dňu, mandát Zacharovej sa začína vo štvrtok 7. marca. Nová splnomocnenkyňa vlády pôsobila v ostatnom období ako poradkyňa pre otázky obrany a medzinárodnej bezpečnosti na Veľvyslanectve štátu Izrael v Bratislave.