BRATISLAVA. Základným motívom legislatívy k redukcii siete detských ambulantných pohotovostí je zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Deklarovala to Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) v reakcii na snahu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) zachovať čo najviac pohotovostí.
"Akékoľvek riešenia musia rešpektovať demografickú štruktúru primárnych pediatrov a ich reálne počty a z toho plynúcu zaťažiteľnosť, polovica z nás je v dôchodkovom veku. Nepremyslené a nesystémové rozmiestnenie pevných bodov detských ambulantných pohotovostných služieb (APS) podliehajúce lokálnym politickým tlakom, ktoré nerešpektuje reálne fakty a odborné analýzy, bude nepochybne v blízkej budúcnosti viesť k zániku pevných bodov a skutočnej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti," uviedla spoločnosť.
Poukázala na to, že úprave vyhlášky predchádzali dôkladné analýzy. Týkali sa vyťaženosti pohotovostí aj dostupnosti a vekového zloženia pediatrov v dotknutých bodoch.
"Zároveň sa zohľadňovala perspektíva prežitia týchto bodov na niekoľko rokov dopredu, nie na prežívanie z roka na rok," podotkla SSPPS. Pediatrom a rodičom detí bude podľa nej najväčšou pomocou, ak odborné riešenia odborných tém nebudú politizované.
ZMOS chce zmenu vyhlášky, ktorá má priniesť redukciu detských ambulantných pohotovostí. Snaží sa o zachovanie pohotovostí v čo najväčšom počte a dostupnej vzdialenosti pre rodičov.
V tejto veci sa predseda ZMOS Jozef Božik stretol s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou (Hlas-SD). Rokujú aj s pediatrami v regiónoch.