SME

Ranný brífing: Ficova suita dostala chuť na RTVS, stihla aj útok na občiansku spoločnosť

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Vládna koalícia otvára ďalší zásadný front v zápase o právny štát. Definitívne chce ovládnuť Rozhlas a televíziu Slovenska. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová si už vypýtala súhlas vlády na zámer odstaviť súčasné vedenie RTVS.

Ministerstvo spravodlivosti prišlo so svojským vysvetlením, prečo mimovládkam nedá dotácie. Vraj sú napojené na opozíciu. Organizácie, ktoré pomáhajú hendikepovaným, vzdelávajú deti, či zachraňujú ľudí na okraji spoločnosti vnímajú stopnutie dotácií ako ďalší útok na občiansku spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Ficova suita dostala chuť na RTVS, stihla aj útok na občiansku spoločnosť
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Začína sa ťaženie vlády na RTVS. Šimkovičová plní zadanie Smeru a SNS

Po snahe zmeniť trestnú politiku, po útokoch na Ústavný súd a obídení prezidentky pri SIS otvára vládna koalícia ďalší zásadný front v zápase o právny štát. Definitívne chce ovládnuť Rozhlas a televíziu Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Päť mesiacov ubehlo od momentu, keď predseda koaličnej SNS Andrej Danko po septembrových voľbách ukázal na schodisku prezidentského paláca na mikrofón RTVS s dôvetkom „toto zmeníme“.

Jeho nominantka na poste ministerky kultúry Martina Šimkovičová si už vypýtala súhlas vlády na zámer odstaviť súčasné vedenie RTVS. Deje sa tak v situácii, keď v najsledovanejšej televízii Markíza zápasia redaktori s novým vedením o podobu spravodajstva, ktoré chce vysielať viac „pozitívnych správ“ na úkor politického diania.

Zmeny v Markíze a RTVS majú potenciál zasiahnuť do milióna ľudí, teda asi štvrtinu všetkých voličov. Zároveň už teraz na mediálnom trhu pôsobí čoraz menej voči vláde kritických médií.

  • Kto vlastní slovenské médiá: Pred dvoma desaťročiami na slovenskom mediálnom trhu pôsobila pestrá zmes zahraničných investorov. Medzičasom však prevažná väčšina zahraničných vlastníkov slovenských médií odišla a mediálny trh si naporciovali domáci žraloci.
  • Fico a Danko chcú televízny ovládač: Aj v demokratickej krajine môže cez kontrolu médií autokrat dosiahnuť taký efekt, ako komunisti dosahovali cez propagandistickú mašinériu a systém zastrašovania názorových oponentov. A o to sa teraz Fico snaží, píše šéfredaktorka Beata Balogová.

Koho mali podporiť zrušené dotácie? Nepočujúcich, skautov, ľudí v núdzi, ale aj deti so zdravotným znevýhodnením

Celkovo 769-tisíc eur si malo rozdeliť viac ako osemdesiat organizácií, ktoré pomáhajú hendikepovaným, vzdelávajú deti, či zachraňujú ľudí na okraji spoločnosti. A hoci ich projekty prešli výberovou komisiou, dnes hrozí, že z finančných prostriedkov neuvidia nič.

SkryťVypnúť reklamu

Minister spravodlivosti Boris Susko totiž v polovici februára financovanie stopol. Najskôr tvrdil, že dotácie pozastavil a peniaze presúva na ochranu práv obetí násilia. Keď sa mimovládne organizácie ozvali, štátna tajomníčka jeho slová korigovala a vyhlásila, že skupina mimovládok mala byť prepojená na dnešnú opozíciu. Keď to vyšetria, peniaze rozdajú nanovo.

Ani po zasadnutí Výboru pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie, nedostali jasnejšie stanovisko. Musia si teda počkať na výsledky interného auditu, ktorý má podľa ministerstva trvať niekoľko týždňov.

Keď bude výzva vyhlásená nanovo, boj o finančné prostriedky začne od nuly. Je však otázne, či po verejnom lynči zo strany vládnych predstaviteľov budú mať ešte zástupcovia tretieho sektora chuť sa o podporu štátu uchádzať. Je možné, že otáľanie ministerstva veľa neziskoviek finančne zničí.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Gašpar má kompetencie riaditeľa SIS: Pavol Gašpar sa stal námestníkom riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Vo funkcii získal kompetencie riaditeľa spravodajskej služby. Prezidentka Zuzana Čaputová v stanovisku uviedla, že vláda obišla menovaciu právomoc prezidentky a prevzala plnú zodpovednosť za fungovanie SIS.
  • Z horiacej nemocnice neevakuovali deti: Počas rozsiahleho požiaru v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice sa zranilo deväť ľudí. Pri požiari evakuovali aj mamičky predčasne narodených a kriticky chorých novorodencov. Ich deti v inkubátoroch ostali počas požiaru s personálom na pracovisku. Riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa si stojí za tým, že pri evakuácii nepochybili.
  • Bilbordy, ktoré neexistujú: Pri letmom pohľade to vyzerá tak, že v uličke za Generálnou prokuratúrou má ďalší bilbord Peter Pellegrini. To by však na ňom nemohol svietiť nápis „Prezident, čo drží kávu a nie tašku!“. Prezidentská kampaň rozprúdila aj občiansku kreativitu. Neexistujú ani mnohé bilbordy Hlasu, ak by kritériom ich existencie bola zmienka o nich na straníckom transparentnom účte.

Slovensko v spravodajskej tme. Aj Česi môžu zastaviť zdieľanie tajných informácií

Stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom aj názory premiéra Roberta Fica na vojnu na Ukrajine narušujú nielen československé politické vzťahy. Problémom môže byť aj spolupráca spojeneckých tajných služieb so slovenskými partnermi.

SkryťVypnúť reklamu

„To, čo dnes robí premiér Slovenska, je bezpečnostné riziko pre Českú republiku,“ vyhlásil senátor Pavel Fischer, ktorý šéfuje zahraničnému výboru.

Aj v súvislosti s vymenovaním Pavla Gašpara do funkcie námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby a zmenou štatútu SIS sa hovorí o obmedzení zdieľania utajovaných informácií so Slovenskom.

Riaditeľ bezpečnostného think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda tvrdí, že o obmedzení zdieľania utajených informácií sa určite už v Česku rozprávali.

„Ak slovenská vláda otvorene podporuje Rusko a preobsadí vedenie tajných služieb svojimi bielymi koňmi, ktorí nie sú profesionálni spravodajcovia s medzinárodnou kredibilitou, tak nikto súdny nemôže so slovenským štátom zdieľať citlivé informácie týkajúce sa Ruska alebo Číny, podobne ako sa nič relevantné nedáva Maďarom,“ vraví Janda.

SkryťVypnúť reklamu
  • Fico už to dáva na Matoviča: Fico si možno podobne ako pred ním Sulík, Matovič či Heger odvykol kalkulovať s ľudskou dôstojnosťou, právo na principiálne postoje priznáva len sebe s tým, že ostatní musia zniesť, čo im odkáže. Ten sa ešte bude čudovať, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Česko má peniaze na muníciu: Český prezident Petr Pavel oznámil, že sa podarilo zhromaždiť dostatok financií na nákup munície pre Ukrajinu. „K dnešnému ránu sme zhromaždili celkovú čiastku na nákup všetkej munície, teda 800-tisíc kusov,“ potvrdil Pavel. Do iniciatívy sa podľa neho zapojilo 18 krajín.
  • Nová fáza vojny: Jednou z hlavných úloh Ukrajiny v terajšej fáze vojny je vybudovať obranné konštrukcie kvôli rozsiahlejšej ruskej ofenzíve. Tá by sa podľa ukrajinských predstaviteľov mohla začať už na jar. Obranné pozície sú pre Ukrajinu zásadné aj pre jej problémy s mobilizáciou vojakov. Snaha o ich vybudovanie ale zatiaľ zásadné výsledky nepriniesla a obranné línie sú nesúrodé.
  • Boje o Robotyne: Ruskí vojaci zintenzívnili útoky v smere na mesto Orechov v Záporožskej oblasti a snažia sa odrezať výbežok pri obci Robotyne, uviedol hovorca ukrajinskej tavrijskej operačnej a strategickej skupiny Dmytro Lychovij. Za uplynulý deň západne od obcí Verbove a Robotyne sa Rusi pokúsili o útok celkovo 16-krát.
  • Sily na dva roky: Rusko môže bojovať na Ukrajine ešte najmenej dva roky, tvrdia litovské tajné služby. Rusko v roku 2023 zreformovalo a posilnilo svoju bojmi oslabenú armádu na Ukrajine, píše sa v správe s tým, že Moskva sa dokáže poučiť z chýb a zlepšuje svoju bojovú efektivitu.
  • Zo Zalužného je veľvyslanec: Ukrajinského generála Valerija Zalužného, ktorého vo februári odvolali z postu hlavného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny, vymenovali do funkcie ukrajinského veľvyslanca v Spojenom kráľovstve.
  • Nezáujem o voľby: Ruské úrady majú problém. V krajine je historicky najnižší záujem o voľby prezidenta. Panuje totiž oveľa menšie napätie ohľadom toho, kto prezidentské voľby vyhrá. A zároveň má krajina málo pracovných síl. Hneď z niekoľkých dôvodov je tak ohrozená účinnosť stratégie „firemnej mobilizácie“.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Zmení sa okolie známeho hotela v Ružinove? Majiteľ skúša kresliť stovky bytov

V bratislavskom Ružinove sa črtá nový rezidenčný projekt. Realizovať by ho chcel majiteľ hotela Bratislava. Úradom predložil štúdiu, ktorá skúma možnosti výstavby v jeho okolí. Ak by svoje plány uskutočnil, lokalita by sa výrazným spôsobom zmenila.

Meno investora je v slovenskom biznise dobre známe. Hotel Bratislava vlastní veľkopodnikateľ František Hodorovský, ktorý v tejto mestskej časti pripravuje aj ďalší veľký realitný projekt.

Majiteľ hotela si nechal vypracovať aj urbanistickú štúdiu s pracovným názvom Obytný komplex Seberíniho. Štúdia skúma územie s rozlohou 1,7 hektára, ktoré je dostupné obojsmernými vjazdmi zo Seberíniho ulice a jedným obojsmerným vjazdom z Obilnej ulice.

SkryťVypnúť reklamu

Pracuje s dvoma variantmi jeho premeny. Líšia sa v ďalšom využití územia. Prvý variant počíta s vybudovaním dvoch bytových domov, jedným na južnej strane pozdĺž Seberíniho ulice a druhým v tvare písmena L, ktorý by kopíroval severozápadnú hranicu územia. Druhý variant počíta s tým, že pri hoteli vyrastú štyri objekty.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Biznis s vínom zlákal oligarchov: Ak by ste si pozreli fotogalérie slovenských vinárstiev, ľahko by ste dokázali vybrať tie najokázalejšie. Uprostred viníc vyrástli butikové vinárstva, penzióny a hotely. Na prvý pohľad vidno, že na týchto projektoch sa nešetrilo. Pomerne rýchlo prídete na dôvod. Sú za nimi finančne silní majitelia.
  • Developeri plánujú tisícky bytov: Hoci realitný trh prežil jeden z najturbulentnejších rokov za poslednú dekádu, aktivity developerov neustali. Naďalej pripravujú projekty, ktoré dohromady prinesú tisícky nových bytov. Aké plány majú teda slovenské developerské skupiny na rok 2024 v oblasti rezidenčných nehnuteľností?
  • Bezdotykové vs. kefové autoumyvárne: Slovensko zažíva boom bezdotykových ručných autoumyvární. Šofér si tam môže umyť auto sám, a má pocit, že je to aj lacnejšie, šetrnejšie a rýchlejšie. Realita môže byť iná. Niektoré používajú mikroprášok, ktorý je abrazívny, čiže dochádza k oteru na povrchu auta a môžu nastať mikropoškodenia laku.

New Jersey preferujú Hughesa pred Nemcom. Hrozí mu trejd?

Manažment klubu New Jersey Devils sa v záverečnej fáze základnej časti rozhodol urobiť všetko preto, aby zvrátil zatiaľ neúspešný boj o play-off. A tak – ako povedal generálny manažér Tom Fitzgerald – ako prvý musel prísť na rad tréner.

SkryťVypnúť reklamu

Lindyho Ruffa nahradil Travis Green. A jeho prvé veľké rozhodnutie, ktoré zarezonovalo, bolo nepostaviť do zápasu proti Floride Šimona Nemca.

Vynechanie slovenského obrancu zo zostavy bolo pre mnohých nepríjemným prekvapením. Reakcií bolo od analytikov a fanúšikov mnoho. Ale pozitívne by ste hľadali márne.

Toto rozhodnutie okrem toho nahralo špekulantom, ktorí už druhý rok vymýšľajú pre perspektívneho mladíka trejd. Dnes večer však týmto dohadom odzvoní. Bude po prestupovej uzávierke.


Vyhladzovanie mali za plotom, nevideli ho a netrápilo ich. No počuli ho lepšie, ako sa dá zniesť

Síce sa už začne film, ale ešte chvíľu potrvá, kým sa zjaví obraz. Nie je to prázdny čas. Je to priestor na to, aby sa publikum preladilo z očí na uši a sústredilo sa na to, čo bude v najbližších dvoch hodinách počuť.

SkryťVypnúť reklamu

Oscara v kategórii najlepší zvuk získavajú veľké akčné filmy, sci-fi filmy alebo trilery. Tento rok má táto kategória úplne iného favorita. Je ním Zóna záujmu, v podstate veľmi komorný film - o holokauste.

V jeho centre je mladá žena, ktorá úkoluje poľskú slúžku, aby dohliadala na jej deti, upratovala a obsluhovala ich, a ona sama sa stará najmä o kvety v záhrade. Jej manžel Rudolf Höss bol vysokým (a predovšetkým spoľahlivým) dôstojníkom SS a práve dostal na starosť zefektívnenie kremácie Židov.

Osvienčimský koncentračný tábor je hneď za múrmi ich domu, vo viacerých záberoch vidno vrchol jeho veže. Obom je pritom srdečne jedno, čo sa tam deje. Režisér Jonathan Glazer z toho ani nič neukáže. No zato nechá všetko počuť.

V krátkosti z kultúry:

  • Jan Svěrák o Oscaroch: Český režisér Jan Svěrák je jedným z členov Americkej filmovej akadémie. Tento rok nemal v hlavnej kategórii žiadneho veľkého favorita. O Oppenheimerovi hovorí ako o klasickom veľkofilme, ktorý pôsobí ako „tank“, a tak uvažuje, či sa akademici nerozhodnú skôr pre nejaký „ľahký kabriolet“.
  • Na východe je možné všetko: Prvá séria Ivety bola pre televíziu Joj hotovým šťastím. Už pri štarte sa stala najsledovanejším seriálom v celej dvadsaťročnej histórii televízie a vysokú sledovanosť si udržala. Scenárista Petr Kolečko a skúsený režisér Jan Hřebejk ostali aj pri druhej sérii Ivety.
  • Izrael v Eurovízii: Posledné roky Eurovíziu poznamenal najmä konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Keď bolo po začatí vojny v roku 2022 Rusko zo súťaže vylúčené a Ukrajina ju vyhrala, mohlo sa zdať, že bude na chvíľu pokoj. No prišiel október 2023 a teraz zase treba vyriešiť, čo bude s Izraelom.

Prezidentské voľby 2024

Aká je dnes správa o stave republiky? Aké je to byť prezidentom? Je to naozaj osamelá funkcia ako to mnohí opisujú? Pozrite si diskusiu Zuzany Kovačič Hanzelovej s exprezidentom Andrejom Kiskom a poslancom Františkom Mikloškom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

  • Dobré ráno: USA mali superutorok, Bidena vyzve Trump
  • Index: Východ môže na Bosch zabudnúť. Dôvod je väčší než Ficova politika
  • Neumlčaní: Zlyhala rodina a potom aj odborníci. Bývalá vychovávateľka hovorí o šokujúcich praktikách v reedukačnom centre
  • Ľudskosť: Čo riešili feministky v 90. rokoch a kam sme sa odvtedy posunuli

Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si najobľúbenejšiu slanú pochúťku a vyberte si z našich receptov na slané pagáče so zemiakmi, bryndzou aj s oškvarkami

Dnes očakávame

  • Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpi s príhovorom pri príležitosti Medzinárodného dňa žien
  • Tlačové besedy občianskych organizácií pri príležitosti MDŽ
  • Stretnutie Donalda Trumpa s Viktorom Orbánom na Floride
  • Volodymyr Zelenskyj bude v Istanbule rokovať s Recepom Tayyipom Erdoganom

Dnes v histórii

Myšlienka oslavovať Medzinárodný deň žien vznikla na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910 v dánskej Kodani. Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40-tisíc newyorských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa oslavoval v roku 1921.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov a dávajú nálepku "lobista".


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu