BRATISLAVA. „Ja zo živých káuz čurillovcov nehovorím. Čo zo živých káuz hovorím?“ reagoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vo víkendovej relácii Na telo na Markíze.
Podráždila ho poznámka moderátora o tom, že ako minister pomerne často hovorí veľa informácií o kauzách, ktoré sa ešte vyšetrujú.
„Čo zo živých káuz hovorím?“ opakoval nasrdene minister.
Keď o dva dni neskôr vyšlo najavo, že polícia obvinila bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa z úplatkov, ktoré vraj kajúcnik nepriznal v rámci spolupráce, Šutaj Eštok s komentárom neváhal.

„Človek, na ktorom bolo postavené sväté stíhanie vtedajšej opozície... Zrazu sa ukazuje, že nepriznal všetku činnosť,“ povedal Šutaj Eštok.
Makóovo stíhanie je pritom čerstvé a vyšetruje sa. Rovnako sa vyšetrujú aj podozrenia týkajúce sa napríklad koaličných politikov, ako sú Tibor Gašpar zo Smeru či Peter Žiga z Hlasu. Pri Gašparovi je v kauze Očistec už aj podaná obžaloba na súd.
Obvinenie Makóa je však pre vládnych politikov dôležitým momentom z viacerých dôvodov. Práve Makó je významným svedkom v zmienenej kauze Očistec, ktorá hovorí o zneužívaní polície za éry Smeru, ale napríklad aj v ďalšej kauze, kde je obvinený nielen Gašpar, ale aj oligarcha Norbert Bödör, a vypovedá taktiež aj kauze Rozuzlenie, ktorá hovorí o cielenom spochybňovaní politicky citlivých káuz.
Zároveň boli Makóove výpovede kľúčovým dôkazom pri odsúdení bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika v jeho prvej korupčnej kauze. Vypovedal o tom, ako v kaviarni osobne podal Kováčikovi 50-tisícový úplatok zabalený v jeho bunde. Premiér Robert Fico označil celý proces za frašku.
Minulý týždeň napokon NAKA obvinila aj samotného Makóa, a to pre podozrenia z prijímania úplatku a tiež z nepriamej korupcie. Na nové obvinenie upozornil portál startitup.sk. Ak by sa podozrenia potvrdili, hrozí za ne desať- až pätnásťročné väzenie.
Uznesenie o obvinení Makóa, ktoré má denník SME k dispozícii, hovorí o dvanástich skutkoch a úplatkoch, ktoré presahujú 200-tisíc eur.
Opakujúci sa svedkovia
Obvinenia hovoria o tom, ako Makó údajne dostával úplatky v rôznej výške od podnikateľa Petra Petrova známeho aj pod prezývkou Tiger.
Raz to vraj bolo 15-tisíc eur za to, že zo svojej funkcie šéfa daňových kriminalistov ututle vyšetrovanie označenej spoločnosti, inokedy mu vraj zas viac než rok Petrov posielal mesačný paušál päť-, respektíve sedemtisíc eur za to, že zabezpečí, aby vybrané firmy neboli vyšetrované.
Ďalšie skutky hovoria o úplatkoch za zmarenie daňových kontrol a tiež ďalších službičkách pre Petrova.
„Sú to vymyslené výpovede tých svedkov, ktorí už raz môjho klienta krivo obvinili,“ reaguje Makóov advokát Zoltán Perhács.

Naráža tým najmä na hlavného svedka Petrova, ktorý je jedným z aktérov vojny v polícii. Sám je stíhaný vo viacerých prípadoch.
Práve Petrov v minulosti poskytol polícii prvotnú informáciu o tom, že Makó údajne ešte pred začiatkom svojej spolupráce s políciou plánoval vraždu vyšetrovateľa Jána Čurillu. Na základe týchto podozrení začali Makóa vyšetrovať a v rámci toho aj odpočúvať.
Začiatkom roka 2021 však bolo vyšetrovanie prípravy vraždy zastavené s tým, že podozrenia sa nepotvrdili a skutok sa nestal.
„Keď prvý pokus neprešiel, tak si vymysleli aj ďalších svedkov ako Csabu Dömötöra a toto je pokračovanie,“ dodáva Perhács.
Takáčovca Dömötöra v roku 2021 právoplatne odsúdili za krivú výpoveď proti Makóovi a nebohému exsiskárovi Františkovi Böhmovi. Ako svedok totiž nepravdivo vypovedal o tom, ako údajne videl odovzdávanie stotisícového úplatku pre Makóa. Peniaze vraj odovzdával takáčovec Matej Zeman. Následne vyšlo najavo, že Dömötör nemohol vidieť odovzdanie úplatku cez sklo reštaurácie Towers, ako opisoval, keďže tá má nepriehľadné sklá.
Dömötör napokon vyhlásil, že na takúto krivú výpoveď ho naviedol práve Petrov.
Dnes je spolu s Makóom a Petrovom, ktorý sa priznáva k uplácaniu, stíhaný v novom prípade opäť aj Zeman. Je tu „svedkom z počutia“ a vypovedá o tom, že paušál za ochranu niektorých firiem odovzdával Makóovi ďalší takáčovec, a to štvrtý obvinený muž v prípade – Roman Sláma.
V kauze vypovedá ako ďalší svedok z počutia aj bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník.
Makóva obhajoba avizuje, že v rámci vyšetrovania preukáže nelogickosť celého obvinenia a Makóovu nevinu. Proti obvineniu už podala aj sťažnosť.
„Zatiaľ formálnu a keď nám umožnia nahliadnutie do spisu a prípadne poskytnú jeho kópiu, tak ju aj obsiahlejšie zdôvodníme,“ povedal Perhács.
Prokuratúra o vplyve na spoluprácu nehovorí
Polícia a špeciálna prokuratúra sa k novému stíhaniu Makóa a ďalších troch ľudí zatiaľ podrobnejšie nevyjadrujú.
Špeciálna prokuratúra nekomentuje ani otázku, či podozrenie zo zamlčania niektorých úplatkov niečo mení na spolupráci s Makóom ako kajúcnikom.
„Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nebudeme nateraz poskytovať žiadne bližšie informácie,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Makó pomerne pravidelne vypovedá na súdoch v rôznych kauzách, pričom súdy zatiaľ jeho výpovediam uverili a nespochybnili ich. Okrem spomínaného Kováčika prispeli jeho výpovede k odsúdeniu expolicajta Mariána Kučerku a tiež bývalého šéfa kontrarozviedky Ľubomíra Arpáša, kde však zatiaľ ide ešte len o prvostupňové rozhodnutie.
Vypovedá aj v kauze Mýtnik, v ktorej je obžalovaný oligarcha z úzadia Smeru Jozef Brhel.
Jeho svedectvá sú taktiež dôležité v kauze Očistec, kde sa má proces na súde ešte len rozbehnúť. Zároveň na základe Makóovej výpovede z roku 2020 polícia v decembri obvinila Gašpara a Bödöra z toho, že údajne dali v minulosti odpočúvať kaviareň Café u Krajniaka, ktorú vlastnil expolitik Milan Krajniak.
V tomto prípade je aj sám obvinený, a to za prijímanie úplatku a tiež porušovanie dôvernosti ústneho prejavu spolupáchateľstvom.

Beata
Balogová
