Tí istí politici, ktorí rozdávajú ženám karafiáty na súkromných akciách, sa o nich hanlivo vyjadrujú v pléne, útočia na prezidentku, a burcujú spoločnosť voči novinárkam.
Podľa sociálnej poradkyne Idy Želinkovej sa snažia vymazať skutočný odkaz Medzinárodného dňa žien, ktorým je boj žien za svoje práva. V rozhovore hovorí o tom, ako si ženy vydobyli práva, akú úlohu v tom boji zohral štát a ako politici dnes sviatok zneužívajú na svoju propagáciu.
Ida Želinská je sociálna poradkyňa a analytička. Dlhodobo sa venuje ochrane ľudských práv. Zameriava sa najmä na ženy, ktoré zažili nejakú formu násilia a ich deti. V minulosti viedla detský domov aj úrad práce v Bratislave.
V čom sa najviac líši dnešná podoba Medzinárodného dňa žien a jeho pôvodná podoba z roku 1908?
Neexistuje nejaký jeden sviatok. Je niekoľko typov osláv sviatku MDŽ. Politici si vyberajú to vyprázdnené MDŽ, z ktorého sa robili ešte za socializmu vtipy o mužoch so zvädnutými karafiátmi a ženách, čo po nich ten žúr upracú.
Ja som rada, že sa začína zdvíhať opätovná vlna záujmu, ako to vlastne bolo, kto boli tie ženy pred nami a o čo bojovali. Konečne sa začína spomínať na tie ženy, ktoré v roku 1908 a v ďalších rokoch upozorňovali na to, že práva žien nemajú byť niečím špeciálnym. Poukázali na to, že polovica ľudstva sa o svoje práva musí prosiť.
Nezabudlo sa na odkaz, ktorý mal tento sviatok priniesť?
To nie je, že sa zabudlo, to sa vymazalo. Sviatok MDŽ je odkazom vzdoru. Boli to neposlušné ženy, ktoré sa postavili, zorganizovali, začali vytvárať tlak na to, aby dostali tie isté práva. Pre mnohých ľudí to nebolo príjemné, pretože, keď to urobíte pri osemhodinovom pracovnom čase, tak to urobíte aj pri volebnom práve. Stále ste tá istá vzdorovitá žena a zrazu začínate zaberať priestor.
Je oveľa pohodlnejšie vraziť nám do ruky karafiát, ako priznať nám práva. Čiže to nie je o tom, že sa na to zabudlo. To je o tom, že sa z histórie a verejného diskurzu systematicky niekým a za nejakým účelom tento odkaz vymazáva.
Nakoľko úspešný bol ten boj žien za ich práva?