BRATISLAVA. Bývalý policajný prezident Štefan Hamran vstupuje do politiky. Za stranu Demokrati kandiduje v eurovoľbách.
Hamran bude dvojkou kandidátky, ktorú povedie predseda strany Jaroslav Naď. Prvú trojku uzatvára bývalá poslankyňa slovenského parlamentu Jana Žitňanská.
Hamran sa chcel stiahnuť
Ponuky kandidovať v eurovoľbách dostal Hamran od troch politických subjektov, ktoré sú aktuálne parlamentnými stranami. „Nereflektoval som na ne," povedal.
Bývalého policajného prezidenta presvedčili Demokrati, napriek tomu, že sú preferenčne najslabší a sú mimoparlamentnou stranou.
"V ťažkých časoch, keď sme sa my, policajti cítili politicky opustení, videli sme vyjadrenia Šeligu alebo Naďa, ktoré nám dodávali pocit, že nie sme v tom úplne sami," povedal.
O vstupe Hamrana do politiky sa hovorilo už po jeho konci v polícii, odišiel po nástupe štvrtej vlády Roberta Fica.
Špekulovalo sa aj o Hamranovej prezidentskej kandidatúre. "Zvažujem niekoľko alternatív, ale politika je na úplne poslednom mieste. Tá úplne najpravdepodobnejšia je stiahnuť sa úplne z verejného života. Rodina si veľmi nepraje, aby som nejako experimentoval vo verejnom živote," vyvracal koncom decembra minulého roka správy v médiách.

Stavili na známe tváre
Tohtoročné voľby do europarlamentu považuje Naď za mimoriadne dôležité. Slovenská republika podľa neho potrebuje v Európskom parlamente zodpovednú reprezentáciu a morálne a hodnotové líderstvo.
"Spoločne s našimi partnermi, spojencami sa musíme postaviť Putinovi, musíme sa postaviť zlu a ukázať, že stojíme na správnej strane barikády," poznamenal a dodal, že hodnotami strany sú demokracia, spravodlivosť a bezpečnosť občanov.
Na kandidátnej listine Demokratov je okrem Naďa, Hamrana a Žitňanskej aj bývalý poslanec a bývalý podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, odborníčka na obranu, bezpečnosť a medzinárodné vzťahy Monika Podhorány Masariková, bývalý štátny tajomník na ministerstve životného prostredia Michal Kiča, líderka kandidátky Demokratov v parlamentných voľbách 2023 a lekárka Andrea Letanovská, herečka a speváčka Dorota Nvotová či ekonomický analytik Tomáš Meravý.
Na kandidátke sú aj manželky policajtov Natália Svítková a Jarmila Koteková, starosta bratislavskej mestskej časti Rača Michal Drotovan, bývalý poslanec a expredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský i analytik Jozef Mihál.
Posledné 15. miesto na kandidátke Demokratov obsadil expremiér Slovenska a bývalý predseda Demokratov Eduard Heger.
Veľa času kandidátom neostáva
Politické strany majú na podanie kandidátnych listín pre voľby do Európskeho parlamentu čas do nedele 10. marca do polnoci.
Na kandidátke sa môže nachádzať najviac 15 kandidátov, čo zároveň predstavuje aj počet poslancov, ktorých si Slovensko bude do europarlamentu voliť.
Europoslanci sú volení na funkčné obdobie päť rokov a musia mať najmenej 21 rokov.
Vo voľbách môžu kandidovať občania Slovenska s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iných členských štátov Európskej únie s trvalým pobytom na Slovensku. Voľby do europarlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 8. júna 2024.

Beata
Balogová
