Námestník Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar sa dostavil na mimoriadne rokovanie výboru na kontrolu tajnej služby. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Buď označí veci za utajované, alebo nevidí dôvod vysvetľovať niečo verejne. Odpovede nového povereného šéfa SIS Pavla Gašpara na otázky o jeho minulosti veľa nového neprezrádzajú.
V pondelok sa Gašpar prvýkrát postavil pred opozičných poslancov, ale aj pred médiá po tom, čo sa dostal do čela tajnej služby. Po zmene štatútu SIS na neho minulý týždeň prešli právomoci námestníka služby Tomáša Rulíška. Sám sa stal novým námestníkom, ale aj s poverením vykonávať práva riaditeľa.
Vláda Smeru, Hlasu a SNS tak obišla prezidentku Zuzanu Čaputovú, ale Gašpar to nepovažuje za problém. Ani to, že dosiaľ nemal žiadne skúsenosti so spravodajskými službami.
„Naopak, práve to, že som nebol príslušníkom spravodajskej služby, považujem za svoju výhodu,“ hovorí Gašpar.
Má 36 rokov, dva roky bol policajtom, tri roky asistentom sudcu na Najvyššom súde, rok administratívnym pracovníkom v kancelárii Súdnej rady a štyri roky bol v advokácii. Zo zverejneného životopisu vyplýva, že nemá skúsenosti s riadením ľudí a už vôbec nie s vedením nejakej inštitúcie.
„Zastával som aj iné funkcie, o ktorých nemám potrebu vo svojom životopise verejne informovať,“ odpovedal Gašpar na otázky, aké skúsenosti ho predurčujú riadiť SIS.
Odbíja aj otázky o svojom majetku. Napriek nízkemu veku a zamestnaniam, ku ktorým sa neviažu nadštandardné príjmy, vlastní štyri nehnuteľnosti. Býva v luxusnom dome v Nitre, má aj byt v staršom bytovom dome neďaleko centra Nitry či ďalší dom v Nitre a chalupu v Banskej Hodruši.
„Som si zarobil, nie?“ odpovedal Gašpar na otázku, odkiaľ vzal na početné nehnuteľnosti. Všetko vraj vydokladoval v majetkovom priznaní. Zverejnené však nie je.
„Majetkové priznanie podlieha nejakej kontrole. Mám tiež udelenú bezpečnostnú previerku, keďže som príslušníkom a súčasťou previerky je aj preverenie majetku,“ hovorí bez konkrétností Gašpar.
Nemyslí si, že by verejnosť mala poznať pôvod jeho majetku, aby sa rozptýlili pochybnosti.
„Nie som povinný vám médiám to vysvetľovať,“ tvrdí Gašpar.
Nič viac nepovedal ani o tom, kedy si žiadal o previerku, ako dlho ho SIS preverovala alebo či môže vylúčiť, že bol súčasne príslušníkom SIS aj štátnym tajomníkom. Všetko sú to vraj utajované skutočnosti.

Korupcia? Hlúposť
Výbor pre kontrolu činnosti SIS zvolala jeho predsedníčka Mária Kolíková z SaS. Ona aj ďalší opoziční poslanci však boli z pondelkového zasadnutia sklamaní.
„Zistili sme od neho veľmi málo,“ povedala Zuzana Števulová z PS.
Gašpar poslancom nevysvetlil, ako chce riešiť napríklad obmedzený prísun spravodajských informácií zo zahraničia, ktorý už ohlásili napríklad českí politici ako vyjadrenie nevôle s dosadením Gašpara do funkcie.
Odbil aj otázky o podozreniach, že v roku 2015 dal úplatok vtedajšiemu funkcionárovi NAKA Bernardovi Slobodníkovi.
„Je to hlúposť,“ reagoval stručne Gašpar. Polícia pritom podozrenia, ku ktorým sa priznáva Slobodník, odložila len preto, že ich označila za premlčané, a nie preto, že by sa nepotvrdzovali.
Opoziční poslanci mali s Gašparom len neformálnu asi hodinovú debatu. Riadne rokovanie výboru sa otvoriť nepodarilo, keďže koalícia neprišla a výbor nebol uznášaniaschopný.
Prinajmenšom podpredseda výboru za SNS Peter Kotlár pritom v budove parlamentu bol, keďže počas rokovania omylom takmer vyšiel z poslaneckej ubytovne medzi čakajúcich novinárov. Pri pohľade cez sklené dvere si to však rozmyslel a výťahom zišiel do suterénu budovy. Jeho účasť by stačila na riadne rokovanie výboru.

O odtajnení rozhodnú tento týždeň
Ani po pondelku stále nie je jasné, či má Gašpar ako námestník SIS „silnejšie“ poverenie ako námestník Rulíšek, alebo ako si dvojica delí právomoci. Tiež nie je jasné, či vláda mohla odobriť zmenu štatútu, keďže zákon hovorí, že riaditeľa SIS vymenúva prezidentka.
„Čoraz viac a viac to poukazuje na to, že tento spôsob môže byť právne sporný, a preto sme podali podnet na Generálnu prokuratúru,“ povedala Števulová.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal posúdiť, či bol štatút služby zmenený v súlade so zákonom. Ak by videl nejaký problém, mal by podať protest, aby SIS, respektíve vláda, opravili štatút podľa jeho výhrad. Ak by tak neurobili, vec by sa zrejme dostala pred súd.
Ako sa na prebiehajúci spor pozerá Žilinka, zatiaľ nie je zrejmé. Jeho hovorkyňa Zuzana Drobová odkázala len toľko, že prokuratúra piatkový podnet opozície registruje a rozhodne v zákonnej lehote. To by malo byť tridsať dní.
Štatút aj posledné zmeny v ňom sú však utajované, a tak sa verejnosť len domnieva, ako presne je upravený prechod právomocí z Rulíška na Gašpara. Poslanci PS žiadajú odtajniť aspoň tento doplnený mechanizmus, čo však môže len samotná SIS.
„Na žiadosť budeme odpovedať ešte tento týždeň,“ ohlásil Gašpar.
Nový de facto šéf SIS v pondelok viackrát navodzoval dojem nového začiatku. V minulosti napríklad o Kolíkovej na facebooku písal, že na jej mieste by sa tešil zo znižovania trestných sadzieb, teraz už vraj bude vystupovať zmierlivejšie.
„Treba rozlišovať moje výroky, keď som zastával funkciu štátneho tajomníka, a moju komunikáciu, ktorú vediem dnes, pretože už som v služobnom pomere a zastupujem, reprezentujem inštitúciu, ktorou je SIS,“ vysvetľoval Gašpar.
Čaputová mlčí
Presné znenie štatútu v otázke poverenia Gašpara je kľúčové nielen preto, čo sa udialo pri príchode nového námestníka, ale aj pre otázku jeho možného konca.
Kolíková si myslí, že ak by Čaputová odmietla vymenovať Gašpara za riaditeľa, padlo by aj jeho poverenie ako námestníka.
„Zmena štatútu rieši časový priestor do rozhodnutia prezidenta alebo prezidentky. Keď dôjde k tomuto rozhodnutiu, tak ten základ odpadá,“ tvrdí Kolíková.
Poslanci PS upozorňujú, že nejasné formulácie v štatúte poskytujú aj iné interpretácie.
„Môj právny názor je, že rozhodnutie prezidentky o nevymenovaní by nemuselo zmeniť právny stav,“ povedala Števulová.
„Môžem ostať námestníkom,“ tvrdí Gašpar.
Čaputová o svojich ďalších krokoch mlčí. Naposledy sa ku Gašparovi vyjadrovala krátko po zverejnení zámeru obísť ju zmenou štatútu. Po minulotýždňovom uvedení Gašpara do funkcie sa odmlčala.

Beata
Balogová
