BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry chce účelovo nahradiť RTVS novou inštitúciou, do ktorej si dosadí "svojich ľudí".
Legislatívny zámer týkajúci sa zmien v telerozhlase týmto spôsobom vníma opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).
Z programovej rady sa stane cenzor
Poslanec KDH a člen Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Jozef Hajko tvrdí, že predložený návrh má fatálny vplyv na nezávislosť verejnoprávnych médií. "Tie sa novým zákonom dostávajú do rúk vládnej moci a stávajú sa de facto štátnym médiom," vysvetľuje.
Nový spôsob kreovania orgánov verejnoprávneho média hodnotí ako zjavné spolitizovanie telerozhlasu.

"Vzhľadom na štýl zmien a spôsob, akým sa budú kreovať orgány Slovenskej televízie a rozhlasu, môžeme programovú radu pokojne vnímať ako politický cenzorský orgán vládnej moci," spresňuje Hajko.
Jasné politické zadanie
Ďalším prostriedkom zaviazania si náklonnosti vedenia novej inštitúcie zo strany štátu bude podľa kresťanských demokratov obnovený inštitút Zmluvy so štátom, na základe ktorého sa bude môcť zvýšiť rozpočet k základnému percentu jej financovania, ktorý ostáva vo výške "najmenej 0,12 percenta HDP".
"S týmto bezprecedentným konaním zo strany ministerstva kultúry, ktoré má jasné politické zadanie predsedu vlády na zmeny vo vedení RTVS, zásadne nesúhlasíme," uzatvára Hajko.
Demokrati sa obrátili na eurokomisiu
Zástupca strany Demokrati Kristián Čekovský si myslí, že vládna koalícia si chce prisvojiť verejnoprávne médium a urobiť z neho nástroj svojej propagandy.
Bývalý predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá upozornil, že schválením zákona okamžite skončí nielen súčasný riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ale aj celá Rada RTVS.
"Vláda chce takto ovládnuť nielen vedenie, ale aj kontrolný orgán verejnoprávneho média," zdôraznil, poukazujúc na to, že rada vytvorená výlučne politickými nominantmi bude voliť generálneho riaditeľa, rovnako bude mať možnosť ho odvolať bez udania dôvodu.
Skritizoval tiež plánované kreovanie programovej rady, taktiež s výraznou prevahou politických nominantov. "Tento orgán bude fungovať ako cenzorský úrad. Jeho úlohou bude posudzovať a kontrolovať vysielanie," dodal Čekovský.
Pripomenul aj to, že vláda obmedzila diskusiu k zámeru skráteným pripomienkovým konaním.
Demokrati zároveň informovali, že proti zmenám chcú bojovať nielen na domácej pôde, ale i v rámci EÚ. Oficiálnym listom sa preto strana obrátila na Věru Jourovú - eurokomisárku pre hodnoty a transparentnosť, do ktorej kompetencií spadá aj sloboda médií.
Pokus o únos RTVS
Mocenské ovládnutie RTVS bude znamenať, že verejnoprávny rozhlas a televízia sa stanú len slúžkou a handrou vládnej moci, uviedla poslankyňa a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
"To, čo si táto vláda dovoľuje, prekračuje všetky červené čiary a vytvára predpoklady na širší občiansky odpor. A my v parlamente urobíme všetko pre to, aby sme tejto vláde čo najviac sťažili jej snahu spáchať únos RTVS," uviedla Remišová.
Nominanti ministra
Ministerstvo kultúry predložilo v pondelok do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.
Súčasná inštitúcia by sa nemala rozdeliť, navrhuje sa však viacero zmien.
Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente.
Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom.