BRATISLAVA. V histórii Slovenska sa ešte nestalo, že by vo voľbách do Európskeho parlamentu kandidovalo toľko bývalých ministrov, premiérov, predsedov politických strán, súčasných predstaviteľov Národnej rady a vlády, ale aj kandidátov na prezidenta.
Za jednu z najprekvapivejších nominácií by sa dali považovať dvaja podpredsedovia parlamentu, Ľuboš Blaha (Smer) a Andrej Danko, ktorý je zároveň predsedom koaličnej SNS. Okrem toho sa o miesto v Bruseli uchádzajú dvaja z jeho ministrov.
Voľby do EP:
- konajú sa 8. júna,
- kandiduje v nich 24 strán a jedna koalícia,
- Modrí ani Sme rodina nekandidujú,
- Slováci volia 15 poslancov na päť rokov,
- na kandidátke je možné zakrúžkovať iba dvoch poslancov,
- strana môže na kampaň vynaložiť najviac tri milióny
- musí zložiť 1 700 eur ako kauciu
Úmysly niektorých strán pri predstavení vlastnej kandidátky spochybňoval predseda parlamentu a Hlasu Peter Pellegrini. „Hlas odmieta klamanie voličov nasadzovaním mediálne známych tvárí, ktoré slúžia len ako volavky, a v skutočnosti sa do europarlamentu v prípade svojho zvolenia vôbec nechystajú,“ uviedol.
Ak sa totiž poslanec vzdá mandátu v europarlamente, nasleduje ďalší v poradí zo strany za ktorú kandidoval podľa počtu hlasov od voličov. Môže sa tak stať, že strany nalákajú ľudí na známe tváre, ktoré potom prenechajú miesto kolegom, ktorí by sa inak do Bruselu nedostali.
Denník SME analyzoval vyjadrenia predstaviteľov jednotlivých strán a pokúsil sa zodpovedať otázku, nakoľko vážne strany berú svoju kandidatúru.
Slovensko + Za ľudí
Teóriu o volavkách v stredu potvrdil predseda hnutia Slovensko Igor Matovič. Jeho hnutie ide do volieb v koalícii so stranou Za ľudí a sám Matovič kandiduje z pätnásteho miesta. Priznal však, že ak získa koalícia iba jedno kreslo, do Bruselu nepôjde.
Miesto prenechá súčasnému europoslancovi Petrovi Pollákovi.
V článku sa dočítate:
- aké kádre vytiahli jednotlivé strany,
- či má Hlas slabú kandidátku,
- koho oslovili mimoparlamentné strany,
- prečo má pravica väčšie šance na úspech.
„Ak by nastala situácia, že sa niekto z nás dostane do európskeho parlamentu a druhý za ním bude Peter Pollák, prenecháme mu svoj mandát,“ vysvetľoval Matovič, ktorý sám kandiduje aj v prezidentských voľbách.
Koalícia chce byť hlasom "normálnosti" v Európskej únii. Za hlavné ciele si hnutie stanovilo boj proti extrémizmu, rasizmu a fašizmu, ako aj zachovanie práva veta Slovenska.
Dvojkou na kandidátke je bývalý minister vnútra Roman Mikulec, päťka zasa historik Patrik Dubovský, sedmička Matovičov hovorca Matúš Bystriansky, trinástka bývalý minister obrany Ľubomír Galko. Dubovský taktiež kandiduje aj za prezidenta.
Galko uviedol, že je na zvážení každého poslanca, či sa ujme mandátu v europarlamente.
Na rozdiel od parlamentných volieb stačí koalícii na vstup do europarlamentu iba päť percent, rovnako ako bežnej strane.
Kandidátka koalície hnutia Slovensko a Za ľudí:
- Peter Pollák
- Roman Mikulec
- Michal Šipoš
- Paulína Srovnalíková
- Patrik Dubovský
- Milan Vetrák
- Matúš Bystriansky
- Mária Benová
- Patrik Kohút
- Erik Weiss
- Anna Andrejuvová
- Július Jakab
- Ľubomír Galko
- Gábor Grendel
- Igor Matovič
SNS
Ani voliči Slovenskej národnej strany nepoznajú odpoveď na otázku, nakoľko reálne sú ich nominácie.
Okrem súčasnej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, kandidátku vedie samotný podpredseda parlamentu Andrej Danko, ktorý kandiduje aj na prezidenta.