SME

Ranný brífing: Vláda chce vrátiť RTVS do temnej minulosti a ohroziť druhý pilier

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Ministerstvo kultúry dalo pripomienkovať návrh zákona, ktorým si vládna koalícia zabezpečí vplyv v RTVS. Zmení sa voľba riaditeľa, odvolať by ho bolo možné aj bez uvedenia dôvodov. Návrh prináša aj mechanizmy, na základe ktorých bude mať vládna garnitúra pod kontrolou vysielanie.

Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš hovorí o návrate garancií do dôchodkového sporenia a nevylučuje, že sa druhý pilier bude opäť meniť. Keď naposledy vláda Roberta Fica zaviedla garancie, sporitelia prišli o miliardy možných výnosov.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Vláda chce vrátiť RTVS do temnej minulosti a ohroziť druhý pilier
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Koniec RTVS aj nezávislosti. Vláda predstavila návrh, ako ovládne verejnoprávne médium

Rozhlas a televízia Slovenska skončí, navrhujú vznik Slovenskej televízie a rozhlasu. Ministerstvo kultúry už predstavilo návrh, ako chce ovládnuť verejnoprávne médium a zbaviť sa jej súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja.

SkryťVypnúť reklamu

Do medzirezortného pripomienkového konania zaradilo úplne nový zákon, ktorým si vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS zabezpečí ovládnutie vedenia inštitúcie tak, ako to už mesiace komunikuje líder SNS Andrej Danko aj premiér Robert Fico.

Verejnoprávna inštitúcia sa tak vracia do obdobia spred roka 2011, keď vlády svojvoľne menili riaditeľov Slovenskej televízie, pričom medzi rokmi 1993 až 2010 celé funkčné obdobie nedokončil ani jeden. Riaditeľov sa vtedy vo vedení vystriedalo štrnásť.

Denník SME pripravil odpovede na najdôležitejšie otázky, ktoré vyplývajú z navrhovaných zmien.

  • Pripomína to časy komunizmu: Je nástrojom spolitizovania verejnoprávneho priestoru, reagoval na predložený návrh ministerstva kultúry súčasný generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Odmieta zdôvodnenie, že zmena v RTVS je nevyhnutná v dôsledku zaujatosti a neobjektívnosti spravodajstva, upozorňuje, že tento dôvod vychádza z domnienok predkladateľov, nie relevantných faktov.
  • Hľadanie predĺženej ruky: Už teraz sa v koalícii spomínajú mená ľudí, ktorí by sa mohli o uvoľnené miesto riaditeľa uchádzať vo výberovom konaní. Predovšetkým sa spomínajú takí, ktorí už v manažérskych funkciách verejnoprávnej inštitúcie pôsobili v období, keď ju viedol Jaroslav Rezník.
  • Fico sa smeje Únii do tváre: Aká bude v Európe stratégia smerom k Slovensku, ktoré sa teraz snaží zrekonštruovať Orbánovu cestu k autokracii aj cez ovládnutie médií? Povzdychajú si, vyšlú signály znepokojenia a potom pôjde európska karavána ďalej? V toto Fico nepochybne dúfa, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Šimkovičová nesklamala: Takmer sa až chce opýtať: prečo takto na hulváta? Veď už médiá rozdelili na priateľské a nepriateľské. Pretože sú tu aj ďalšie dôležité parametre: moc a peniaze. Odstaviť nepriateľa je málo, treba ho zotrieť z povrchu zemského, píše Nataša Holinová.
  • Ešteže to robia bagrom: Mohli by sme si povedať, že to je hotová vec – v parlamente majú dostatočnú väčšinu, spoločná vôľa páchať akékoľvek špinavosti je v podstate nekonečná a v ústave o RTVS nie je ani slovo. Lenže to isté platilo pre trestnú novelu a predsa im dal Ústavný súd po prstoch. A mohol by znova, píše Peter Tkačenko.
  • STaR, akú nepotrebujeme: Je to len otázka týždňov, keď schopných profesionálov nahradia iní – schopní všetkého. Začne sa lámanie charakterov sprevádzané slintaním po nových mediálnych funkciách a po mediálnom priestore ako niečom, čo patrí medzi základné ľudské a ústavné práva, píše Ján Füle.

V krátkosti z domova:

  • Nepodarený Pellegriniho bilbord: Posledné dni ovládla sociálne siete silne retušovaná fotografia z bilbordu prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho. Pôsobí na nej veľmi neprirodzene. Fotografi, marketéri a experti na komunikáciu sa zhodujú, že tento vizuál je zlý a na bilbord by ho nedali. Zároveň si však myslia, že Pellegrinimu v kampani neuškodí.
  • Súd v kauze Kollára: Na súde so Zoroslavom Kollárom riadil advokátov z publika Ficov poradca David Lindtner. Svedkyňa Miriam Repáková, ktorá Lindtnera ohrozuje, zas zmierňovala svoje výpovede. Pôvodne vypovedala, že ju exkolega Richard Molnár v jednej kauze žiadal, aby rozhodla v prospech žalobcu. Teraz to už nezopakovala. Hovorila o tlaku a veľkom strese, pod ktorým vypovedala.
  • Kočner zavádzal súd: Súdny dvor EÚ v Luxemburgu priznal Marianovi Kočnerovi odškodnenie za porušenie práv, ku ktorému došlo zverejnením jeho komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema. Po preštudovaní rozsudku je jasné, prečo súd vo veľkej časti jeho žalobu zamietol. Kočner napríklad tvrdil, že v rámci úniku Threemy boli zverejnené aj intímne fotky jeho priateľky, čo sa nepreukázalo.

Na Rusko je uvalený rekordný počet sankcií. Jeho ekonomika aj tak rastie

Spojené štáty, Spojené kráľovstvo aj Európska únia si druhé výročie ruskej agresie na Ukrajine pripomenuli uvalením ďalších sankcií na režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusku sa však sankcie darí obchádzať. Napriek tomu, že je najviac sankcionovanou krajinou sveta, jeho hospodárstvo rastie.

SkryťVypnúť reklamu

Únia sa proti tomu snaží bojovať. Europoslanci schválili nové pravidlá na potlačenie porušovania sankcií.

Zákon ešte musí formálne schváliť Rada a po tom, čo nadobudne platnosť, budú mať členské štáty rok na to, aby ho preniesli do národnej legislatívy. Z nerešpektovania sankcií sa stane trestný čin, za ktorý vo všetkých členských štátoch hrozí trest odňatia slobody do piatich rokov.

V roku 2022 ruská ekonomika poklesla o 2,1 percenta, vyplýva z údajov Medzinárodného menového fondu. Vlani však ruské hospodárstvo napriek medzinárodným sankciám vzrástlo o 2,2 percenta. MMF predpokladá, že za rok 2024 porastie o 1,1 percenta.

Najmä v Ázii sa totiž naďalej nájdu kupci ruských surovín vrátane ropy a plynu. Západní predstavitelia však hovoria, že sankcie sú maratón, nie šprint, a môže trvať roky, kým sa ukážu ich výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ochranná známka na výrok: Najslávnejšiu vetu, symbolizujúcu ukrajinský vzdor proti ruskej agresii sa ukrajinská pohraničná stráž pokúša zaregistrovať ako ochrannú známku v Európskej únii. Narazila však na opakovaný nesúhlas Európskeho úradu pre intelektuálne vlastníctvo EUIPO.
  • Ruský vpád do Ruska: Ruskí dobrovoľníci bojujúci na strane Ukrajiny vyhlásili, že blízko ukrajinských hraníc podnikli útok na ruskú dedinu. Oznámili, že obec Ťotkino v Kurskej oblasti je pod ich kontrolou. Rusko zasa tvrdí, že útoky proukrajinských milícií odrazilo.
  • Ruský postup v Donecku: Rusko tvrdí, že dobylo dedinu Neveľske v Doneckej oblasti. Moskva tu v ostatnom čase dosahuje územné zisky. Moskve sa v ostatnom čase darí využívať skutočnosť, že Kyjev trápi nedostatok munície aj vojakov na získavanie pozícií na východe krajiny.
  • Ukrajinské útoky na rafinérie: Ukrajinský dron zasiahol sklad paliva v ruskom Oriole. Podľa miestnych úradov vypukol požiar, ale nikto nezomrel. Požiar v dôsledku dronového útoku hlásia aj z rafinérie Lukoilu v Novgorodskej oblasti. Spoločnosť musela v meste Kstovo prerušiť prevádzku časti fabriky.
  • Vatikán žehlí chybu pápeža: Prvou podmienkou pre akékoľvek rokovania o ukončení vojny na Ukrajine je, že by Rusko malo zastaviť svoju agresiu, vyhlásil vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Dodal, že Vatikán nalieha na prímerie, pričom „v prvom rade by to mali byť agresori, kto prestane strieľať“.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Ondruš kritizuje druhý pilier, Mihál čaká jeho demontáž. Aké zmeny sa chystajú?

Druhý pilier prináša sporiteľom nízke dôchodky, Sociálna poisťovňa ich dokáže zabezpečiť vyššie, tvrdí štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš. Vychádza z dát Sociálnej poisťovne o vyše 30-tisíc dôchodcoch, ktorí ako prví začali poberať dôchodok z prvého a súčasne druhého piliera.

„Vyše 29-tisícom z nich sa účasť v druhom pilieri neoplatila,“ píše Ondruš v blogu s tým, že penzie od dôchodkových správcovských spoločností by podľa neho neboli lepšie, ani keby predchádzajúce vlády Roberta Fica do druhého piliera nezasahovali.

K druhému pilieru sa vyjadril aj predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian, ktorá má k Ficovej vláde blízko: „Pri zavedení druhého piliera v roku 2005 sa deklarovalo, že ľudia, ktorí budú poberať dôchodky aj z prvého, aj z druhého piliera, ich budú mať vyššie. Toto je lož, platí to iba pre ľudí, ktorí zarábajú minimálne dvojnásobok priemernej mzdy.“

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý minister práce Jozef Mihál tvrdí, že Ondrušov blog a Kotianove vyjadrenie nie sú náhodné. Podľa jeho názoru sú prípravou na ďalšiu fázu likvidácie druhého piliera.

  • Posledná veľká korisť: Nikoho nemôže prekvapiť, že keď sa predseda vlády volá Robert Fico, štátny aparát tuho premýšľa, ako sa zmocniť poslednej veľkej koristi, teda úspor v druhom dôchodkovom pilieri. Pätnásť miliárd eur je významná suma aj vo väčších krajinách ako Slovensko, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Nový projekt v Bratislave: V Bratislave sa pripravuje výstavba nových výškových veží. Na úrady sa obrátila spoločnosť Intrade Assets Management, ktorá predstavila novú podobu projektu Za stanicou. Pôvodne ho chcela neďaleko železničnej stanice Bratislava – Nové Mesto stavať izraelská skupina Star Group. Nový developer ho premenoval aj prekreslil.
  • Politika sa na cene plynu neodráža: Maďarsko stratilo na dovoze ruského plynu za uplynulý rok takmer jeden a pol miliardy eur. Bývalý minister hospodárstva a odborník na plyn Karel Hirman hovorí, že ani štát, ktorý je s režimom ruského prezidenta Vladimira Putina politicky zadobre, nemusí dostať za odmenu lacný plyn.
  • Jednodňová diaľničná známka: Ministerstvo dopravy informovalo, že zavedenie jednodňovej diaľničnej známky sa odkladá z dôvodu legislatívneho procesu, ktorý ešte nie je ukončený. Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky z tohto dôvodu očakávajú v druhej polovici roka.

Mladík z Ferrari zaujal svet F1. Jazdil vyspelo vo veku, v akom Hamilton nebol pripravený

Ešte pred týždňom ho príliš veľa fanúšikov formuly 1 nepoznalo. Dnes je však senzáciou, o ktorej sa hovorí viac, ako o víťazovi veľkej ceny, ktorým sa v Saudskej Arábii stal opäť Max Verstappen.

SkryťVypnúť reklamu

Iba 18-ročný Oliver Bearman má za sebou nečakaný debut v elitnom motoristickom seriáli, navyše vo farbách Scuderie Ferrari. Nahradil Carlosa Sainza, ktorého v Džidde vyradil z hry zápal slepého čreva.

Po jedenástom mieste v kvalifikácii si v pretekoch polepšil a obsadil siedme miesto. Za sebou nechal aj sedemnásobného šampióna Lewisa Hamiltona, ktorý priznal, že v jeho veku ešte nebol na F1 pripravený.

„Okruh v Džidde je jeden z najhorších, na ktorých chcete debutovať. Na svoj vek jazdil veľmi vyspelo. On má nalinajkovanú cestu do Haasu a toto mu určite pomôže. Ukázal, že dokáže jazdiť v F1 a to ešte v situácii, ktorá nebola štandardná,“ nešetril slovami chvály komentátor Nova Sportu Pavel Fabry.


Vedci sú o krok bližšie k oživeniu mamutov. Pôjde však skutočne o známy vyhynutý druh?

Spoločnosť, ktorej cieľom je oživiť vyhynuté zvieratá, urobila sloní krok smerom ku genetickému vzkrieseniu mamuta srstnatého – ide o vzrušujúci, hoci kontroverzný cieľ znovu osídliť arktickú tundru týmto chýbajúcim titanom.

SkryťVypnúť reklamu

Biotechnologická spoločnosť Colossal Biosciences so sídlom v americkom Dallase oznámila, že vytvorila líniu kmeňových buniek slona ázijského, ktoré sa dokážu premeniť na iné typy buniek potrebných na rekonštrukciu vyhynutého obra - alebo aspoň slona podobného mamutovi, ktorému sa bude dariť v chlade.

„Je to pravdepodobne zatiaľ najvýznamnejšia udalosť v projekte,“ hovorí George Church, harvardský genetik a spoluzakladateľ spoločnosti Colossal Biosciences. „V budúcnosti nás však čaká ešte veľa úloh.“

Pre zástancov projektu predstavuje prinavrátenie vyhynutých zvierat šancu napraviť rolu ľudstva v prebiehajúcej kríze vymierania. Prelomové objavy v tejto oblasti môžu podľa nich priniesť aj výhody pre zvieratá, ktoré sú stále medzi nami, vrátane ohrozených slonov.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Odolná záhrada je rozmanitá: Stromy zase kvitnú príliš skoro, opäť nám úrodu zničí mráz. Ovocinára Ľudovíta Vašša podobné reči už mierne unavujú. Chcel by, aby sa pozornosť obrátila skôr na to, ako sa slovenské záhrady a sady môžu pripraviť na prebiehajúcu klimatickú zmenu.
  • Naučte sa lucidne snívať: Malé percento ľudí má niekoľko lucidných snov týždenne či dokonca denne, ale až okolo 50 percent ľudí hovorí, že lucidný sen nikdy nemalo. Prekvapujúce je, že lucidné snívanie je zručnosť, ktorá sa dá naučiť. Mohlo by byť pre vás príležitosťou, ako dosiahnuť nové úrovne sebapoznania.
  • Nečakaná evolučná trajektória: Dojčenie sa považuje za prejav cicavcov, avšak viaceré živočíchy - vrátane pavúkov, švábov a niektorých vtákov - kŕmia svoje mláďatá určitou formou mlieka. Nová štúdia ukazuje, že ďalší nepravdepodobný druh poskytuje mlieko svojim potomkom po ich vyliahnutí.

Prezidentské voľby 2024

Prečo si myslí, že voľby vyhrá? A aký je jeho vzťah k faktom a pravde? Pozrite si rozhovor Michala Katušku so Štefanom Harabinom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Reďkovka nepatrí iba na chlieb. Skúste ju naplno využiť aj do varenia a pripravte si zemiakovo-reďkovkový šalát s fetou.

Dnes očakávame

  • Rokovanie vlády
  • Prezidentka Zuzana Čaputová prijme laureátov ocenenia Srdce na dlani
  • Odvety osemfinále futbalovej Ligy majstrov

Dnes v histórii

Jozef Tiso a Ferdinand Ďurčanský rokovali 13. marca 1939 v Berlíne s Joachimom von Ribbentropom a Adolfom Hitlerom. Na tomto stretnutí Hitler oboznámil Tisa s úmyslom obsadiť Čechy a ak Slováci nechcú byť obsadení maďarskou armádou, majú okamžite vyhlásiť samostatnosť, ktorú bude garantovať Nemecko.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 403
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 085
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 050
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 785
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 605
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu