Ministri vlády hovoria o pripravovaných zmenách v RTVS. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase považuje telerozhlas za účelový.
RTVS za tým vidí snahu vládnej koalície ovládnuť verejnoprávne médiá a podriadiť ich silnej politickej moci. Legislatíva je podľa nej v rozpore s princípmi európskej ochrany verejnoprávnych médií. Plánuje k nej predložiť pripomienky.
Stanovisko poskytla vedúca odboru komunikácie RTVS Zuzana Vicelová.
Telerozhlas odmieta zdôvodnenie, že zmeny sú potrebné pre jej zaujatosť a neobjektívnosť spravodajstva. "Predložená dôvodová správa k návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase uvádza zavádzajúce a neobjektívne informácie, ktoré účelovo skresľujú plnenie verejnoprávnej funkcie RTVS, predovšetkým v oblasti jej nestrannosti, objektivity a vyváženého spravodajstva," poznamenal.
Ministerstvo kultúry podľa inštitúcie dosiaľ neuviedlo žiadne konkrétne výhrady podložené dôkazmi, že by si neplnila svoje zákonné povinnosti.
Za účelový považuje RTVS tiež návrh na zmenu voľby riaditeľa. Skritizovala aj zámer zriadiť programovú radu, ktorá má dohliadať na dodržiavanie verejnoprávneho charakteru vysielania. Považuje to za zásah do fungovania a nezávislosti verejnoprávneho média.
"Odmietam tvrdenia, že pôvodná tvorba RTVS je nedostatočná," poznamenal šéf RTVS Ľuboš Machaj.
Telerozhlas upozornil tiež na to, že návrh sa nekonzultoval s nikým z manažmentu inštitúcie.

Taraba kritizoval Machaja
Ministri, ktorí sa k tejto téme vyjadrili pred rokovaním vlády tvrdia, že RTVS je v stave, v ktorom sú potrebné zmeny.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) uviedol, že na nevyhnutnosti zmien v súčasnej RTVS je v koalícii zhoda, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer) sa zároveň pridal ku kritikom obsahu vysielania telerozhlasu. "RTVS neplní svoje verejnoprávne poslanie," povedal.
Najostrejší bol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), ktorý zopakoval svoje myšlienky z utorkového statusu na sociálnej sieti.
Kritizuje osobu generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja i nehospodárne využívanie drahých externých služieb, najmä však absenciu širšieho názorového spektra v obsahu vysielania.
"RTVS je roky paródiou vyváženosti a objektívnosti," vyhlásil Taraba, ktorý mieni, že súčasné verejnoprávne médium a jeho spravodajský výstup je ovplyvňovaný politickými väzbami na súčasnú opozíciu.
"Úzka skupina ľudí, ktorá končí na kandidátkach PS, si z RTVS urobila stranícke médium. Toto nemá nič s pluralitou. Stanovisko vlády je jasné, Slovenská televízia a rozhlas majú patriť všetkým občanom," zdôraznil.

Myslí si, že návrh, ktorý ministerstvo kultúry predložilo v pondelok do pripomienkového konania, na vláde schvália bez výraznejších zmien.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) potvrdila, že zdieľa názor, ktorý panuje v koalícii. "A to, že zmeny vo vedení RTVS podporujeme, pretože RTVS má byť objektívna, nemá sa správať ako súkromné médium," uviedla.
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) si vie predstaviť zmenu v RTVS, k návrhu zákona sa však bližšie zatiaľ vyjadrovať nechce, odvoláva sa aj na legislatívny a pripomienkovací proces, ktorý môže modifikovať predloženie znenie. Za dôležité však pokladá najmä to, akým spôsobom je RTVS vedená.
Ďalší zástupca Hlasu vo vláde, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, tiež upozornil, že návrh je len na začiatku pripomienkového procesu. "Návrh sa preto môže meniť, radi sa vyjadríme k jeho finálnej verzii," uviedol Tomáš. "Faktom je, že RTVS potrebuje zmenu," dodal.
Vyhlásenie zamestnacov
Zamestnanci RTVS žiadajú ministerstvo kultúry, aby stiahlo navrhované zmeny zákona. Apelujú na spoločné vytvorenie prostredia pre celospoločenskú diskusiu o budúcnosti verejnoprávneho média ako garanta nezávislej novinárskej a kultúrnej tvorby.
Prvý predpoklad vidia vo vytvorení mechanizmu pre "zodpovedné riadenie nezávislé od politickej moci a stabilné financovanie" aj po zrušení koncesionárskych poplatkov. Pod vyhlásenie sa podpísalo už 600 ľudí.
"Praktickým dôsledkom navrhnutých zmien môže byť nástroj na politické ovládnutie RTVS pre akúkoľvek vládnu moc. Pritom slobodné a nezávislé verejnoprávne médiá majú slúžiť všetkým občanom Slovenska, nie mocenským ambíciám ktorýchkoľvek strán," uviedli zamestnanci RTVS vo vyhlásení.
Poukázali pritom na navrhované zmeny v zložení a voľbe členov Rady RTVS, zmenu voľby generálneho riaditeľa či plánovaný vznik Programovej rady s kompetenciou "kontrolovať vysielanie a zasahovať do spravodajského aj ďalšieho vysielania".
Vo vyhlásení deklarovali snahu zabezpečiť kvalitnú budúcnosť verejnoprávnych médií na Slovensku. Poukázali aj na vysokú dôveryhodnosť spravodajstva RTVS podľa prieskumov. "Chceme naďalej slobodne tvoriť, zachovávať pluralitu názorov a pracovať bez obmedzení alebo strachu," dodali-
Zmluva so štátom
Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase neráta s rozdelením na dva samostatné subjekty, prináša však viacero zmien. Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente.
Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom.
Návrh ostro odsúdila opozícia. Snahy o nový spôsob kreovania orgánov verejnoprávneho média, pri ktorom bude mať rozhodujúci vplyv minister kultúry a parlamentná väčšina, označila opozícia za snahu o zrušenie verejnoprávnosti RTVS a za pretvorenie mediálneho domu na propagandistický názor súčasnej vlády.