BRATISLAVA. Po ére politických matadorov so začiatkami ešte v 90. rokoch ako Mikuláš Dzurinda, Vladimír Mečiar či Béla Bugár, sa až Richardovi Sulíkovi ako prvému novému politikovi podarilo vybudovať politickú stranu na viac ako jedno použitie.
Iróniou úspechu jeho Slobody a solidarity je fakt, že vydláždil cestu aj svojmu najväčšiemu politickému sokovi Igorovi Matovičovi. Nielen tým, že ho zobral na prvú kandidátku do volieb, ale aj tým, že ukázal, ako môže uspieť strana len s niekoľkými desiatkami členov.
Zakladateľ a jediný predseda SaS po 15 rokoch končí vo funkcii. Kongres strany v sobotu zvolí nového predsedu, očakáva sa, že ním bude bývalý minister školstva Branislav Gröhling.
Vo voľbách 2023 Gröhling získal zhruba o polovicu preferenčných hlasov menej ako Sulík, ktorého krúžkovalo 82-tisíc ľudí.
Hoci Sulík vyhlasuje, že o budúcnosť SaS v rukách nového šéfa "nemá najmenšiu obavu", ponechá si na stranu istý dosah. Kongres rozhodne aj o novej funkcii čestného predsedu - špeciálne pre Sulíka.
Sulík okrem toho opäť z prvého miesta kandiduje do Európskeho parlamentu, a ohlásil, že kandidovať bude aj v najbližších parlamentných voľbách. Ak mu voliči vyjadria podporu a SaS sa dostane do vlády, opäť "bude veľmi rád súčasťou slovenskej politiky".
Jeho politickú kariéru rámcovali excelovské tabuľky, Radičovej balónik či úbor Supermana, bývalí stranícki kolegovia Richarda Sulíka nazvali "slonom v porceláne".
Ten, kto priviedol Matoviča
Igora Matoviča po odchode zo spoločnej vlády v auguste 2022 Sulík počastoval prirovnaniami k "nepríjemnému nádoru" či "kuriemu oku na nohe", no je to práve on, kto dnešného lídra strany Slovensko priviedol pred 14 rokmi do veľkej politiky.