Ministerka Šimkovičová vysvetľuje návrh zákona o RTVS. Zdroj: SME/Miroslav Gupka
BRATISLAVA. Dlho očakávaná tlačová konferencia ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej k snahe koalície ovládnuť RTVS sa zvrhla na útoky proti novinárom, ktorým odobrali mikrofón a napokon neumožnili ďalšie otázky.
Nominantka SNS na tlačovej konferencii avizovala, že vysvetlí, prečo navrhuje zrušiť Rozhlas a televíziu Slovenska, odstaviť generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja, zaviesť právo bez uvedenia dôvodu odvolávať jeho nástupcov.
Pred novinárov vo vestibule budovy ministerstva sa však nepostavila len ministerka, ale aj predseda SNS Andrej Danko, nominant strany na poste ministra životného prostredia Tomáš Taraba a generálny tajomník služobného úradu rezortu kultúry Lukáš Machala.
Významnú časť ich prejavov venovali útokom na médiá, obhajobe dezinformačných portálov a napokon obmedzili priestor na otázky pre prítomných novinárov.
Denník SME prináša zhrnutie najpodstatnejších informácií, ktoré vo štvrtok predpoludním odzneli v priestoroch rezortu kultúry.
1. Čo sa stalo na tlačovej konferencii?
Ministerstvo nepripustilo novinárov do zasadacej miestnosti, ale tlačovku organizovalo vo vestibule bezprostredne za hlavným vchodom.
Vchod nezabezpečili a mohol ním prejsť ktokoľvek z ulice. Rezort pritom neštandardne žiadal médiá, aby sa na tlačovku vopred akreditovali, čo zvyčajne znamená, že účasť ďalších ľudí nie je možná.
Toto zlyhanie ministerstva spôsobilo, že sa na tlačovú konferenciu dostali aj bežní ľudia. V momente, keď Danko vo svojom prejave hovoril o externých dodávateľoch RTVS - "parazitoch, ktorí majú externé kamery a vyrábajú relácie" -, jeden z týchto ľudí zakričal, že je debil.

"Otočte kamery na toho človeka," žiadal médiá Danko a pýtal sa ho, ktorú externú firmu zastupuje. Urážku od občana sa ihneď pokúsil využiť ako ďalší argument, pre ktorý chcú RTVS zrušiť.
"Presne s týmto sa stretávame. Sú na RTVS napojení ľudia, ktorí z nej žijú," tvrdil Danko. SME tohto občana oslovilo, predstavil sa ako Martin, obyčajný občan, ktorý sa chcel prísť pozrieť na tlačovku. Pripustil, že sa neovládol. "Je nepredstaviteľné, aby vrcholný predstaviteľ štátu rozprával takéto bludy," povedal s tým, že nemá žiadne spojenie s RTVS a zvyčajne organizuje vzdelávacie čítanie kníh.
Po prejavoch politikov dostala slovo redaktora RTVS. Po tom, ako položila prvé dve otázky, jej však zamestnankyňa ministerstva kultúry odobrala mikrofón. Keďže viaceré médiá vysielali tlačovku naživo, zamedzila tým, aby sa novinári mohli pýtať tak, aby ich bolo počuť v týchto živých prenosoch.
Následne si slovo zobral Danko. Napriek záujmu mnohých médií mohli na tlačovke zaznieť najviac tri otázky. Predseda SNS tvrdil, že túto informáciu oznámili pred tlačovou konferenciou. Žiadne takéto obmedzenie pritom Danko, Šimkovičová ani tlačový odbor neoznámili, čo je zdokumentované aj na záznamoch viacerých médií.

Ďalšiu otázku položil redaktor televízie Markíza. Minister Taraba odpovedal osobným útokom na novinára, že v minulosti nazval demonštrantov v uliciach dezolátmi, čo sa však nikdy nestalo.
Televízia Markíza zaradila počas jedného z protestov do vysielania grafický titulok s nápisom "Dezoláti v uliciach". Televízia sa za to hneď verejne ospravedlnila. Redaktor na znenie titulku nemal vplyv.
Ďalšie otázky novinárov politici nepripustili a tlačovú konferenciu ukončili.
2. Aké sú argumenty SNS k zrušeniu RTVS a zbaveniu sa riaditeľa Machaja?
"V RTVS by ste nešli ani na toalety," hovorí Danko k ovládnutiu verejnoprávneho média. Posielal novinárov z tlačovej konferencie, aby sa šli pozrieť do areálu RTVS, ako to tam vyzerá.
Bez akýchkoľvek analýz a argumentov podporených dátami predseda SNS hovorí, že RTVS je prezamestnaná. Žiada, aby RTVS pripravovala viac vlastnej tvorby bez externých dodávateľov alebo aby im nastavili jasné pravidlá.
Danko ešte hovorí, že chcú pre RTVS otvoriť možnosti, aby mohla viac zarábať na reklame. Prečo však na niečo také potrebujú politické ovládnutie vedenia RTVS, ako sa to navrhuje v novom zákone, nikto z nich nevysvetlil.
"Nás spravodajstvo nezaujíma," opakoval Taraba. Známe sú však pritom predošlé vyjadrenia Danka o tom, že sa treba prestať hrať "na výbery" pri obsadzovaní postov a je v tomto zástancom "tvrdej ruky štátu". Premiér Fico zas hovorí o tom, že z RTVS si vie predstaviť štátnu akciovú spoločnosť.
Ministerka Šimkovičová sa na tlačovke posťažovala na objektívnosť verejnoprávneho médií a minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorého rezort nemá s médiami nič spoločné, zas tvrdil, že RTVS skĺzava do bulváru. Opäť však nepredložili konkrétne prípady či analýzu, ktorá by ich domnienky podporili.
Ministerka, ktorej rezort má na starosti prípravu legislatívy k fungovaniu médií aj k ochrane novinárov, sa verejne zastávala dezinformačných webov, ktoré šíria hoaxy a nepravdy. Pravidelne ich pritom nazýva "alternatívnymi médiami".

"V médiách hlavného prúdu sa obyvatelia dozvedia informácie len jedného spektra. Na covid a Ukrajinu sa v mainstreame pripúšťa len jediný názor. Ak máte iný názor, tak ste očierňovaní a považovaní za konšpirátorov," začínala Šimkovičová vlastnú tlačovku.
Samotná Šimkovičová, ktorá je moderátorkou a zároveň hostkou na konšpiračnej videowebovej stránke Slovan, počas pandémie v rozpore s vedeckými poznatkami brojila proti vakcínam a ďalším pandemickým opatreniam.
Namiesto vysvetľovania, prečo Šimkovičovej rezort pripravil zákon, ktorým vládna koalícia ovládne vedenie verejnoprávnej inštitúcie, sa ministerka viac venovala kritike práce novinárov, umelcov, ktorí žiadajú jej odstúpenie, bývalej ministerky Natálie Milanovej či členky parlamentného výboru pre kultúru a médiá z Progresívneho Slovenska Zory Jaurovej.
Taraba riaditeľa RTVS urážal slovami, že je "bezdomovcom zasypaným exekúciami". Narážal na to, že Machaj je v osobnom bankrote. Dlh súvisí s tým, že si požičal peniaze na záchranu rádia Twist, ktoré sa neskôr premenovalo na rádio Viva.
Za pôžičku v hodnote niekoľkých miliónov korún ručil vlastným majetkom, vysvetľoval Machaj ešte v roku 2020 krátko pred voľbou riaditeľa RTVS.
3. Ako reagujú na kritiku zamestnanci RTVS a verejnosť?
Viac ako 800 zamestnancov a externých spolupracovníkov RTVS tento týždeň podpísalo vyhlásenie, v ktorom žiadajú ministerstvo kultúry, aby stiahlo návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.
Zamestnanci varujú pred tým, aby sa predložená reforma nestala nástrojom politického ovládnutia RTVS pre akúkoľvek vládnu moc.
„Toto vyhlásenie je vyjadrením znepokojenia ľudí, ktorí sa snažia profesionálne a poctivo vykonávať svoje zamestnanie, povolanie a pre mnohých aj poslanie,“ píše sa vo vyhlásení.
Medzi zamestnancami RTVS sa teraz diskutuje aj o ďalších protestných krokoch. Zatiaľ nie je zhoda na tom, aké by mali byť.
Novelu kritizujú aj v zahraničí. Ozvali sa proti nej Reportéri bez hraníc či Medzinárodné združenie verejnoprávnych médií a žiadajú o jej stiahnutie. Podľa združenia by sa verejnoprávna televízia a rozhlas zmenili na štátom kontrolované médiá. To by bol nebezpečný krok späť pre demokraciu a slobodu prejavu.
Reportéri bez hraníc zase tvrdia, že zákon je v rozpore s európskou legislatívou.
Český rozhlas napísal, že návrh zákona je de facto likvidáciou nezávislej RTVS a počiatočný krok smerujúci k zoštátneniu tohto média.
Českej eurokomisárke za ANO Věre Jourovej zas dianie na Slovensku poslúžilo za príklad, pre ktoré je podľa nej potrebné zaviesť nové pravidlá v schválenom európskom mediálnom akte.
„V každej krajine by mali byť silné médiá verejnej služby, a nie médiá, ktoré budú slúžiť ako hlásne trúby strany a vlády,“ povedala Jourová s tým, že nového pravidla sa musia báť len v krajinách, kde chcú z médií robiť „hlásnu trúbu v štýle kremeľskej propagandy“.
„Je to krajina, kde došlo k vražde Jána Kuciaka. Keď pomyslím na vývoj na Slovensku, tak môžem povedať, že už včera bolo neskoro,“ hovorí Jourová.

Beata
Balogová
