Ministerka Šimkovičová vysvetľuje návrh zákona o RTVS. Zdroj: SME/Miroslav Gupka
BRATISLAVA. Ministerka kultúry sľubovala, že vo štvrtok vysvetlí dôvody, pre ktoré navrhla nahradiť RTVS novým médiom s výraznými možnosťami vlády vstupovať do jeho vysielania.
Martina Šimkovičová, ale ani predseda SNS Andrej Danko však napokon nepredložili žiadnu analýzu, ktorou by odôvodnili kritiku súčasného vysielania RTVS a jej generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja.
Denník SME zozbieral tvrdenia SNS, ktoré aspoň naznačujú faktický základ, na ktorom kritiku RTVS postavila. Zasadil ich do kontextu, ktorý politici nespomenuli.
1. Výčitka k objektivite spravodajstva RTVS
- "Objektívnosť spravodajstva je na úrovni 25 percent. Je toto číslo podľa vás v poriadku?" (ministerka kultúry Martina Šimkovičová)
Údaj, ktorým Šimkovičová chcela poukázať na nízke vnímanie objektivity spravodajstva RTVS, je pravdivý. Podľa meraní agentúry Median SK z jesene 2023 považuje správy RTVS za objektívne 24,4 percenta divákov.
Ministerka však zasadila tento údaj do úplne opačného kontextu, keď hodnotu považuje za nízku. V skutočnosti dosahuje práca novinárov RTVS najvyššiu dôveryhodnosť zo všetkých televízií.

Televíziu Markíza napríklad hodnotia opýtaní ako druhú najobjektívnejšiu s výrazným odstupom. Myslí si to 16,7 percenta z nich.
Vnímaná objektivita medzi ľuďmi navyše nie je objektívnym zhodnotením toho, či RTVS vysiela vyvážené správy, ale subjektívnym hodnotením ľudí.
Na hodnotenie skutočnej objektivity slúžia iné typy analýz, ktoré však Šimkovičová nepredstavila.
- "V celosvetovom rebríčku vnímania médií na Slovensku sa naša krásna krajina umiestnila na 44. mieste zo 46 krajín."" (ministerka kultúry Martina Šimkovičová)
Ministerka nepovedala, z akých zdrojov vychádza toto tvrdenie. Podľa zistení SME Šimkovičová zrejme cituje rebríček "podielu dospelých, ktorí vo vybraných krajinách sveta najviac dôverujú spravodajským médiám". Dáta patria štatistickému portálu Statista.
Aj v tomto prípade však ministerka zamlčala niekoľko skutočností. Údaj zachytáva subjektívne vnímanie dôveryhodnosti médií obyvateľmi tej-ktorej krajiny. Vnímanie je ovplyvnené mnohými faktormi a vypovedá málo o skutočnej objektivite či slobode médií v krajine.
Napríklad druhou krajinou v tomto rebríčku je Keňa, štvrtou Nigéria, ktoré sú však v rebríčku úrovne slobody médií Reportérov bez hraníc na 116. a 123. mieste, kým Slovensku v ňom patrí 17. priečka zo 180 krajín sveta.
V rebríčku ministerky sú na spodných priečkach aj krajiny s dlhoročnou tradíciou úrovne a plurality médií. Francúzsku patrí 40. miesto, Spojenému kráľovstvu 35. miesto.
Dáta ministerky nemajú žiadnu výpovednú hodnotu o kvalitách RTVS.
2. Kritika, že Blahu nevpustili ani na vrátnicu
"Prečo pán Ľuboš Blaha (podpredseda Smeru, pozn. red.) nemohol prísť ani na vrátnicu RTVS?" (ministerka kultúry Martina Šimkovičová)
Šimkovičová sa snažila naznačiť, že RTVS úmyselne znemožňuje účasť v diskusných reláciách konkrétnym hosťom. Ako príklad použila aj poslanca Smeru a dnes podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu.
Vo februári 2023 RTVS pozývala do rozhlasovej diskusie Sobotné dialógy Mariána Kéryho zo Smeru a vtedajšieho ministra obrany Jaroslava Naďa (vtedy OĽaNO, dnes Demokrati).

Obaja účasť potvrdili. Na poslednú chvíľu však Smer do relácie vyslal Blahu. Účasti v relácii sa dožadoval bez pozvánky do relácie. RTVS vysvetľovala, že pozvánka do relácie sa vzťahuje na konkrétneho hosťa a nie na akéhokoľvek zástupcu politickej strany. Rovnaká prax funguje aj v ostatných médiách.
Blaha však z incidentu urobil škandál, ktorý si natočil na video. Moderátorka Marta Jančkárová potom čelila verbálnym útokom a vyhrážkam od Blahových sympatizantov.
Ani tento príklad nevypovedá o nesprávnych postupoch RTVS, ktorá má byť podľa zákona nezávislá. Ak by si nechala vnútiť hostí relácií politickými stranami, zákon by porušila.
3. Novinári vraj nekriticky informovali o Matovičovej vláde počas pandémie
"Kde ste boli tri a pol roka, keď ste chodili na tlačovky predchádzajúcej vlády, poslušne ste si dali rúška na tvár, vypočuli ste si monológ, žiadne kritické otázky, a potom ste pekne s tými rúškami odišli." (ministerka kultúry Martina Šimkovičová)
Ministerka sa snažila navodiť dojem, že médiá - nielen RTVS - počas pandémie nekriticky informovali o opatreniach, ktoré vtedy vláda zavádzala na zamedzenie šírenia koronavírusu.
V skutočnosti novinári pravidelne kritizovali vtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) za zmätočné nariadenia, vedecky nepodložené plošné testovanie či očkovaciu lotériu.
Matovič zas novinárov a odborníkov urážal výrazmi ako "múdrosráči".
Šimkovičová patrila medzi odporcov očkovania proti covidu a opatrení, ktoré mali šírenie vírusu spomaliť. Médiám vyčíta, že nedávali priestor nepodloženým informáciám a konšpiráciám.
Keďže RTVS má poskytovať "overené a neskreslené" informácie, nemohla do vysielania zaradiť neoverené a vedecky nepodložené informácie.
4. RTVS je podľa Danka pred bankrotom
"Keď pôjdete po tejto tlačovke preč, choďte do areálu RTVS. Pozrite sa na tie budovy, na podmienky, v akých pracujú tí ľudia. RTVS nie je ekonomicky udržateľná." (Andrej Danko, predseda SNS)
SNS vykresľuje finančnú situáciu RTVS tak, že za ňu nesie zodpovednosť súčasné vedenie média na čele s Ľubošom Machajom.
Financovanie RTVS je pritom dlhodobým problémom. Hlavným zdrojom jej príjmov boli až do roka 2023 koncesionárske poplatky. Ich výška sa od roku 2003 nezmenila, bola 4,64 eura mesačne, platiť ich však musel každý, kto mal elektrickú prípojku.
Keď sa počas tretej vlády Smeru, SNS a Mosta-Hídu snažil minister kultúry Marek Maďarič (vtedy Smer) presadiť zvýšenie koncesií, proti sa postavila Dankova SNS.

Danko vtedy tvrdil, že sa návrhom bude zaoberať, len ak RTVS dostane SNS "do správy". Neskôr SNS presadila zrušenie platby poplatkov pre seniorov.
Súčasná koaličná vláda presadila, aby RTVS dostávala zo štátneho rozpočtu len 0,12 percenta HDP Slovenska, hoci pôvodne mala dostávať 0,17 percenta. V praxi ide o rozdiel asi 50 miliónov eur.
SNS tak nesie výrazný podiel zodpovednosti za finančnú situáciu RTVS, za ktorú dnes kritizuje súčasné vedenie média.
5. Prečo nezarábajú viac z reklamy?
"Ako to, že komerčná televízia dokáže zarobiť na reklamách 90 miliónov, zatiaľ čo RTVS očakáva, že zarobí šesť miliónov. Dobre, je limitovaná zákonom." (Andrej Danko, predseda SNS)
RTVS má stanovený limit, koľko reklamy môže vo svojom vysielaní odvysielať. Aj keď bola Dankova SNS vo vláde počas rokov 2016 až 2020, zvýšenie limitu nepresadila.
Teraz Danko avizuje, že takýto návrh presadia. Podobne takúto zmenu ešte v decembri naznačil aj minister financií Ladislav Kamenický (Smer).
Nízke zárobky z reklamy sú tak zodpovednosťou doterajších vlád, nie manažmentu RTVS.
6. Nechcú ovládnuť spravodajstvo, ale hovoria o ňom
"My nemáme cieľ ovládať spravodajstvo. V rokoch 2016 až 2020 vysielala RTVS slobodne a bude vysielať slobodne." (Andrej Danko, predseda SNS)
Len nedávno predseda SNS vo vysielaní TA3 tvrdil, že ako jeden z lídrov koalície v rokoch 2016 až 2020 mal priamy vplyv na vtedajšieho generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka.
Členovi predsedníctva KDH a niekdajšiemu moderátorovi relácie O päť minút 12 Jozefovi Hajkovi povedal, že bez jeho priameho súhlasu by nikdy pozíciu v relácii nezískal.

RTVS v tom období poskytovala Dankovi nadštandardný priestor vo vysielaní a vedenie zasahovalo do vysielania v jeho prospech - napríklad pri kauze telefonátov Danka s dnes odsúdenou Alenou Zsuzsovou, objednávateľkou vraždy novinára Jána Kuciaka.
Aj vo štvrtok Danko, a tiež minister životného prostredia za SNS Tomáša Taraba tvrdili, že im nejde o ovplyvňovanie spravodajstva.
Danko však neskôr v prejave sám povedal, že "relácie sú z hľadiska politického názoru SNS nevyvážené".
Vplyv na vysielanie má mať nový orgán - Programová rada. Od šéfa verejnoprávneho média bude môcť žiadať nápravu, ak nebude spokojná s vysielaním. Ak jej nevyhovie, bude ho môcť ďalší orgán - tzv. Rada - okamžite odvolať bez uvedenia dôvodu.
Lukáš Machala z ministerstva kultúry v diskusii RTVS vo štvrtok večer povedal, že bod, podľa ktorého by bolo možné odvolať riaditeľa verejnoprávneho média aj bez uvedenia dôvodu, z návrhu vypadne.

Beata
Balogová
