BRATISLAVA. Pavol Gašpar vedie Slovenskú informačnú službu (SIS) nezákonne.
Tvrdí to poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita, ktorá podala podnet na Generálnu prokuratúru SR a žiada generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby konal a vydal protest voči rozhodnutiu o poverení Gašpara viesť SIS, ako aj voči zmene štatútu SIS z 22. februára, ktorá je podľa nej v rozpore so zákonom.
„Tu nejde len o to, že sa obchádzajú právomoci prezidentky, ale zákon vôbec nepredpokladá, že by SIS viedol námestník a už vôbec nie, že by potom námestník mohol prevádzať svoje práva a povinnosti na ďalšieho námestníka,“ poukázala Kolíková.

Poslankyňa zároveň žiada odtajnenie zmeny štatútu. „Verejnosť má právo vedieť, čo v ňom je a určite to nie je nič, čo by ohrozovalo záujmy Slovenskej republiky,“ povedala.
Súčasne sa obracia na SIS a chce vedieť, ako vyzerá poverenie, ktoré dostal Pavol Gašpar. Žiada tiež o informáciu, či predchádzajúci riaditeľ SIS nejakým spôsobom obmedzil právomoci námestníkov.
„Domnievam sa totiž, že fakticky dnes môžu byť traja námestníci, ktorí v plnom rozsahu môžu viesť SIS a nie je medzi nimi žiadna hierarchia. Takže v tomto právnom chaose treba urobiť poriadok,“ zdôraznila Kolíková.
Vláda na svojom rokovaní ešte 14. februára schválila návrh na vymenovanie Pavla Gašpara, syna bývalého policajného prezidenta a dnes poslanca Smeru Tibora Gašpara, do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby.
Do funkcie ho musí vymenovať prezidentka. Zuzana Čaputová sa však viackrát vyjadrila, že nevidí dôvod ponáhľať sa pri takom dôležitom a zodpovednom rozhodnutí, akým je výber šéfa SIS.
Vláda následne prišla na rokovanie s utajovaným materiálom meniacim štatút SIS. Ako uviedol Tibor Gašpar, zmenou štatútu vláda len reagovala na vzniknutú situáciu. Premiér Robert Fico (Smer) vyhlásil, že SIS bude mať riadne vedenie do pár dní.