BRATISLAVA. Výhodou kvázi šéfa SIS Pavla Gašpara oproti jeho otcovi pri navrhovaní do funkcie bol najmä argument, že nie je trestne stíhaný.
Kým totiž bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara čaká súdny proces a ťažia ho aj dve stíhania v iných kauzách, Gašpar junior bol „len“ krátko obvinený z navádzania Roberta Kaliňáka na krivú výpoveď.
To sa však môže zmeniť. Pavla Gašpara totiž predsa len prešetria pre podozrenia, že v roku 2015 poskytol 60-tisícový úplatok bývalému funkcionárovi NAKA Bernardovi Slobodníkovi. Na prípad upozornil denník SME koncom februára.

Polícia následne potvrdila, že podozrenia z korupcie, ku ktorej sa priznáva aj samotný Slobodník, odložila pre premlčanie. Spravila tak len po operatívnom preverení, čiže bez toho, aby bolo čo i len začaté trestné stíhanie vo veci.
Špeciálna prokuratúra však avizuje, že na prípad sa ešte pozrie.
„Uvedené skutočnosti sú v súčasnosti predmetom preverovania zo strany orgánov činných v trestnom konaní a z uvedeného dôvodu nie je možné bližšie sa vyjadriť,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová.
Podľa informácií SME si prokuratúra vyžiadala z polície dokumenty k tomu, akým spôsobom bol tento prípad vybavený. To by v konečnom dôsledku mohlo viesť aj k prehodnoteniu právnej kvalifikácie, ktorá rozhodla o premlčaní.
Odvodila to z toho, že ide o podozrenia z úplatku a podplácania, resp. nepriamej korupcie, od ktorých vypočítala päťročnú premlčaciu lehotu.
Ak by však prípad kvalifikovali ako podplácanie v súbehu s návodom na zneužitie právomoci verejného činiteľa, tak by už platila desaťročná premlčacia lehota. Aktérov z kauzy úplatku by tak ešte stále mohli stíhať.
Pellegrini hovoril, že by podozrivého nevymenoval
O úplatkoch od Gašpara vypovedal exšéf finančnej polície Slobodník ešte v máji 2021. Opísal, ako za ním v roku 2021 údajne prišiel Gašpar aj so svojím kamarátom Mariánom Zetochom, ktorý bol v tom čase riaditeľom odboru podpory riadenia NAKA. Dvojica sa vraj za úplatok snažila cez Slobodníka vybaviť, aby sa podnikateľ Pavol Konkoľ nedostal do väzby.
Slobodník opísal, ako to následne zariadil u podriadeného, riaditeľa finančnej polície expozitúry Východ. S úplatkom, ktorý obratom dostal od Gašpara a Zetochu, sa vraj podelil a 10-tisíc alebo 20-tisíc eur odovzdal spomínanému riaditeľovi, od ktorého dokument získal.
Okrem samotného Slobodníka neskôr aj spomínaný podnikateľ Konkoľ polícii povedal, že odovzdával istému človeku menom Sova úplatky, aby si zabezpečil beztrestnosť a slobodu.
Keďže však policajní operatívci prípad odložili ako premlčaný, Gašpara ani ďalších aktérov už následne ani nevypočuli.
„Je to hlúposť,“ reagoval Gašpar k podozreniam.

Vôbec prvý raz sa k odloženej kauze vyjadril až v pondelok. Bolo to už po tom, čo sa ujal funkcie námestníka SIS, ktorý de facto riadi tajnú službu. Cez zmenu štatútu sa vláde takýmto spôsobom podarilo obísť prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá sa totiž zatiaľ nevyjadrila, či Gašparovu nomináciu na post riadneho šéfa SIS akceptuje alebo odmietne.
Možné však je, že rozhodnutie ostane až na budúcom prezidentovi. Dvaja hlavní favoriti prezidentských volieb sa na Pavla Gašpara pozerajú odlišne. Zatiaľ čo Peter Pellegrini by Gašpara zrejme vymenoval, opačne by zrejme postupoval Ivan Korčok.
„Podľa môjho osobného názoru doterajšie pôsobenie pána Gašpara nedáva záruku riadneho výkonu extrémne dôležitej funkcie,“ vysvetlil Korčok.
Naopak, Pellegrini priestor na odmietnutie vraj ani nevidí.
„V pozícii prezidenta by som vymenoval na návrh premiéra každú osobu, ktorá v tom momente nie je ani obžalovaná, ani podozrivá zo spáchania trestného činu a nie je ani trestne stíhaná, a osobu, ktorá spĺňa všetky náležitosti, ktoré vyžaduje zákon na šéfa SIS,“ vyhlásil Pellegrini vo februárovej relácii TV JOJ Na hrane.
Inšpekcia dáva ruky preč
Gašpar je v pozícii námestníka s kompetenciami riaditeľa SIS už od 7. marca. Nespokojnosť s obídením prezidentky signalizovala samotná Čaputová, ale aj opoziční poslanci. Tí sa už pre účelovú zmenu štatútu obrátili aj na Generálnu prokuratúru.
Polícia sa otázkam o správnosti použitej právnej kvalifikácie v Gašparovom prípade vyhýba. Potvrdila len toľko, že korupčný prípad odložila.
Kontrolu postupu policajtov mohla nariadiť aj policajná inšpekcia, no tá sa k tomu takisto nehlási. „Dozor nad zákonnosťou a správnosťou postupu vyšetrovateľa vykonáva prokurátor, preto sa s otázkami obráťte na prokuratúru,“ odkázala hovorkyňa inšpekcie Andrea Dobiášová.
V prípade Gašpara, ako aj ďalších podobných, však v najbližších dňoch nastane zásadná zmena. Prípad totiž preberie od zanikajúcej špeciálnej prokuratúry krajská prokuratúra.
Gašpar na čele SIS vyvoláva viaceré podozrenia. Okrem iného nechce zverejniť podrobnosti o svojich rozsiahlych majetkoch ani to, kedy vôbec žiadal o bezpečnostnú previerku a ako dlho trvalo jeho preverovanie.
„Som si zarobil, nie?,“ reagoval v pondelok na otázku, odkiaľ vzal vo svojich 36 rokoch na štyri nehnuteľnosti vrátane luxusného domu v Nitre.

Beata
Balogová
