BRATISLAVA. Vo štvrtok a v piatok vyšli dva nové prieskumy k prezidentským voľbám v agentúrach Median SK (pre RTVS) a Focus (pre Markízu). V oboch prípadoch by druhé kolo dopadlo pre Korčoka o niečo horšie ako pred mesiacom v tých istých agentúrach.
Vo Focuse by Korčok teraz prehral v pomere 44:56 a v Mediane 47:53. Vo februári to bolo vo Focuse v pomere 45:55 a v Mediane 48:52.
Je to zlá správa pre Korčoka. Jeho dobiehanie na hlavného politického súpera sa týždeň pred prvým kolom zastavilo. A rozdiel medzi nimi je stále príliš veľký, väčší než štatistická chyba.
Čítate Prezidentský denník, v ktorom sa pozrieme na to, prečo prestal Korčok dobiehať Pellegriniho.
Neférová kampaň
Týždeň pred prvým kolom to na Slovensku nevyzerá na to, že sa blížia nejaké voľby. Stále neprebehla žiadna debata medzi kandidátmi a spoločnosť viac žije témami, ktoré diktuje vládna koalícia. Tou poslednou je premena RTVS.
Od Korčoka v posledných týždňoch počuť najmä sťažnosti na to, že kampaň je neférová. Prekáža mu, že jeho rival sa vyhýba diskusiám, že v kampani využíva svoju funkciu predsedu parlamentu a sťažuje sa aj na nedovolenú antikampaň.
„Táto kampaň je naozaj čudná, pretože neprebieha fér. Pretože neprebieha za rovnakých podmienok,“ napísal napríklad vo štvrtok na sociálnej sieti.

To, že sa Pellegrini vyhýba konfrontácii, však marketingový konzultant Pavol Minár z Inspirations Minar považuje za nevyužitú príležitosť.
„Korčok sa na Pellegriniho len sťažuje, namiesto toho, aby to využil vo svoj prospech a zaplavil verejný priestor svojimi témami a prinútil Pellegriniho reagovať, lebo vtedy by bolo Pellegriniho mlčanie veľmi ,hlasné‘,“ myslí si Minár.
V minulosti dokázali Andrej Kiska a Zuzana Čaputová celkom jednoznačne poraziť kandidáta Smeru. Korčok má v porovnaní s nimi podľa Minára nevýhodu. Nemá za sebou dostatočne silný príbeh.
Kiska mohol cez Dobrého anjela ukazovať vlastné skúsenosti so zlyhávaním štátu v starostlivosti o najslabších. Čaputová mohla zase cez pezinskú skládku ukázať, že už pred vstupom do politiky vzdorovala mocným a bojovala za spravodlivosť. Korčokovi takýto moment v jeho životnom príbehu chýba.
Kampaň sa tak točí najmä okolo jeho diplomatickej kariéry. „Jeho vysvetľovanie, prečo 30 rokov slúžil všetkým slovenským vládam, nie je veľmi presvedčivé a najmä mu nedáva relevantnú emóciu a motivujúci príbeh,“ vysvetľuje Minár.
Prieskumy ukazujú, že Korčokov tím nič nevyťažil ani z jedného z mála výrazných momentov v kampani, ktorým bol spontánny virál s okuliarmi. Z tohto momentu sa mohol stať zlomový bod kampane, no nakoniec trval len dva dni.
Blízko k potenciálu
Pellegrini sa debatám vyhýba zámerne. Nemôže nimi už nič získať, iba stratiť. Aj Minár si myslí, že strategicky to bolo pre šéfa Hlasu dobré rozhodnutie, pretože takto nemusí čeliť otázkam o Ficovej trestnej alebo zahraničnej politike.
Namiesto toho navštevuje ako predseda parlamentu regióny či zahraničných politikov. „Buduje si naratív kompetentného štátnika, ktorého Slovensko potrebuje po Matovičovej a Hegerovej vláde chaosu,“ tvrdí Minár. Dokonca aj ním sľubovaný pokoj je hodnota, ktorá môže na časť verejnosti fungovať.

Otázne je, či by Korčokovi vôbec pomohlo, ak by kampaň viedol odlišne. Šéf agentúry AKO Václav Hřích hovorí, že sa už priblížil k svojmu maximálnemu voličskému potenciálu.
Podľa Hřícha sú tieto voľby najmä súbojom kandidáta vládnych strán a kandidáta opozície. No keď sa pozrieme na stranícke preferencie, tak tie sa od volieb takmer nepohli. Vládna koalícia si v nich udržiava miernu prevahu, podobne ako Pellegrini nad Korčokom.
„Voliči vládnych strán zatiaľ nenašli dôvod meniť názor, koho podporujú. A keďže prezidentské voľby sú viac súboj stranícko-politický ako osobnostný, tak sa to odzrkadľuje aj tam,“ vysvetľuje Hřích.
Náskok Pellegriniho však ešte nie je taký výrazný, aby sme mohli hovoriť o jasnom víťazstve. „Akákoľvek chyba ho môže stáť druhé kolo,“ upozorňuje Hřích.
Trikrát menej
To, že zažívame naozaj slabú a nevýraznú kampaň, ukazujú aj výdavky na transparentných účtoch.
V roku 2019 boli výdavky všetkých kandidátov týždeň pred prvým kolom na úrovni 2,5 milióna eur. Teraz v rovnakom čase je to podľa prepočtov SME len niečo nad 800-tisíc eur.
Kampani škodí prísnejší limit, ktorý je len 500-tisíc eur na kandidáta. V roku 2019 si mohli kandidáti tento limit zvýšiť prostredníctvom tretích osôb.
Limity tiež vôbec nezohľadňujú vysokú infláciu v posledných rokoch. A ďalší problém je, že kandidáti nemôžu používať financie, ktoré dostali politické strany za výsledok vo voľbách.
Korčok minul už 420-tisíc. Pellegrini podľa transparentného účtu len okolo 150-tisíc, lenže jeho kampaň je menej transparentná, na čo včera upozornilo Transparency International. Na jeho účte ešte nie je vidieť rozsiahlu bilbordovú kampaň.
Čo ešte dnes potrebujete vedieť:
- Podľa agentúry Median SK by Korčok v prvom kole zvíťazil. Mal by 35,7 percenta, kým Pellegrini 34,2 percenta. Tretí by skončil s odstupom Štefan Harabin (11,4 %). Na ďalších miestach by sa umiestnili Ján Kubiš (3,2), Igor Matovič (3,2), Krisztián Forró (2,7), Marian Kotleba (2,3) a Andrej Danko (2,2).
- MEMO 98 vydalo druhú monitorovaciu správu k prezidentským voľbám. Venovali sa kampani v televíznom spravodajstve počas desiatich dní. Pellegrini získal spomedzi prezidentských kandidátov najviac priestoru, až 29 percent. Ďalšími v poradí bol Matovič (20), Danko (19) a Korčok (10 %). Pellegrini ťažil najmä z pozície predsedu parlamentu. Korčok a Pellegrini boli z kandidátov prezentovaní najpozitívnejšie. U Korčoka to bolo na Jojke, Markíze a TA3, u Pellegriniho výrazne na TA3. Najkritizovanejším kandidátom bol Danko.
- Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku pre prvé kolo volieb. Voličom na nej budú poskytovať informácie o voľbách. Dostupná bude na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312 od pondelka 18. marca do piatka 22. marca od 7.30 do 15.30. V deň volieb v sobotu 23. marca bude dostupná od 7.00 do 22.00.
- Pellegrini sa dnes stretol s gréckou prezidentkou Katerinou Sakellaropoulouovou. Hovorili o vojne na Ukrajine, migrácii či podpore vstupu štátov západného Balkánu do EÚ.
- Danko sa pri januárovej dopravnej nehode v bratislavskej Dúbravke mohol dopustiť priestupku. Výsledky skráteného vyšetrovania preukázali, že v tomto prípade nešlo o trestný čin. Informovala o tom bratislavská krajská prokuratúra. „Čas mi dáva za pravdu. Škodu som nahradil. Počkám si na konečné rozhodnutie vo veci a verím, že sa potvrdí aj to, že som mal právo odísť sa domov ošetriť,“ reagoval Danko.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
