BRATISLAVA. Víkend sa začal tragickou smrťou mladej ženy, ktorú v piatok pri večernej túre v oblasti Sinej naháňal medveď. Zomrela po tom, ako spadla do hlbokého žľabu. Terén, kam sa dvojica z Bieloruska vybrala, je veľmi náročný a neoznačený.
Územie sa nachádza v piatom stupni ochrany, asi deväť kilometrov od Liptovského Mikuláša. Pohyb od tretieho stupňa je pritom povolený len po značených chodníkoch, a to v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka. Je to pre medvede prirodzené prostredie.
Z tragickej smrti ženy obvinil minister životného prostredia Tomáš Taraba „mimovládky nacucnuté na ministerstvo životného prostredia“. Medveď mal vraj po útoku krvavú papuľu a minister zisťuje, či to bol ten istý jedinec ako ten, ktorého predošlé vedenie rezortu z intravilánu premiestnilo do hlbšej prírody.
„Na Slovensku máme rozsudok Ústavného súdu, ktorý nám znemožňuje plošné odstrely medveďa. Takže gratulujem Ústavnému súdu, verím, že ste so svojou prácou spokojní, aj toto je vďaka vám,“ uviedol.
Spoločne s rumunským ministrom životného prostredia predloží na rokovanie ministrov Európskej únie na konci marca návrh na preklasifikovanie medveďa do nižšej kategórie chránených zvierat. Medvede chce regulovať aj v hlbokom lese, kam sú bežne zásahovým tímom premiestňované.
V článku sa dozviete
- ako sa prejavila v diskusiách podpora Pellegrinimu,
- ktoré strany si volili svoje predsedníctvo a koho zvolili,
- ako sa vyvíja boj o RTVS.
„V prípade, že politici v Bruseli odkážu Slovákom, že životy našich ľudí ich absolútne nezaujímajú, tak na aprílovú schôdzu prídeme s ústavným návrhom zákona, ktorý jasne stanoví odstrely v extravilánoch, napríklad pri turistických centrách, turistických chodníkoch, pri mestách a obciach,“ dodal.
Aj takúto situáciu dokázal využiť na kritiku prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorú podľa Tarabu riadia mimovládky. Spolieha sa na to, že v apríli bude v prezidentskom paláci niekto, kto jeho návrh zákona podpíše a nebude ho rozporovať.