BRATISLAVA. Jedna z najzmätočnejších kandidatúr na prezidenta sa končí ešte pred prvým kolom volieb.
Predseda SNS a kandidát Andrej Danko za dva mesiace kampane nedokázal presvedčiť ani väčšinu voličov svojej strany a v pondelok predpoludním tri dni pred moratóriom sa vzdal kandidatúry v prospech Štefana Harabina.
„Z tejto kandidatúry ustupujem a plne podporujem pána Harabina ako národno-vlasteneckého kandidáta. Čaká nás veľký boj a verím, že sa nám podarí vstúpiť do druhého kola,“ povedal Danko. S Harabinom sa vraj pozná roky a ešte v januári vraj uzavreli dohodu o tom, že z dvojice napokon pred voľbami odstúpi slabší kandidát.
V troch dosiaľ zverejnených prieskumoch a volebných modeloch agentúr Focus, Median SK a Ipsos v marci by Danka volilo 0,9 percenta (Ipsos) až 3,1 percenta voličov (Focus) a zo všetkých jedenástich kandidátov patril prinajlepšom k pätici posledných.
Ipsos dokonca Dankovi nameral ešte nižšiu podporu než celospoločensky neznámemu Milanovi Náhlikovi (1,1 percenta hlasov).
Harabin – bývalý predseda Najvyššieho súdu a bývalý minister spravodlivosti za HZDS z čias prvej vlády Roberta Fica (Smer) – už týždne hovoril, že Dankovu podporu očakáva.
„Zrejme dôjde k stretnutiu (s Dankom, pozn. red.), pretože pán Danko viackrát avizoval, že ak bude mať nízke preferencie, tak sa vzdá v môj prospech,“ povedal Harabin v rozhovore pre SME pred dvoma týždňami.
Dankovu slabú pozíciu aj medzi voličmi SNS ukazujú dáta od januára, keď ho agentúry zaradili do prieskumných dotazníkov. Vo februárovom prieskume agentúry NMS Market Research takmer polovica voličov SNS podporovala Harabina, kým Danka len 12 percent voličov.
Poslanec SNS Roman Michelko už vtedy ohlásil, že v strane zvážia aj Dankove odstúpenie z volieb ešte pred prvým kolom v prospech Harabina.
Podmienil to „výrazným náskokom“ Harabina pred Dankom. Podľa NMS bol vtedy rozdiel medzi oboma kandidátmi 8,7 percenta hlasov oslovených voličov. Podľa marcového prieskumu Ipsosu je dnes rozdiel už 10,4 percenta hlasov.
Harabin: Keby som bol prezidentom od roku 2019
Ešte predtým, než Danko oznámil koniec svojej kandidatúry, snažil sa prezentovať ako zjednotiteľ „národných síl“ na Slovensku. „Snažil som za posledný rok ukázať, že dokážeme prekročiť svoj tieň.“ Spomenul spojenie SNS s Tomášom Tarabom či Rudolfom Huliakom.
V skutočnosti by sa SNS bez extrémistických politikov nedostala do parlamentu – Danko sa stal po voľbách poslancom parlamentu ako jediný člen SNS z desiatich ďalších poslancov z kandidátky, ktorí boli zvolení.
„Čaká nás veľký boj a verím, že sa nám podarí vstúpiť do druhého kola,“ povedal Danko o Harabinovi. „Tak ako ja zastávam svoje názory, tak svoje zastáva aj on,“ oceňoval Danko.
Harabin, naopak, pochválil SNS za to, že ho podporila už pri jeho kandidatúre na prezidenta v roku 2019. Vtedy tvrdil, že je víťazom volieb on, hoci po prvom kole skončil tretí.
„Pokiaľ vyhrám prezidentské voľby, ani jeden vojak, ani jeden cent, ani jeden náboj, ani jeden migrant – legálny alebo ilegálny – na Slovensko nepríde a ani jeden cudzí vojak na území Slovenska nebude,“ využil Harabin mediálny priestor v centrále SNS na propagáciu svojho volebného programu.
Harabin oznámil, že chce, aby sa Slovensko stalo neutrálnym štátom. Ešte pred dvoma týždňami v rozhovore pre SME povedal, že „nemá problém“ s členstvom Slovenska v NATO.
O Rusku povedal, že je „superglobálna veľmoc“ a bez garancie hraníc od Ruska je ohrozená existencia akéhokoľvek štátu vrátane Slovenska.

Danko neuspel s nátlakom na Hlas
Danko sa od začiatku roka pokúšal vyťažiť zo situácie, v ktorej sa čakalo ohlásenie kandidatúry lídra druhej najsilnejšej koaličnej strany, Petra Pellegriniho z Hlasu.
Šéf SNS na niekoľko týždňov začal silno na Pellegriniho útočiť. Tvrdil, že kandidovať na prezidenta by mal premiér Robert Fico (Smer), ktorý je podľa neho „politickým žralokom“, zatiaľ čo Pellegriniho nazval „alibistom“.
Pellegriniho varoval pred prehrou, ak sa s SNS nedohodne na svojej podpore. Pellegrini napokon kandiduje ako kandidát Smeru a Hlasu. SNS od Hlasu v prípade Pellegriniho víťazstva požadovala, aby SNS prepustili ďalšie ministerstvo, hovorilo sa aj o kresle predsedu parlamentu.
Danko tvrdil, že Pellegrini ako prezident získa de facto ďalšiu silnú pozíciu pre Hlas. Líder Hlasu oponoval, že prerozdelenie kresiel medzi strany koalície vychádza z ich zisku zo septembrových volieb a prezidentské voľby s tým nemajú nič spoločné.
Keď Danko napokon koncom januára odovzdal svoju kandidatúru na prezidenta, stalo sa tak krátko po jeho dopravnej nehode, keď v noci autom narazil do semaforu v bratislavskej mestskej časti Dúbravka.
Vyšetrovanie nehody dodnes neuzavreli, prípad však posudzujú ako priestupok, hoci z miesta ušiel, pred políciou sa doma zatajil a test na alkohol postúpil až po 15 hodinách.
Šéf SNS začal útočiť na Pellegriniho súkromie. „Mne už je jedno, čo Pellegrini urobí. Ale ak pôjde takýmto spôsobom na prezidenta, tak s Korčokom prehrá. Za to si ponesie zodpovednosť on,“ hovorí Danko. „Korčok nie je hocikto."
Dankovi prekážalo, že Pellegrini vstúpil do kampane neskoro a aj počas nej nebol výrazný. Barterom s Hlasom sa Danko snažil zobchodovať podporu SNS pre Pellegriniho.
Danko podsúval, že údajné vratké postavenie Pellegriniho medzi voličmi SNS súvisí aj s jeho súkromím. „Ak idete za prezidenta, novinári vás doslova vyzlečú. Budú sa pozerať, kto je prvá dáma,“ odkázal Pellegrinimu.
„Určite by o zdravotnom stave kandidáta mali občania vedieť všetko. Vrátane jeho orientácie, manierov, správania, finančnej hotovosti,“ povedal. „Každý kandidát sa musí pripraviť nielen na to, či sa vie usmievať, ale aj koľko má detí, koho má rád, s kým žije, z čoho je financovaná kampaň. Potom si ľudia vyberú.“
Predseda SNS zároveň hovoril, že ak sa Pellegrini nebude chcieť dohodnúť, a on sám spustí kampaň na prezidenta, bude pre šéfa Hlasu tvrdým súperom.
„Ja vám poviem, aký som, na rozdiel od Pellegriniho. Ale to si nechám na február. Ak sa nedohodnem s Pellegrinim, budem jeho tvrdý súper,“ tvrdil.
Napokon však Danko po niekoľkých týždňoch prestal na Pellegriniho útočiť a až na niekoľko bilbordov žiadnu výraznejšiu kampaň neviedol.
SNS dnes potrebuje podporu Hlasu, aby mohla presadiť zákon, ktorým zruší RTVS a nahradí ju Slovenskou televíziou a rozhlasom, na ktorú bude mať priamy politický vplyv.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
