BRATISLAVA. Po tragickej smrti mladej Bielorusky a mimoriadnej situácii v Liptovskom Mikuláši sa opäť hovorí o odstrele medveďov.
Žena zomrela na následky pádu do hlbokého žľabu po tom, ako ju naháňal medveď. Terén, kam sa vybrala, bol jeho prirodzeným prostredím, v noci a mimo vyznačených trás tam turisti chodiť nesmú.
Z tragickej smrti ženy obvinil minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba mimovládne organizácie a ústavných sudcov, ktorí v minulosti zastavili viacero žiadostí na odstrel. Súdu prekážal spôsob, akým ich ministerstvo vydávalo.
Dva dni na to ohrozoval medveď ľudí v centre Liptovského Mikuláša, deväť kilometrov od oblasti, kde našli turistku. Zviera ľahko zranilo päť ľudí. Predseda výboru pre životné prostredie za SNS Rudolf Huliak vyhlásil, že išlo o „predačný útok“.

Taraba oznámil, že s rumunským ministrom predloží Rade ministrov EÚ na konci marca návrh na preradenie medveďa do nižšej kategórie chránených zvierat. Problémové medvede chce regulovať aj v hlbokom lese, kam ich zásahové tímy premiestňovali.
Ministerstvo predloží aj návrh na zmenu zákona o ochrane prírody a krajiny. „Cieľom je eliminovať medvede aj mimo intravilánu obcí, pretože problémom je celá populácia medveďov, ktorá zmenila správanie,“ argumentuje.
Denník SME sa o útoku, ale aj odstrele medveďov rozprával s bývalým poľovníkom Stanislavom Kováčom, ktorý je dnes ochranárom, a bývalým šéfom Zásahového tímu pre medvede Martinom Hletkom.

V texte odpovedáme na tieto otázky:
- Boli útoky v Liptovskom Mikuláši predačné, ako hovoria predstavitelia ministerstva životného prostredia?
- Čo sa stalo s medveďmi, ktoré útočili?
- Ako envirorezort rieši situáciu v okolí Liptovského Mikuláša?
- Čo zapríčinilo zvýšený pohyb medveďov v intravilánoch?
- Zmenili medvede svoje správanie?
- Prečo Ústavný súd zakázal plošný odstrel medveďa?
- Je možné medveďa preradiť do nižšej kategórie chránených skupín a čo by to znamenalo?
- Ak sa medvede budú strieľať aj v ich prirodzenom prostredí, neohrozí to ich populáciu?
- Ako sa dá problém s medveďmi vyriešiť?
1. Bol útok v Liptovskom Mikuláši predačný, ako hovoria ľudia z ministerstva životného prostredia?
Odborník na medvede Stanislav Kováč vysvetľuje, že predačný útok je útok, pri ktorom usmrtí živočích iného živočícha, aby sa nažral. „Za posledných sto rokov nebol na Slovensku a ani v okolitých štátoch zaznamenaný predačný útok medveďa,“ hovorí.
Myslí si, že dvojica zbadala medveďa, ktorý proti nej vyrazil. Osem z desiatich takýchto „výhražných útokov“ končí podľa Kováča tak, že medveď buchne labou do zeme a utečie. Vysiela tak človeku signál, že ho v svojom teritóriu nechce.