BRATISLAVA. Aké počasie najviac praje volebnej účasti? Keď je pekne, ľudia uprednostnia prechádzku v prírode a pri zlom počasí zas radšej zostanú doma, hovorí vtip o prognózach analytikov.
V skutočnosti existujú seriózne vedecké štúdie, ktoré sa zaoberajú tým, ako na účasť vo voľbách vplýva dážď, vietor, vlhkosť vzduchu aj barometrický tlak.
Nezanedbateľným faktorom vplývajúcim na účasť v blížiacich sa prezidentských voľbách je aj predel prvého a druhého kola veľkonočnými sviatkami. Voliči zo zahraničia sú vystavení dileme, či prísť na Slovensko na tri víkendy za sebou, alebo niektoré z kôl volieb vynechať.
Denník SME pripravil sériu odpovedí na otázky súvisiacich s volebnou účasťou, ktorá významne ovplyvní to, kto sa napokon stane novým prezidentom.
Otázky:
- Koľko voličov zvykne voliť v prezidentských voľbách?
- Akú účasť odhadujú prieskumné agentúry pre aktuálne prezidentské voľby?
- Čo rozhoduje o tom, či na rozhodujúce druhé kolo volieb príde viac alebo menej voličov, než na prvé kolo?
- Ako ovplyvní účasť veľkonočné sviatky medzi prvým a druhým kolom volieb?
- Aký vplyv má počasie na volebnú účasť?
1. Koľko ľudí zvykne voliť v prezidentských voľbách?
Účasť voličov v prezidentských voľbách sa pohybuje približne na úrovni 50 percent všetkých voličov. Výnimkou sú prvé priame voľby prezidenta v roku 1999, keď sa na prvom kole zúčastnilo 73,89 percenta voličov a na druhom 75,46 percenta.
V ostatných štvoro doterajších voľbách bola najnižšia účasť v druhom kole v roku 2019, keď zvíťazila Zuzana Čaputová. Voliť vtedy prišlo 41,79 percenta voličov.
Najviac voličov prišlo na druhé kolo v roku 2009, keď sa do druhého kola dostali Ivan Gašparovič a Iveta Radičová. Účasť dosiahla 51,67 percenta.