BRATISLAVA. Najväčší dvaja favoriti volieb Peter Pellegrini a Ivan Korčok majú odlišnú predstavu o úlohe prezidenta a jeho vzťahu k vládnej moci.
Kým Pellegrini hovorí o pokoji a zvlášť s vládou Roberta Fica chce spolupracovať pri hľadaní riešení a byť jej partnerom, Korčok hovorí o protiváhe moci a je ochotnejší ísť s vládou do konfliktov.
Napriek tomu, že Pellegrini v prieskumoch vedie, ľudia sa v skutočnosti viac stotožňujú s Korčokovou predstavou o role prezidenta. Ukazujú to výsledky exkluzívneho prieskumu agentúry NMS pre denník SME.

SME a agentúra sa ľudí pýtali, či súhlasia s niektorými tvrdeniami, ktoré sa stali v posledných týždňoch ústrednými témami prezidentskej kampane.
Len 31 percent ľudí považuje za prijateľné, aby prezident vystupoval voči vláde partnersky, nekritizoval ju a podpisoval väčšinu vládnych zákonov.
Pri voličoch Pellegriniho je to viac ako polovica, no aj pre takmer tretinu týchto voličov by bol takýto prezident úplne alebo skôr neprijateľný.
„Prezidentské voľby nemajú byť o žiadnej rovnováhe,“ povedal Pellegrini v januári. „My dnes máme politickú rovnováhu v parlamente - 79 k 71 poslancom. To je veľmi pekná, normálna rovnováha. A prezident nemá čo byť protiváhou vláde. Má obhajovať záujmy občanov,“ vysvetlil svoj postoj.
Pri ďalšej otázke až 60 percent zo všetkých opýtaných súhlasilo s tvrdením, aby prezident vystupoval voči vláde vyvažujúco, aby podľa uváženia vetoval jej zákony, prípadne ich napádal na Ústavnom súde.
S takýmto tvrdením súhlasí až 83 percent voličov Korčoka, ale aj 50 percent voličov Pellegriniho.
Analytik Mikuláš Hanes z agentúry NMS si rozpory medzi postojmi ľudí a preferenciami kandidátov vysvetľuje tým, že pre voličov Pellegriniho sú rozhodujúce iné dôvody.
„Keď sa pýtame v kvalitatívnych výskumoch, aký by mal byť prezident, tak ľudia odpovedajú, že by mal byť reprezentatívny a mal by rozumieť potrebám ľudí. To sú témy, ktoré dominujú,“ hovorí Hanes.
Kým pre voličov Korčoka je dôležité aj to, ako bude vykonávať svoju funkciu, u voličov Pellegriniho dominujú skôr sympatie a dojem z kandidáta.
Nadstranícky prezident
Aj odpovede respondentov na ďalšie dve otázky ukazujú, že ľudia chcú prezidenta, ktorý bude nezávislý a ktorý pretrhne všetky svoje doterajšie väzby na stranícku politiku vrátane väzieb na svojich podporovateľov.
Pre 55 percent ľudí je neprijateľné, aby prezident udržiaval aktívne väzby s hocijakou politickou stranou. U Pellegriniho je to 45 percent ľudí, u Korčoka takmer 70 percent.
Dve tretiny voličov zase považujú za neprijateľné, aby robil prezident také rozhodnutia, ktorými sa odvďačí podporovateľom za ich predvolebnú podporu.
Pellegrini zatiaľ v jedinej predvolebnej diskusii televízie Markíza povedal, že by neudelil amnestiu bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. „Ani za inú násilnú alebo korupčnú trestnú činnosť by som žiadne amnestie neudeľoval,“ povedal.
Korčok na tú istú otázku o Andrejovi Kiskovi nevedel odpovedať.
Prieskum ukázal, že ľudia si neželajú, aby prezident udeľoval amnestiu ľuďom, ktorí sú blízki stranám, ktoré ho podporili vo voľbách. Za neprijateľné to považujú takmer tri štvrtiny voličov.
Medzi favoritmi volieb sú rozdiely aj v pohľadoch na zahraničnú politiku. Keď sa minister zahraničných vecí Juraj Blanár stretol s ruským ministrom Sergejom Lavrovom, Korčok to odsúdil a Pellegrini či Harabin to schvaľovali.
Ak by sa budúci prezident rozhodol prijať v prezidentskom paláci predstaviteľov Ruskej federácie, 45 percent ľudí by to považovalo za neprijateľné a zhruba tretina by to schvaľovala.
V tomto sa však voliči jednotlivých kandidátov výrazne líšia. Spomedzi Korčokovych voličov by to považovalo za prijateľné iba 11 percent, z Pellegriniho voličov 51 percent a z Harabinovych až 74 percent.
Podozrenia z korupcie
Pellegrini pri ohlasovaní kandidatúry priznal, že ak ho ľudia zvolia, nebude mať prvú dámu. Ľuďom to však ani veľmi neprekáža. Za neprijateľné to považuje len menej ako pätina opýtaných, u Pellegriniho voličov je to 13 percent.
Na druhej strane celkovo 80 percent ľudí považuje za neprijateľné, aby bol prezident podozrivý z korupcie. A to isté hovoria aj vyše tri štvrtiny voličov Pellegriniho.

Predseda Hlasu z korupcie podozrivý bol. František Imrecze a Michal Suchoba vypovedali v kauze Mýtnik o úplatku 150-tisíc eur v škatuli od šampanského, ktorý mal byť v roku 2013 adresovaný Pellegrinimu ako vtedajšiemu štátnemu tajomníkovi rezortu financií.
Úplatok mal súvisieť s prijímaním legislatívy, ktorou sa zaviedla virtuálna registračná pokladnica. Pellegriniho však polícia nikdy neobvinila a on vinu odmieta.
Podľa Hanesa sa síce ani politikom Smeru a Hlasu nepáči, ak je politik podozrivý z korupcie, no zároveň nevnímajú, že by bol z nej podozrivý aj Pellegrini.
Opätovná kandidatúra
Zuzana Čaputová ani Andrej Kiska sa už nechceli po piatich rokoch v úrade znova uchádzať o prezidentský palác.
Voliči z tohto tábora môžu byť na otázku opätovnej kandidatúry preto citliví.
Aj keď zatiaľ nevieme, čo by urobil Korčok alebo Pellegrini o päť rokov, prieskum ukazuje, že niečo viac ako štvrtina ľudí považuje za neprijateľné, aby budúci prezident už druhýkrát nekandidoval.
U voličov Korčoka je to niečo menej ako štvrtina.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
