BRATISLAVA. „Pokiaľ nebudete chodiť aj do priestoru, ktorý je náchylný na to, aby veril rôznym konšpiračným teóriám a hoaxom, tak neviem, ako potom chcete tých ľudí osloviť,“ obhajoval minister vnútra svoju utorkovú debatu s medzinárodne hľadaným extrémistom Danielom Bombicom a jeho spolupracovníčkou Juditou Laššákovou.
Bránil sa, že alternatívnemu publiku chcel v relácii antisemitu vysvetliť, aká je realita. Namiesto toho v diskusii fanúšikov dezinfoscény informoval o vyšetrovaní bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana, vysmieval sa špeciálnym prokurátorom či zľahčoval pandémiu covidu.
Na rozhovor upozornil bývalý policajný prezident, dnes poslanec za PS Jaroslav Spišiak. „Myslel som si, že už som zažil všetko, ale ministra vnútra v diskusii s medzinárodne hľadaným extrémistom som ešte nezažil,“ napísal v statuse.
Eštok sa v stredu pred novinármi obhajoval, že nediskutoval s Bombicom, ale s päťdesiatimi hosťami v kaviarni Adriana. Bombic bol k diskusii pripojený online, pretože je na úteku v Londýne. Vysielalo sa však prostredníctvom jeho youtube kanálu.
Telegramový hoaxer s prezývkou Danny Kollár čelí trom medzinárodným zatykačom. Polícia proti nemu vedie viaceré trestné stíhania pre podozrenia z extrémizmu, kyberšikanovania či zverejňovania osobných údajov. Extradičné konanie, ktoré rozhodne o tom, či Bombica vydajú na Slovensko, má byť 31. marca.
Je známy schvaľovaním vojny na Ukrajine, útokmi na židov aj na policajtov či zverejňovaním telefónnych čísel novinárov. „Myslím si, že stále platí prezumpcia neviny. Ja sa rád bavím s občanmi všetkými, bavím sa korektne so všetkými novinármi aj s alternatívnym priestorom,“ vysvetľoval Eštok.
V článku sa dočítate:
- čo Šutaj Eštok povedal k vyšetrovaniu Hamrana,
- ako hodnotí prerozdelenie prokurátorov špeciálnej prokuratúry,
- čo povedal k vyšetrovaniu pandémie a samovražde Lučanského,
- ako sa k rozhovoru postavili iní vládni predstavitelia.
Informoval o vyšetrovaní Hamrana
Minister vnútra už od volieb opakuje, ako bývalý policajný šéf Štefan Hamran a exminister vnútra Roman Mikulec nevýhodne nakúpili elektromobily pre policajtov. Rozsiahly priestor na kritiku Hamrana, ktorý v kaviarni nesedel, dostal aj v utorok.
Šutaj Eštok si myslí, že z nákupu profitovali ľudia blízki Hamranovi a Mikulcovi a mohol stáť o milióny menej. Stíhaný Bombic sa ho spýtal, či Hamran nekandiduje na post europoslanca len preto, aby získal imunitu.
„Aká je motivácia pána Hamrana, neviem, ale po tom všetkom, čo sme našli, si myslím, že je to strach,“ dodal minister s tým, že policajná inšpekcia už vo viacerých veciach koná.
Jeden z prípadov má byť, ako dal Hamran polepiť policajné autá za "dvojnásobok ceny a svojim kamarátom".
Štandardným médiám na druhý deň nechcel povedať, o aké konkrétne podozrenia ide s tým, že o nich bude informovať na budúci týždeň. Takto Šutaj Eštok tlačovku o Hamranových nákupoch odkladá už mesiace.
Vysmieval sa prokurátorom
Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoruje aj Bombicov prípad, od stredy oficiálne zanikol. Elitní prokurátori budú namiesto zložitých ekonomických káuz či zločineckých skupín riešiť sťažnosti väzňov a pripomienkovať návrhy zákonov.
Laššáková Bombicovi v tejto súvislosti povedala, že si môže pripiť a zajtra sa zobudí do nového rána. Šutaj Eštok sa vtedy usmieval.
Na otázku, ako hodnotí nové zaradenie prokurátorov špeciálnej prokuratúry, reagoval, že je to milé. S výsmechom dodal, že kto by už lepšie ovládal legislatívny úsek, ako špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorého tam preradil generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Dvojica prokurátorov Michal Šúrek, ktorý rieši prípad Bombica, a Ondrej Repa sa má zasa presunúť na odbor väzenstva. „Myslím si, že tam to budú zvládať celkom dobre a generálny prokurátor to prerozdelil spravodlivo,“ vyhlásil Šutaj Eštok.
Bombic ironicky dodal, že ho veľmi mrzí, že sa už s prokurátorom, ktorý dozoruje jeho prípad, nestretne. Prokurátori totiž majú možnosť dokončiť iba prípady, ktoré sú už pred súdom. Tie v procese vyšetrovania budú presunuté na krajské prokuratúry.
Chce vyšetrovať pandémiu aj Lučanského samovraždu
„Každý z nás si pamätá na to šialené obdobie covidu, mal som toho plné zuby, chcel som sa radšej presťahovať za hranice, ako byť v režime, ktorý od vás chcel nezmyselné certifikáty,“ líškal sa prítomným Šutaj Eštok. Opatrenia počas pandémie so slobodou podľa neho nemali nič spoločné.
Tému pandémie využil aj na antikampaň proti kandidátovi na prezidenta Ivanovi Korčokovi, ktorý podľa neho vtedy "asistoval Matovičovi a dnes sa tvári, akoby prišiel spasiť Slovensko". Šutaj Eštok vraj poprosil splnomocnenca vlády pre vyšetrovanie covidu, antivaxera Petra Kotlára, aby sa pozrel na financovanie odberných miest.
Keď sa ho jeden z prítomných spýtal na to, ako vyzerá vyšetrovanie "vraždy Milana Lučanského", Šutaj Eštok reagoval, že smrť Lučanského má politicky na svedomí bývalá vláda. Dodal, že by bol za to, aby sa znova vyšetrila. „Ja verím, že raz tá pravda vyjde celá na povrch a dozvieme sa, ako to tam bolo,“ uviedol.
Vyšetrovanie pritom uzavrela policajná inšpekcia ešte v novembri minulého roka. Potvrdila, že bývalý policajný šéf vo väzbe spáchal samovraždu, žiadne cudzie zavinenie sa nepotvrdilo.
Inšpekcia zisťovala aj to, či dozorcovia urobili všetko pre záchranu bývalého šéfa polície. Ani tu nenašla trestný čin. Splnomocnenec poškodených podal sťažnosť, táto časť kauzy je ešte otvorená.
Sudkyne aj špeciálny prokurátor vyvodili zodpovednosť
Bývalá predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková a ďalšia členka Marcela Kosová sa v roku 2020 vzdali funkcie po tom, čo ich videli na spoločnej zabíjačke s Marianom Kočnerom. Pozvánku na vidiecku usadlosť pri Vysokej pri Morave dostali od advokátskej kancelárie Ikrényi&Rehák v roku 2017 mnohí advokáti aj sudcovia.
O účasti sudcov si potom Kočner písal cez aplikáciu Threema so štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou (Smer), ale aj s bratislavským sudcom Vladimírom Sklenkom. Obaja čelia podozreniam, že za úplatky ovplyvňovali rozhodnutia v prospech Kočnera.
Daniel Lipšic ešte ako minister spravodlivosti v roku 2004 napísal ostrý list veľvyslancovi Slovenska v Česku Ladislavovi Ballekovi, po tom, čo sa v lóži pre ústavných činiteľov stretol s biznismenom Vladimírom Poórom.
„Dozvedel som sa o prítomnosti viacerých osôb podozrivých zo závažnej trestnej činnosti tesne pred skončením zápasu,“ povedal Lipšic.
Ak by sa o Poórovi dozvedel skôr, vraj by si odsadol. Poór zbohatol na mečiarovskej privatizácii Nafty Gbely a blízko má aj k Smeru.
S ľuďmi, ktorí šíria ruskú propagandu alebo sú trestne stíhaní, si dnes vláda bežne zastáva. Len nedávno Blanár prezentoval ako úspech vyškrtnutie proruského motorkára zo sankčných zoznamov Jozefa Hambálka.
Cez videohovor sa so stíhaným Bombicom spojili už viacerí vládni predstaviteľa vrátane premiéra Roberta Fica, ministra obrany Roberta Kaliňáka či podpredsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý ho v Londýne navštívil osobne.
Premiér Fico dlhodobo obhajuje aj ďalších Slovákov na úteku, Jána Kaľavského a Mariána Kučerku. Odsúdených policajtov označuje za politické obete. Kaľavského prvostupňový súd odsúdil na sedem rokov, Kučerka dostal za korupciu desať a pol roka právoplatne.
Minister Eštok odmietol, že by bol v kontakte aj s ďalšími medzinárodne hľadanými osobami.

Beata
Balogová
