BRATISLAVA. Bude Peter Pellegrini aj pred rozhodujúcim druhým kolom volieb kopírovať taktiku Rudolfa Schustera spred 25 rokov? Ak áno, súperovi Ivanovi Korčokovi sa bude naďalej skôr vyhýbať.
Alebo sa začnú na poslednú chvíľu objavovať informácie, že Korčok chce pre maďarskú menšinu na južnom Slovensku autonómiu, ako to nepravdivo v roku 2009 rozširovali o Ivete Radičovej priaznivci jej konkurenta Ivana Gašparoviča?
Pellegrini tiež môže byť tvrdý a útočný, ako bol Robert Fico k Andrejovi Kiskovi, zatiaľ čo Korčok si môže zobrať príklad z kampane Zuzany Čaputovej.
Ivan Korčok v prvom kole volieb porazil Pellegriniho o 5,5 percenta, teda o 124-tisíc hlasov. Pre druhé kolo bude rozhodujúce, koho podporia voliči porazených kandidátov, ktorých bolo v prvom kole asi 451-tisíc. Mnohí z nich sa môžu rozhodnúť v druhom kole vôbec nevoliť.
Mobilizačná kampaň oboch postupujúcich kandidátov sa začala už počas volebnej noci.
Obom kandidátom pritom zostáva na kampaň krátky čas medzi nedeľou 24. marca po prvom kole a stredou 3. apríla, po ktorej sa opäť začína moratórium.
Aj keď sa predošlé prezidentské voľby konali v odlišných spoločenských situáciách, aspoň časti stratégie a taktiky Schustera, Fica, Šefčoviča či Čaputovej využijú Pellegrini a Korčok aj v nasledujúcich dňoch.
1. Prípad Schuster
Keď sa desať dní pred prvým kolom prezidentských volieb v roku 1999 pýtali jedného z koaličných poslancov vlády Mikuláša Dzurindu, ako vníma kampaň ich kandidáta Rudolfa Schustera, sťažoval sa.
„Schuster sa vezie na podpore koalície. Je mi ľúto, že sa takto správa náš favorit,“ kritizoval anonymne.
Prezidentský kandidát viedol málo výraznú kampaň a táto taktika sa po prvom kole ešte prehĺbila. Schuster odmietol všetky pozvania do diskusií so svojím súperom Vladimírom Mečiarom.
„Kampaň je voľným okom neviditeľná,“ písal v tom čase v SME novinár Marián Leško.
Stratégia vychádzala zo Schusterovho náskoku pred Mečiarom z prvého kola. Veľkou časťou spoločnosti odmietaného politika predbehol o 300-tisíc hlasov.
Schuster sa mohol podľa prieskumov spoliehať aj na hlasy voličov neúspešných, ale pomerne populárnych kandidátov z prvého kola – Magdy Vášáryovej, bývalého prezidenta Michala Kováča a poslanca SDK Juraja Šveca. Aj vďaka nim napokon svoj náskok ešte zvýraznil a vyhral o 434-tisíc hlasov.
Čím sa môže inšpirovať Pellegrini
Pellegrini vedie podobne vágnu kampaň ako Schuster už od januára. Aj on sa diskusiám až na dve účasti z minulého týždňa vyhýbal.
Podobne ako Schusterovi mobilizovala voličov najmä široká vládna koalícia, Pellegrinimu kampaňové témy vytvárajú najmä vláda a premiér Robert Fico zo Smeru: znižovanie trestných sadzieb, rušenie špeciálnej prokuratúry, spory s Českom a Francúzskom, stretnutie ministra Juraja Blanára s ruským ministrom Lavrovom, reči o možnom vyslaní slovenských vojakov na Ukrajinu aj ovládnutie RTVS.
Pellegrini síce nemá záruku ako Schuster, že ho príde voliť značná časť voličov neúspešných kandidátov, pokúša sa však osloviť voličov Štefana Harabina, ktorých bolo v prvom kole dosť na to, aby Korčoka porazil.
Môže pokračovať v nevýraznej a zdanlivo nekonfliktnej kampani a naďalej sa nevyhraňovať voči Korčokovi, ak mobilizáciu naplno prevezmú jeho spolustraníci a najmä Fico.
„Premiér Fico sa určite do kampane pred druhým kolom volieb zapojí a pevne verím, že aj iní ľudia,“ nádejal sa Pellegrini, aj keď Fico ho nepodporil v jeho volebnom štábe.
„Ak sa pán premiér rozhodne do kampane zapojiť intenzívnejšie, my budeme len radi,“ povedal po prvom kole podpredseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.
Pellegrini by bez tejto pomoci musel sám pritvrdiť rétoriku, aby nacionalistickejších voličov získal. Mohol by tak však odradiť svojich umiernenejších podporovateľov.
Na rozdiel od Schustera Pellegrini zrejme nebude môcť úplne vynechať diskusné duely s Korčokom. Už v sobotu v noci naznačil, že aspoň do niektorých plánuje prísť.

2. Prípady Gašparovič a Fico: Očierniť, diskreditovať a odradiť
Druhou možnosťou, ako by Pellegrini mohol zmazať Korčokov náskok z prvého kola, je de facto opustiť pôvodnú tému jeho kampane, keď skloňoval mier, pokoj a zjednotenie rozhádanej spoločnosti.
Ostrú až agresívnu kampaň proti súperom stupňovali v roku 2009 podporovatelia Ivana Gašparoviča a najmä Fico vo voľbách v roku 2014.
Agentúra, ktorá robila Gašparovičovi kampaň, si pred druhým kolom objednala inzerciu proti jeho súperke Ivete Radičovej. Využila o niečo skôr šírenú klamlivú letákovú kampaň, že Radičová bude chcieť pre maďarskú menšinu autonómiu na južnom Slovensku.
Inzercia v lokálnych médiách vyšla s textom: „Chceme za prezidentku človeka, ktorý získal podporu SMK za prísľub autonómie, alebo človeka, ktorý obhajuje záujmy Slovenska?“
Aj tento ťah prispel k tomu, že Gašparovič Radičovú porazil o 246-tisíc hlasov – bolo to o 83-tisíc viac než rozdiel v prvom kole.
O päť rokov neskôr vstupoval Fico do druhého kola volieb s ešte agresívnejšou kampaňou proti Andrejovi Kiskovi. K presvedčeniu, že tvrdá kampaň je správnou taktikou, prispelo, že prvé kolo vyhral s náskokom 76-tisíc hlasov.
Fico sa snažil Kisku diskreditovať označením za úžerníka či človeka blízkeho scientológom.
Hodiny pred začiatkom moratória pred druhým kolom zverejnil jeho štáb na stránke Fico 2014 video, ktoré Kisku obviňovalo, že na ulicu dostal ešte v roku 1996 z hodiny na hodinu 48 rodín z domu v Kysuckom Novom Meste, ktorý Kiska kúpil.
Ako to môže pomôcť Pellegrinimu
Hoci Pellegrini ešte počas volebnej noci viackrát opakoval, že „neskĺzne“ k agresívnemu spôsobu vedenia kampane, zároveň na Korčoka dosiaľ najzreteľnejšie útočil, keď ho nepriamo označil za podporovateľa vojny na Ukrajine a človeka konfliktu.
Aj v tomto prípade si však musel Pellegrini ustrážiť, aby neodradil časť už získaných voličov. Pokúsiť sa o to môže navzájom si odporujúcimi stanoviskami.
Využiť by preto mohol skôr Gašparovičovu než Ficovu stratégiu a antikampaň proti Korčokovi budú viesť ľudia z jeho okolia.
Už pred prvým kolom šírili priaznivci Smeru hoax o spolupráci Korčoka s ŠtB – napríklad Daniel Bombic, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač.
Tak sa môžu snažiť nabudiť aj voličov Štefana Harabina, aby radšej podporili Pellegriniho, než sa prizerali tomu, ako sa prezidentom stane Korčok.

3. Šefčovič verzus Čaputová: Inšpirácia aj pre Korčoka
Kampaň Ivana Korčoka v druhom kole by sa mala najviac približovať volebnej stratégii Zuzany Čaputovej z volieb v roku 2019. Ani Korčokova komunikácia by sa nemala výraznejšie meniť v porovnaní s tou pred prvým kolom.
Úradujúca prezidentka vtedy pred prvým aj druhým kolom volieb rok po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a po odhalení Kuciakových posledných zistení pracovala s témou boja proti zlu. „Postavme sa zlu, spoločne to dokážeme,“ bolo jej predvolebné heslo.
V kontraste so Šefčovičom, ktorý sa vyhýbal odpovediam na otázky o podnájme premiéra Fica v byte daňového podvodníka Ladislava Bašternáka a o Kočnerovej komunikácii s predstaviteľmi Smeru, pôsobila Čaputová podľa analytikov autenticky a konzistentne.
Ako by to mohlo pomôcť Korčokovi
„Som taký, aký som, a ľudia si vyberú,“ povedal Korčok počas volebnej noci, keď už bolo jasné, že v prvom kole zvíťazil.
Naznačoval, že stratégiu neplánuje meniť. Spoločným znakom pre Čaputovú a Korčoka je to, že obom mohli víťazstvo ohroziť voliči Štefana Harabina.
Čaputovej výhodou bolo, že Šefčoviča aj bez jej pričinenia považovali za kandidáta, ktorý sa od úradujúcej prezidentky veľmi nelíši. V druhom kole preto významná časť Harabinových voličov k urnám neprišla. Prejavilo sa to aj na volebnej účasti, ktorá bola v druhom kole až o sedem percent nižšia.
Korčok už v sobotu v noci zdôrazňoval, že Pellegrini sa od neho v mnohých oblastiach veľmi nelíši, napríklad v tom, že je prozápadne orientovaný.
Na otázku SME, či sa snaží Harabinových voličov odradiť od účasti v druhom kole, odpovedal: „Nechávam interpretáciu toho výroku úplne na vás.“
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
