BRATISLAVA. V jednej kauze oligarchu Norberta Bödöra vylúčili sudcu Romana Púchovského z rozhodovania ako zaujatého. V inej Bödörovej kauze chcel rovnaký sudca napriek tomu rozhodovať.
Doťahovanie, či môže byť Púchovský v senáte, ktorý bude rozhodovať o kauze Očistec, ešte viac zdržalo už aj tak rekordne meškajúci prípad.
Obžalobu na Bödöra a celé bývalé vedenie polície vrátane niekajšieho šéfa Tibora Gašpara podávala dnes už zaniknutá špeciálna prokuratúra v decembri 2021. Dodnes sa nezačalo pojednávať.

Bödör je podozrivý, že cez svojho príbuzného Gašpara riadil z úzadia celú políciu a určoval, ktoré kauzy nevyšetrí.
Senát, ktorý má rozhodnúť, zložili až v uplynulých dňoch a sporného Púchovského v ňom napokon nahradili sudcom Jánom Giertlim.
Denník SME sa po infožiadosti dostal k uzneseniu Najvyššieho súdu, ktorým Púchovského z kauzy vylúčili. Sám pritom rozhodovať chcel.
„V danom prípade platí tzv. teória zdania, podľa ktorej nestačí, že sudca je subjektívne nestranný, ale musí sa taký javiť aj objektívne v očiach účastníkov konania,“ pripomenuli Púchovskému sudcovia Najvyššieho súdu zo senátu Dany Wänkeovej.
Za pravdu dali prokurátorovi Michalovi Šúrekovi, ktorý poukázal na to, že Púchovského už vylúčili v inej Bödörovej kauze Valčeky. Ide o prípad, ktorý rozhoduje sudkyňa Pamela Záleská a oligarcha blízky Smeru je obžalovaný z podplácania.
Za úplatok 50-tisíc eur pre policajných funkcionárov Bödör údajne zachraňoval pred stíhaním podnikateľa Štefana Žigu, príbuzného bývalého ministra Smeru Petra Žigu (dnes Hlas). Peniaze si na polovicu rozdelili bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník a tiež vyšetrovateľ daného prípadu Marián Kučerka.
Púchovského z tohto prípadu vylúčil Najvyšší súd ešte vlani v apríli pre svedectvá, ktoré sa viažu na výpovede Slobodníka a Kučerku. Hovoria, že Púchovský bol „dohodnutým“ sudcom, ktorý v roku 2016 nevzal do väzby viacerých ľudí z kauzy Žigu mladšieho.
Priamo Kučerka opisoval, ako sa z počutia dozvedel, že na sudcu majú údajne vplyv istí ľudia. Súd pri rozhodovaní o zaujatosti nevylúčil, že v skupine s vplyvom na sudcu mohol byť aj samotný Bödör. Preto zamedzil tomu, aby o Bödörovej vine či nevine v kauze Valčeky rozhodoval Púchovský.
To isté by podľa Wänkeovej senátu malo platiť aj v kauze Očistec.
„Uvedená skutočnosť sa môže javiť v očiach nestranného pozorovateľa ako skutočnosť, ktorá neposkytuje dostatočnú záruku rozhodovania veci nie nestranným a nezaujatým sudcom,“ vysvetlili sudcovia Najvyššieho súdu.
Obe spomínané kauzy sú prepojené nielen Bödörom. V Očistci je medzi obžalovanými aj Slobodník, ako svedok zas vystupuje dnes už právoplatne odsúdený aktér vojny v polícii Kučerka.

Kamarát Lučanského
Uznesenie Najvyššieho súdu zachytáva aj postoj Púchovského, ktorý na svoje vylúčenie z kauzy Očistec nevidel žiadny dôvod. Argumentoval tým, že nikoho z jedenástich obžalovaných osobne nepozná, nemá s nimi nič spoločné a necíti sa ani nijako zaujatý.
Prekážku nevidel ani v svedectve Kučerku, keďže ten priamo jeho meno nespomenul.
„Fakt, že bol vylúčený z rozhodovania (v kauze Valčeky - pozn. red.) vo vzťahu k obsahu výpovede svedka Kučerku neznamená automaticky existenciu dôvodov na jeho vylúčenie pre pomer k tejto osobe aj v inej veci,“ zhrnulo uznesenie súdu Púchovského postoj.
Meno sudcu však zaznelo aj v ďalšej súvisiacej kauze Judáš, v ktorej bol medzi obvinenými aj zosnulý policajný prezident Milan Lučanský.
Dnes už takisto nebohý bývalý člen SIS František Böhm pôvodne vypovedal, ako mu Lučanský telefonoval, keď zadržali niekdajšieho šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa v septembri 2020.
Böhm bol v tom čase na dovolenke v Chorvátsku a Lučanský ho vraj nabádal, aby sa nevracal na Slovensko, pretože zadržia aj jeho. Dodal, že „ak sa (Böhm) chce vrátiť, tak nech príde teraz, lebo službu na Špecializovanom trestnom súde má Roman Púchovský, ktorý je jeho kamarát, a skúsi uňho vybaviť, aby nešiel do väzby“.
Keď sa výpoveď dostala na verejnosť, Púchovský obvinenia poprel a povedal, že Lučanského videl dvakrát v živote.
„Prvýkrát, keď bol na návšteve ako prezident Policajného zboru, a druhýkrát na oslave jeho 50. narodenín,“ povedal Púchovský pre Denník N . Na spomínanej oslave bol aj s vtedajším predsedom súdu Michalom Trubanom.
Výbohov priateľ
Vylúčenie Púchovského z rozhodovania v kauze Očistec je podľa prokurátora dôležité najmä preto, že predišlo možným budúcim komplikáciám. Predpokladal totiž, že námietky zaujatosti sudcu by prišli počas procesu.
Vopred ohlasoval, že na hlavnom pojednávaní sa budú riešiť vzťahy obžalovaných k iným predstaviteľom orgánov presadzujúcich právo.
„Je viac ako pravdepodobné, že sa bude riešiť vo vzťahu minimálne k obvineným Bödörovi a Slobodníkovi, ale aj svedkovi Kučerkovi, otázka ohľadne informácií k údajnému vybavovaniu vecí u sudcu Púchovského,“ napísal prokurátor.
Opísané prípady nie sú prvé zo známych káuz, z ktorých Púchovského vylúčili pre možnú zaujatosť. V minulosti u neho skončila aj obžaloba na ďalšieho oligarchu blízkeho Smeru Miroslava Výboha.
V tomto prípade sa však Púchovský vylúčil sám. Odôvodnil to tým, že sa s blízkym Ficovým priateľom pozná dvadsaťpäť rokov a tyká si nielen s ním, ale aj jeho manželkou. Pre kontext spomenul, že sa stretávali na spoločenských a športových aktivitách, a preto ich vzťah považuje za priateľský.
Vylúčením Púchovského by sa po mesiacoch čakania mohlo začať pojednávanie v kauze Očistec na súde, hoci termín stanovený zatiaľ nie je. V senáte pod vedením Petra Pulmana sedí okrem Giertliho aj sudca Rastislav Stieranka.

Beata
Balogová
