BRATISLAVA. Vražda právnika Ernesta Valka, únos prezidentovho syna, mafiánska poprava ženy s dieťaťom v Moste pri Bratislave, kauza platinové sitká.
Veľké kriminálne prípady hlavného mesta stoja roky na súdoch. Najvyťaženejším z nich bol tradične Okresný súd Bratislava I.
Množstvo prípadov musel riešiť s malým počtom zodpovedných sudcov, nedostatkom personálu a so zastaranou technikou.
Denník SME zisťoval, ako sa situácia zmenila po vlaňajšej zmene súdnej mapy, ktorej hlavným cieľom malo byť zlepšenie fungovania súdov na celom Slovensku.
Okresný súd Bratislava I sa zmenil na prvý mestský súd so špecializáciou na trestné veci. Prešli naň všetky kriminálne prípady z Bratislavy, ale aj trestní sudcovia, ktorí predtým pracovali na ostatných súdoch v meste, okrem káuz spadajúcich pod Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Najviac vyťažený súd
Predseda nového Mestského súdu Bratislava I René Milták si na stretnutie čas nenašiel. Zdôvodnil to pracovnou zaneprázdnenosťou. Redakcii však poskytol analýzu stavu po zmene súdnej mapy, ktorú vypracoval.
Trestný úsek okresného súdu s najväčším množstvom agendy mal pred zmenou štyroch sudcov. Po novom ich je dvadsať, a riešia aj prípady, ktoré boli pôvodne na iných okresoch.
Výsledkom je rovnomernejšie zaťaženie sudcov. "Je rozdiel prerozdeľovať 150 nevybavených trestných vecí medzi štyroch sudcov, ako to bolo do 31. mája 2023, a medzi dvadsiatich," píše Milták v analýze.
“Treba si uvedomiť, že do výberových konaní na obsadenie voľných miest asistentiek sa nikto nehlási.
„
Pre extrémnu zaťaženosť nechcel ísť v minulosti na trestný úsek Okresného súdu Bratislava I žiaden nový sudca. Známy je prípad sudcu Stanislava Dutka, ktorý v roku 2016 z rovnakého dôvodu žiadal Súdnu radu o preloženie z jednotky na akýkoľvek iný súd.
Žiadosť zdôvodňoval zhoršovaním zdravotného stavu. Bol dokonca ochotný vzdať sa trestnej agendy a prejsť na civilnú. Rada jeho žiadosť zamietla.
V roku 2019 Dutko odišiel do dôchodku. Zostalo po ňom zhruba sto nevybavených káuz.
Na súde Dutko pracoval od roku 1997. Spájalo sa s ním viacero káuz. Jeho chybou sa v minulosti dostal z väzby bývalý bos hornonitrianskeho podsvetia Karol Mello. Ten je stále obžalovaný v prípade spomínanej vraždy ženy s dieťaťom z decembra 2004.

Chýbajú asistentky
Kým zvýšenie počtu sudcov je prínosom, zmena systému priniesla aj viaceré komplikácie. Súd má nedostatok asistentiek, ktoré na rozdiel od sudcov nepribudli. Je ich sedem.
"Treba si uvedomiť, že do výberových konaní na obsadenie voľných miest asistentiek sa nikto nehlási," píše sa v analýze. Dôvodom je podľa nej dlhodobo slabé ohodnotenie pracovníkov súdov. Tabuľkový nástupný plat asistentky je 865 eur.
Šéfka Odborového zväzu justície Ingrid Vrkočová hovorí, že platy sa v justícii zvyšovali naposledy za ministra spravodlivosti Gábora Gála z Mosta-Híd.
“Dúfam, že nové vedenie ministerstva spravodlivosti si uvedomuje vážnosť situácie.
„
Predseda súdu môže podľa nej k platu priznať asistentke osobné ohodnotenie, čo je zväčša suma do 150 eur. Suma však nie je nárokovateľná.
Odborárka poukazuje na situáciu, ktorá po zmene súdnej mapy nastala na podateľni bývalého Okresného súdu Bratislava IV (dnes Mestský súd Bratislava IV - pozn. red.). Pôvodne tam boli na 19 sudcov dve zamestnankyne. Teraz sú štyri zamestnankyne na 65 sudcov a 67 notárov.
"Dúfam, že nové vedenie ministerstva spravodlivosti si uvedomuje vážnosť situácie a popri korekciách súdnej mapy bude v blízkej dobe riešiť aj platové ohodnotenie a zaťaženosť zamestnancov súdov," hovorí Vrkočová, ktorá je zároveň šéfkou pobočky SNS v Myjave.
Ministerstvo pod vedením Borisa Suska zo Smeru sa však k riešeniu nehlási. "Zabezpečiť potrebný počet pracovníkov je úloha príslušného súdu," odpovedala hovorkyňa Miriama Gašparíková.
Mestskému trestnému súdu chýbajú ľudia aj na ďalšie pozície - účtovník, vodič, archivár, či zamestnanec určený na oboznamovanie sa s utajovanými materiálmi.

Nemajú vlastné priestory
Po zmene súdnej mapy je v Justičnom paláci problém s archiváciou spisov. Súd na ne nemá dosť miesta. Doteraz z archívu nepresťahovali všetky spisy, ktoré prešli na iné súdy po meste. Celkovo ich je viac ako 140-tisíc.
Ministerstvo uvažovalo napríklad o zriadení centrálneho registratúrneho strediska pre Bratislavu v priestoroch špecializovaného súdu v Pezinku. Už však od tejto myšlienky upustilo.
V Justičnom paláci, ktorý patrí Krajskému súdu, je nový mestský súd podnájomníkom. Má nedostatok priestoru. Stará budova je v zlom technickom stave so zastaranou technikou.
"Je tu často problém s tlačiarňami, ktoré tlačia iba jednostranne, respektíve sa z tlačiarne doslova dymí. Alebo sa stane, že vôbec nefungujú," popisuje predseda súdu.

Ako najefektívnejšie riešenie navrhuje spojiť do jedného sídla nové mestské súdy Bratislava 3 a 4, čím by sa uvoľnila modernejšia budova bývalého Okresného súdu v Petržalke.
Ministerstvo si to zatiaľ nemyslí. Spolieha sa na plánovanú veľkú prestavbu Justičného paláca. Meniť sa má aj rozloženie kancelárií tak, že sa zvýši počet pojednávacích miestností, aby ich bolo dosť pre krajský aj mestský súd.
Predseda súdu považuje také riešenie za nehospodárne.
V minulosti sa uvažovalo o sťahovaní Okresného súdu Bratislava I do historickej budovy bývalej školy na Lazaretskej ulici v centre mesta. Tiež však potrebuje rozsiahlu opravu.

V roku 2013 ministerstvo budovu kúpilo od mesta za 3,7 milióna eur. Prvotná analýza hovorila, že komplexná rekonštrukcia vyjde na 15,3 milióna. Práce sa mali začať v roku 2016.
Nezačalo sa však nič. Štát budovu vedie ako prebytočný majetok a plánuje ju predať.
Bonus novej mapy
Nové rozdelenie súdov prinieslo aj zmenu, ktorá umožnila pohnúť s kauzou únosu syna niekdajšieho prezidenta Michala Kováča z roku 1995. Obžalovaná je v nej skupina okolo bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu.

Prípad mal pôvodne Okresný súd Bratislava 3, ktorý s ním pre rôzne prekážky nepohol ani po zrušení Mečiarových amnestií v roku 2017. Naposledy zabránilo otvoreniu pojednávania to, že v roku 2022 sa funkcií postupne vzdali prísediaci členovia senátu, ktorí prešli previerkou na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami.
Náhradných prísediacich súd nemal. Vznik jedného trestného súdu však umožnil rozšíriť ich databázu, keďže naň automaticky prešli aj prísediaci z iných súdov z Bratislavy.

Beata
Balogová
