BRATISLAVA. Pre hromadnú pripomienku, ktorú podpísalo 12-tisíc ľudí proti ovládnutiu RTVS, zvolalo ministerstvo kultúry rozporové konanie k novej legislatíve.
Rezort kultúry však bol podľa strany Sloboda a Solidarita ako nesvojprávny, nakoľko sa odvolával len na politické rozhodnutie.
„Ani po dvoch hodinách sa nám nepodarilo presvedčiť zástupcov ministerstva o našich zásadných pripomienkach, ani jedna nebola plne akceptovaná. Stále sme sa pýtali na dôvody nového zákona, prečo sa nenovelizuje ten, ktorý existuje, prečo vznikajú nové rady, ktoré nespĺňajú verejnoprávny charakter a nie sú demokratické ani transparentné,“ povedal René Parák zo strany SaS, líder pre kultúru s tým, že odpoveď na drvivú väčšinu otázok bola, že to bolo politické rozhodnutie.
Nedôstojné podmienky
Parák doplnil, že zákon bol šitý horúcou ihlou a aj na otázky týkajúce sa bodov, ktoré sú v rozpore s Ústavou alebo európskou legislatívou, boli odpovede len veľmi vágne.
Poslanec Ondrej Dostál zo SaS informoval, že už absolvoval množstvo rozporových konaní, no s takýmto sa doteraz nestretol.

„Tri dni po tom, ako sa skončil termín pripomienkovania, koná sa rozporové konanie. Vyhradili si na nás pol hodinu. Je nedôstojné pristupovať k pripomienkam verejnosti takýmto spôsobom,“ povedal Dostál.
Podľa neho je úplne jasné, že išlo len o povinnosť, ktorú si ministerstvo muselo v zmysle zákona splniť a celé stretnutie považuje za nekonštruktívne.
Neodstránené rozpory s európskou legislatívou
Podľa Márie Kolíkovej (SaS)ministerstvo nie je spôsobilé, aby teraz rozhodlo o takých zmenách, o ktorých bude presvedčené, že budú v súlade s európskou legislatívou alebo s ústavou.
„Šokovalo ma, že je rezort pripravený posunúť vláde alebo ďalej v rámci legislatívneho procesu materiál s vedomím, že nie sú odstránené rozpory s európskou legislatívou či ústavou,“ doplnila na záver Kolíková s tým, že rezort len rešpektuje rozhodnutie vlády a na svoju úlohu pri ochrane verejnoprávnosti médií úplne rezignoval.
Návrh pôjde ďalej s neodstránenými rozpormi
Rezort kultúry ocenil konštruktívnu diskusiu, ale oznámil, že návrh zákona sa do ďalšieho legislatívneho procesu posunie aj s neodstránenými rozpormi.
V rámci vyhodnotenia podaných pripomienok malo podľa rezortu dôjsť ku konsenzu vo viacerých z nich, niektoré akceptoval úplne, iné čiastočne.
"Cieľom rozporového konania bolo zosúladiť návrh zákona so slovenským právnym poriadkom a európskou legislatívou tak, aby v dohľadnom čase vznikla nová verejnoprávna vysielacia inštitúcia, ktorá zlepší fungovanie televízneho a rozhlasového vysielania na Slovensku," zdôraznil Lukáš Machala, generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry.
Návrh by mala prerokovať vláda v stredu 27. marca.