Text je prepisom z podcastu Dobré ráno. Prepísala ho Barbora Kudzbelová.
Týždeň pred prvým kolom prezidentských volieb zverejnila agentúra NMS Market Research volebný model, ktorý naznačoval, že v prvom kole zvíťazí Ivan Korčok. Jeho náskok pred Petrom Pellegrinim bol však necelé jedno percento.
MIKULÁŠ HANES z NMS Market Research hovorí, že nečakaný náskok vo voľbách dosiahol Korčok preto, že jeho voliči k voľbám aj naozaj prišli. Do druhého kola má vraj väčšiu šancu mobilizovať medzi ľuďmi, ktorí zatiaľ nevolili, ako medzi voličmi neúspešných kandidátov.
Necelý týždeň pred prvým kolom prezidentských volieb vo vašom prieskume síce Ivan Korčok viedol, ale teda o jeden celých osem percentuálneho bodu. Nakoniec v sobotu Pellegriniho predbehol o vyše päť percentuálnych bodov, je to prekvapivé?
Určite je ten náskok prekvapivý, ale ten sa prejavil vďaka tomu, že bola vyššia účasť, ako ukazovali niektoré modely.
Náš volebný model pracoval ešte s o niečo vyššou účasťou, ako reálne bola v prvom kole, a ukazuje sa, že voliči Ivana Korčoka prišli k voľbám, zatiaľ čo voliči, či už Petra Pellegriniho, alebo aj Štefana Harabina, až v takej miere na to prvé kolo neprišli.
Minulý týždeň sme zažili aj prvé alebo jediné debaty, kde sa stretli títo dvaja hlavní súperi. Nakoľko ich konfrontácia mohla ovplyvniť sobotné výsledky?
Mohla ich ovplyvniť do tej miery, že mnoho voličov, ktorí uvažovali, že dajú hlas Ivanovi Korčokovi, o ňom až tak veľa nevedelo. Nemusia ho poznať zo sociálnych sietí alebo politiku až tak nesledujú, pretože bežný človek sleduje politiku tak tri minúty denne a vlastne prvýkrát ho mohli počuť rozprávať, či už v dueli na Markíze, alebo hlavne v stredajšej debate, kde boli aj všetci ostatní kandidáti.
Tam sa dosť ukázali rozdiely v tom, ako Ivan Korčok vystupuje oproti ostatným kandidátom.

Ktoré časti Slovenska si Ivan Korčok jednoznačne získal?
Potvrdzuje sa, že Ivan Korčok, tak ako to ukazoval aj náš model, si jasne získava mestá nad 20-tisíc obyvateľov. Keď sa pozrieme na rozloženie okresov, tak v tom opäť, ako ukázal aj náš volebný model, veľmi dobre zafungovala podpora KDH a Ivan Korčok jasne získal všetky jeho bašty.
Niektoré obce, kde v parlamentných voľbách malo KDH výrazne nadpriemerné výsledky, napríklad na severe Prešovského kraja a severozápade okolo Tatier na Orave, tak presne v tých obciach vyhral aj Ivan Korčok. Napríklad v obci vedľa, kde KDH nemalo až také dobré výsledky, už vyhral Peter Pellegrini.
Ivan Korčok vyhral vďaka veľkým mestám, stredným mestám, vyslovene mestám už nad 20-tisíc obyvateľov, ktoré mali aj veľmi dobrú účasť, a vďaka baštám KDH.
Čiže naozaj pomohlo Majerského odporúčanie, aby ľudia išli voliť Korčoka.
Aj pani poslankyňa Martina Holečková z KDH v diskusii na Markíze v nedeľu spomenula, že voliči KDH si uvedomili, že súčasný spor a súčasný zápas o tento štát nejde v línii kultúrno-etických tém, ale ide o súboj o právny štát a o to, či súčasná koalícia bude mať vplyv na všetky významné ústavné funkcie.
Voliči KDH zjavne pochopili, že momentálne sú dôležitejšie veci ako kultúrno-etické témy, a stotožnili sa s tým, že KDH podporuje Ivana Korčoka.
Kde, naopak, bodoval Peter Pellegrini?
Peter Pellegrini bodoval v typických baštách Smeru a Hlasu, čiže stredná a horná Nitra, stredné Považie a Banskobystrický kraj.
V Banskej Bystrici prehral, ale to napríklad aj vo Zvolene a v Lučenci. Mestá ako Lučenec alebo napríklad stredné a väčšie mestá na východnom Slovensku jednoznačne získal Ivan Korčok.
Keď sa pozrieme na tri okrsky, v ktorých obidvaja kandidáti získali najväčšiu percentuálnu podporu, tak u Petra Pellegriniho sú to Snina, Medzilaborce, Sabinov. Áno, vyhral okres, lenže koľko má ten okres obyvateľov? Koľko má to okresné mesto obyvateľov?
Naproti tomu Ivan Korčok mal okolo 60 až 70 percent aj v okresoch ako Bratislava I, Bratislava III alebo Košice. A to sú okresy, kde je násobne viac voličov, ktorí prišli k voľbám.
Na treťom mieste s 11,7 percenta hlasov skončil Štefan Harabin. Vo vašom poslednom volebnom modeli ste mu namerali približne 16 percent. To je celkom výrazný rozdiel, čo je za tým?
Voliči Štefana Harabina sa až v takej miere nedostavili k voľbám. Ukazuje sa, že jeho voliči vo väčšej miere boli zo strán Smeru, prípadne strany Republika.
Volič Smeru môže byť do veľkej miery saturovaný v tom, ako v súčasnosti vyzerá vláda, ako je rozložená moc v krajine a nie je až taký motivovaný, aby išiel voliť.
A možno nie všetci sa stotožnili s kandidatúrou Petra Pellegriniho alebo Štefana Harabina. Usúdili, že možno pre nich nie je až také dôležité zúčastniť sa v prvom kole.
Ani voliči Hlasu neboli všetci stotožnení s tým, že Peter Pellegrini bude kandidovať. Oni si nevyberali iného kandidáta, ale mali menšie presvedčenie, že pôjdu k voľbám.
V poslednom týždni sa vzdali v prospech Štefana Harabina aj dvaja ďalší kandidáti - Andrej Danko a Róbert Švec. Obaja mali v prieskumoch podporu niečo pod percentom. Ako mohli Harabinovi pomôcť?
Kandidatúra Róberta Šveca nebola nijako štatisticky a ani politicky výrazná. On sa hrdí tým, že je vyštudovaný politológ, ale asi si aj on uvedomuje, že tam boli nejaké iné ciele ako stať sa prezidentom. Z boja odstúpil v debate na RTVS, ktorá bola už na konci, a nebolo až tak veľa ľudí, ktorí debatu dopozerali dokonca.
Pri odstúpení Andreja Danka som čakal, že to môže mať nejaký synergický efekt, ale ani nie u voličov Andreja Danka. Čakal som, že to posmelí viac voličov Smeru, že budú Štefana Harabina vnímať už ako druhého oficiálneho vládneho kandidáta. A to do istej miery ukazoval aj náš volebný model, že tam vlastne Štefan Harabin rástol v Smere. Ukázalo sa, že pre časť voličov Smeru tieto voľby neboli v prvom kole až také dôležité.
Po sčítaní takmer všetkých hlasov sa novinári Harabina pýtali, koho odporučí svojim voličom voliť v druhom kole. Hovoril, že jeho voliči vedia, koho majú voliť, lebo sú národne orientovaní. Čo očakávate, že spravia Harabinovi voliči v druhom kole?
Nevidíme im do hláv. Tento typ voliča je o niečo menej predvídateľný.
Z čoho môžeme vychádzať, je, keď sa pozrieme, ako sa títo voliči zachovali pred piatimi rokmi. Vtedy vo veľkej miere volili Štefana Harabina, ale aj Mariana Kotlebu, ktorý má pomerne typovo podobných voličov. Tí voliči nezmizli, len sa možno do nejakej miery nedostavili k voľbám a v druhom kole zostali doma. Oni môžu mať nejaké odporúčanie, ale otázka je, do akej miery sa ním budú riadiť.
O Štefanovi Harabinovi sa často hovorí tak vtipne, že je to vlastne víťaz. Aj on sám seba tituluje ako víťaza.

Ale tentoraz to už nepovedal. Iba pred piatimi rokmi.
Áno, tentoraz povedal, že bude kandidovať znova o päť rokov. Potvrdil spoluprácu s SNS na nejakej politickej úrovni a podľa mňa aj tento typ voliča chce voliť víťaza.
Oni často hovorili o tom, že Štefan Harabin je ich prezident. Ak budú chcieť ísť voliť víťaza, tak v prvom kole Peter Pellegrini nebol víťaz.
Z môjho pohľadu to môže byť ďalší faktor, ktorý hrá proti Petrovi Pellegrinimu, že veľa voličov chce voliť víťazov. Hovorí sa tomu efekt snehovej gule: Igor Matovič tak narástol, takisto Zuzana Čaputová v druhom kole a aj Andrej Kiska. A tento typ voliča, ak bol nastavený na víťaza a národného kandidáta, tak Peter Pellegrini nie je víťazom prvého kola a bude sa musieť profilovať, že je pre nich dostatočne národným kandidátom, čo bude pomerne ťažké.
Za Harabinom máme ďalších kandidátov, na štvrtom, piatom a šiestom mieste skončili Krisztián Forró, Igor Matovič a Ján Kubiš, každý mal okolo dvoch percent. Zatiaľ ani jeden z nich nepodporil ani Ivana Korčoka, ani Petra Pellegriniho. Čo sa dá očakávať od ich voličov? Kam sa priklonia?
Môžeme vychádzať z nášho volebného modelu, ktorý im projektoval podobnú podporu v rámci štatistickej odchýlky. Tam sa voliči Jána Kubiša delili približne pol na pol.
Pri nich bolo zaujímavé, že mali pomerne vysokú ochotu ísť na druhé kolo. Sú to uvedomelí ľudia, často sú to voliči Hlasu, ktorí neboli stotožnení s kandidatúrou Petra Pellegriniho, ale aj niektorí voliči KDH. Tam Kubiš celkom bodoval. Tam sa voliči delia približne na polovicu.
U Igora Matoviča to predtým bolo výraznejšie v prospech Ivana Korčoka, ale podľa mňa a dát časť týchto voličov si Ivan Korčok zobral už v prvom kole. Uvidíme, aké bude rozdelenie tých dvoch percent voličov, ktorí Igorovi Matovičovi ostali.
U Forróa je to komplikované v tom, že nie je ochotný podporiť Ivana Korčoka. Otázka bude, či otvorene podporí Petra Pellegriniho, alebo nedá jasné odporúčanie.
Forró bude mať teraz pozíciu, ktorú spopularizoval v politike Boris Kollár a nazval ju drahou nevestou. V stredu sa chystá výjazdové rokovanie vlády v Galante, uvidíme, či dovtedy Aliancia a pán Forró povedia svoju preferenciu pre druhé kolo, alebo si počkajú na toto rokovanie.
Čakajú nás necelé dva týždne kampane do druhého kola. Ivan Korčok už počas volebnej noci hovoril, že sa chce uchádzať aj o maďarských voličov, ktorí volili Krisztiána Forróa, ale aj o voličov vládnej koalície, ktorí nie sú spokojní s tým, kam sa Slovensko uberá. Koho môže získať?
Nespokojní voliči vládnej koalície alebo voliči, ktorí volili Krisztiána Forróa, môžu skôr neprísť k voľbám. Bude pomerne ťažké osloviť ich do takej miery, aby volili Ivana Korčoka.
Ivan Korčok môže skôr bojovať o voličov, ktorí sa nezúčastnili v prvom kole. Či už pre to, že medzi oboma kolami je Veľká noc a mnoho ľudí, ktorí nebývajú v mieste trvalého pobytu, si muselo vybrať, kedy pôjdu voliť. Vyberajú si práve to druhé kolo.
Aj historicky sa ukazuje, že je tu časť ľudí, ktorí v tom druhom kole chcú prísť voliť a to prvé kolo nechávajú tak, nech sa rozhodne a oni si potom vyberú. To sú presne tí ľudia, ktorí sa až tak nezaujímajú o politiku. To sú voliči, ktorí sa historicky prikláňajú buď k jednej, alebo k druhej strane, a práve títo voliči sú takí, ktorí počúvajú na to vyvažovanie.

Peter Pellegrini hovorí aj o tom, že z výsledkov je jasné, že Slováci majú väčší záujem, aby na čele štátu bol človek, ktorý obhajuje národné záujmy, a nie nejaký "progresívny liberál". Dá sa z toho čítať, že sa bude snažiť získať voličov pána Harabina?
V tomto má Peter Pellegrini pravdu, lenže sú tu dva dôležité fakty. Koľko voličov si myslí, že Peter Pellegrini bude práve kandidátom, ktorý bude obhajovať národné záujmy? Tí, ktorí naňho nemajú až takú silnú väzbu, ho vnímajú ako reprezentatívneho človeka, ale zároveň dosť nevyhraneného.
Často ho voliči SNS tiež vnímajú ako toho, ktorý zradil, odišiel od Smeru - a tak ho vníma aj časť voličov Smeru. Prečo ho potom nevolili už v prvom kole? Prečo ich do takej miery oslovoval Štefan Harabin? Tam to nebude úplne jednoduché, nebude to automatické.
A druhá nálepka, s ktorou Peter Pellegrini pracuje, je, že Ivan Korčok je liberálny progresívny kandidát. Už politici Hlasu v diskusiách hovorili, že bude pripravovať progresívny liberálny puč proti vláde.
Aká bude podľa vás účasť v druhom kole? Hovoríme o historicky najvyššej účasti už v prvom kole, takmer 52 percent. Je možné, že do druhého kola sa zmobilizuje ešte viac voličov?
Aj naše modely ukazujú, že účasť by mala byť minimálne rovnaká, lebo voličov, ktorí budú sklamaní z toho, že ich kandidát nepostúpil, a tých, ktorí neprídu na druhé kolo, by mali vykompenzovať práve tí voliči, ktorí si nechávajú hlasovanie či už zo strategických, alebo praktických dôvodov len na druhé kolo.
Je jasne vidieť, že tábor Ivana Korčoka je mobilizovaný a politici vládnej koalície si uvedomujú, že mobilizáciu podcenili a teraz ju rozbiehajú. Do veľkej miery môžu mobilizovať aj svoj tábor. Bude to intenzívna silná kampaň.
Ivan Korčok sa trošku v rámci slovenských možností snaží aj kopírovať kampaň českého prezidenta Petra Pavla, či už to je nedeľné zhromaždenie v Bratislave, alebo ďalšie veľké krajské mestá, ktoré má naplánované ešte v rámci týždňa pred Veľkou nocou. Sú to bašty jeho voličov a hlavne tam môže ukázať, že je tam pre tých voličov.
Peter Pellegrini nemá takéto veľké podujatie, on má kultúrne domy, jeho volič ako starší volič nepôjde v tomto počasí na námestia, to je volič, ktorý si potrebuje sadnúť, vypočuť si pekné slová, možno nejaký kultúrny program.
Samozrejme, aj Ivan Korčok chystá kultúrny program, ale má aktívnejšieho, možno bojovnejšie naladeného voliča.
Ako tesný výsledok máme čakať o dva týždne?
Viacerí odborníci sa zhodujú, že najtesnejší, aký sme v druhom kole prezidentských volieb mali. Rozdiel môže byť niekde na úrovni do alebo okolo stotisíc hlasov.
Ako môže tento bodový rozdiel vyzerať v percentách?
Okolo 52 ku 48 percent, prípadne tesnejšie. Ale neviem povedať v čí prospech. To nám naznačí ďalší prieskum, ktorý pripravujeme už v týchto dňoch. A hlavne nám to ukáže kampaň, ktorá podľa mňa bude intenzívna, drsná, možno aj v niečom prekvapivá a určite nám prinesie momenty, ktoré ešte nečakáme.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
