BRATISLAVA. Nevýrazná volebná kampaň sa skončila. Rozdiel 124-tisíc hlasov zo sobotňajšieho prvého kola volieb medzi dvoma elitnými kandidátmi nezaručuje víťazovi Ivanovi Korčokovi celkové prvenstvo v druhom kole.
Korčokov odstup je však zároveň pomerne výrazný a jeho súper Peter Pellegrini bude musieť v zostávajúcom čase deviatich dní tento náskok dohnať omnoho intenzívnejšou kampaňou.
Tá sa začala už v sobotu v noci po zatvorení volebných miestností. Pellegrini aj Korčok ihneď začali svojho súpera vykresľovať tak, aby sebe prilákali voličov alebo ich, naopak, odradili od voľby konkurenta.
Denník SME kampaňové výroky Pellegriniho a Korčoka zasadzuje do kontextu a vysvetľuje ich.
Peter Pellegrini

1. Korčok je progresívec, pravičiar, liberál
"Výsledky (prvého kola prezidentských volieb, pozn. red. ) ukázali, že väčšina voličov si neželá liberálno-pravicovo-progresívneho prezidenta."
Peter Pellegrini sa snaží vykresliť Ivana Korčoka ako vyhraného kandidáta, aby zvýraznil názorový kontrast medzi sebou a Korčokom.
Cieľom je mobilizovať čo najviac voličov Smeru, SNS a tiež ďalších mimoparlamentných strán ako Republika, aby sa zúčastnili na druhom kole volieb.
Nálepky "liberálny, pravicový, progresívny" najčastejšie používajú predstavitelia týchto strán na vykreslenie svojich hlavných politických oponentov. Ide o bežný nástroj manipulácie v argumentácii.
Ivan Korčok v skutočnosti sám seba označuje za "umierneného konzervatívca", nie liberála ani progresívca. Podporu v prezidentských voľbách mu vyjadrilo aj KDH. Predseda Milan Majerský zdôraznil, že Korčok im prezentoval svoje postoje aj na kultúrno-etické témy.
KDH tak urobilo s ubezpečením, že Korčok by ako prezident zastupoval všetkých občanov vrátane kresťanov a konzervatívcov a rešpektoval by ústavné hodnoty ochrany života, ľudskej dôstojnosti a manželstva.
Neplánuje sa zúčastňovať na pochodoch za rodinu ani dúhových pridov. Zákon o registrovaných partnerstvách by však podpísal. "Myslím, že v tejto otázke máme ako krajina istý civilizačný dlh," povedal pre SME.
2. Korčok ťahá Slovensko do vojny
"Slovensko nechce prezidenta, ktorý bude Slovensko ťahať do vojny, ale bude hovoriť o mieri. Že chce prezidenta, ktorého slovenské záujmy budú na prvom mieste."
Prezident nemá právomoc svojvoľne vyhlásiť vojnu inému štátu ani možnosť nariadiť, aby sa do nej Slovensko zapojilo. Zákon o bezpečnosti štátu hovorí, že prezident vyhlási vojnu inému štátu len po súhlase Národnej rady, kde má aktuálne vládna koalícia väčšinu. Súčasťou vládnej koalície je aj Pellegriniho strana Hlas.
Naratív "ťahania Slovenska do vojny" využívajú strany Smer, SNS a ďalšie extrémistické strany ako argumentačnú skratku, aby pred voličmi ospravedlnili utlmenie alebo zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine.
V skutočnosti súčasná vládna koalícia, v ktorej je Pellegrini jedným z lídrov, nezastavila komerčnú vojenskú pomoc zo Slovenska. Na Ukrajinu je dodávaná munícia do húfníc, na východe Slovenska sa zas opravuje poškodená vojenská technika Ukrajiny.
Ivan Korčok nepodporuje priame zapojenie Slovenska do vojny na Ukrajine. Podporuje však vojenskú pomoc, keďže ovládnutie Ukrajiny Ruskou federáciou by znamenalo bezprostredné ohrozenie aj Slovenska ako susednej krajiny.
3. Korčok chce konflikt s vládou
"Väčšina Slovenska vyjadrila postoj, že nechcú prezidenta, ktorý chce byť v konflikte s vládou."